www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?svatci&id=35
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Svätci

Dnes je: 28. marec 2023     Meniny oslavuje: Deň učiteľov, Soňa

Zoεpédia - náhodný výber: Nábederník, Pás, Felón.     pohľadnice

23. september | Mgr. Ján Sabol, ml | Čítanosť(4515)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Počatie úctyhodného a slávneho proroka, predchodcu a krstiteľa Jána.

Počatie úctyhodného a slávneho proroka, predchodcu a krstiteľa Jána.

 

Syn židovského kňaza Zachariáša a Alžbety bol už od materského lona naplnený Svätým Duchom. Ako veľký askéta bol predurčený pripraviť ľud na príchod Božieho kráľovstva. Jeho domovom bolo mesto Enkarim v hornatom judejskom kraji, 7,5 kilometra západne od Jeruzalema.
 
V 15. roku vlády Tibéria okolo roku 28 nasledoval Božie volanie a začal hlásať krst na odpustenie hriechov a priblíženie sa Božieho kráľovstva. Ako miesta jeho pôsobenia sa uvádzajú púšť v okolí Jordánu, Betánia a Ainon pri Salime. Jánovo účinkovanie sprevádzajú zástupy ľudí. Okrem toho zhromaždil okolo seba skupinu učeníkov, ktorých učil pôstu a modlitbe.
 
Pri svojom krste Ježiš Jána uistil o svojom mesiášskom poslaní. Ježiš považuje Jána za viac ako proroka. Označil ho za posla, ktorý oznamuje príchod Boha, nazval ho znovuprichádzajúcim Eliášom.
 
Popri sviatku počatia Presvätej Bohorodičky svätou Annou sa jedná o jediného svätca, ktorého počatie sa v cirkevnom roku Gréckokatolíckej cirkvi slávi. Šiesť sviatkov Jána Krstiteľa počas liturgického roka, ako aj slávenie jeho počatia, majú zdôrazniť aká je Ján, prorok, predchodca a krstiteľ Ježiša Krista dôležitá osoba . V antickom svete bol 23. september dňom začiatku nového roka rovnako ako Konštantínopole a aj vo východných cirkvách. Nebolo to pre rovnodennosť, ale kvôli narodeniu cisára Augusta.
 
Vysielané Rádiom Lumen
Podľa LThK, BBKL spracoval Ján Sabol
Autor: Mgr. Ján Sabol, ml - všetky životopisy svätcov od tohto autora (3)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε