www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?svatci&id=51
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Svätci

Dnes je: 22. február 2024     Meniny oslavuje: Etela

Zoεpédia - náhodný výber: Dcéry kresťanskej lá..., Proskomídia - modlit..., Triteizmus.     pohľadnice

3. október | drh | Čítanosť(1516)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Svätý hieromučeník Dionýz Areopagita.

Svätý hieromučeník Dionýz Areopagita.
 Narodil sa v Aténach, kde predsedal Aeropágu (súdu). Keď prišiel do Atén apoštol Pavol (29.6), prijal Dionýz jeho zvesť a dal sa pokrstiť. Keď Pavol odišiel, stal sa Dionýz biskupom v Aténach. Neskôr odišiel cez Rím do Gálie. V Paríži založil miestnu cirkev. Počas Domiciánovho prenasledovania roku 96 bol zajatý a po krutom mučení sťatý mečom.
 
------------------------- -------------------
 
Význam mena: ten, ktorého Boh posvätil (lat.-gr.)
 
Dionýz bol členom areopágu, vysokého súdneho dvora v Aténach. Keď počas svojich misijných ciest prišiel do Atén apoštol Pavol, predniesol ohnivú reč práve na areopágu (Sk 17, 22-31). Mnohí ho počúvali, medzi nimi i Dionýz. Keď však začal rozprávať o vzkriesení, takmer všetci poslucháči mávli rukou a vysmiali ho. Dionýz bol jeden z mála poslucháčov, ktorí sa Pavlovi nevysmiali, ale prejavili záujem o nové náboženstvo. Nechal sa poučiť a stal sa veriacim (Sk 17, 34). Podľa Euzébia z Cézarey bol prvým biskupom Atén.
Pod jeho menom pôsobil v neskorom stredoveku, údajne na začiatku šiesteho storočia, kresťanský spisovateľ, ktorého skutočná identita je neznáma, predpokladá sa, že by to mohol byť sýrsky mních. Jeho práce sú silno ovplyvnené neoplatonizmom a autormi ako Klement Alexandrijský, sv. Bazil Veľký, sv. Gregor Naziánsky, Origenes a ďalší. Teóriu, že autorom týchto diel je Pavlom obrátený Dionýz, už v r. 532 spochybnil biskup Hypatios. Neskôr však boli tieto diela všeobecne uznávané a to hlavne vďaka priazni Gregora Veľkého.
V 9. storočí autor Hildwin vo svojom diele „Vita Dionysii“ stotožnil Areopagitu s ranokresťanským parížskym mučeníkom Dionýzom a pripísal mu diela, ktoré nadobudli vysokú vážnosť obzvlášť u mystikov ako Majster Eckhard a Henrich Seuse, ale tiež v scholastike, kde boli po sv. Augustínovi najvýznamnejšou autoritou. Často ich citoval aj sv. Tomáš Akvinský. Reformačný teológ Jean Daillé však v roku 1666 definitívne dokázal neudržateľnosť teórie totožnosti týchto spisovateľov s Areopagitom zo Skutkov apoštolov.
Zdroj: Čížek, A.: Synaxár životy svätých. Spolok b. P.P. Gojdiča : Prešov, 1998. ISBN 80-967341-1-3.; s 44.; http://www.zivotopisysvatych.sk/dionyz-areopagita/

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε