www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?zoepedia&heslo=Boh+-+je+jednoduch%FD
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Teológia > Zoepédia

Dnes je: 14. júl 2024     Meniny oslavuje: Kamil

Zoεpédia - náhodný výber: Bohoslužobné rúcha, Imprimatur, Eljon.     pohľadnice

PaedDr. František Dancák | Čítanosť(10556)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Boh - je jednoduchý

Boh - je jednoduchý

Čo do stavby štruktúry osobnosti, Boh  - ako čistý duch - je absolútne jednoduchý. Túto pravdu vyhlásila Cirkev na Prvom vatikánskom koncile (1870) za článok viery:

„Boh... je jedna jedinečná, úplne jednoduchá a nemeniteľná duchovná podstata...“ (DS 3001).

Pod slovom jednoduchý chápeme to, čo nie je zložené z nejakých čiastok. Pojem jednoduchosti sa kryje s pojmom jednotnosti. Na základe toho jednotné je to, čo nie je, alebo nemôže byť delené.

Jednoduchosť je jedným z aspektov Božej dokonalosti. Boh je čistý duch, a preto uňho treba vylúčiť každý druh hmotnej mnohosti, ale aj mnohosť, ktorú konštatujeme u čisto duchovných alebo konečných bytostí. Nech sa akokoľvek snažíme popísať Božiu jednoduchosť, táto ostane pre naše rozumové mohúcnosti tajomstvom, ktoré počas  pozemského života nepochopíme.

Dôkazy zo Svätého písma:

Starý zákon síce predstavuje Boha názorne veľmi ľudským spôsobom, keď mu pripisuje ľudské vlastnosti, avšak nepriamo vyjadruje duchovnosť Boha tým, že ho predstavuje ako vyvýšeného nad hmotu a ako víťaza nad ňou. Boh je všemohúci a neobmedzený Pán nad hmotou. On ju dal stvoreniam do užívania, ale sám ju vôbec nepotrebuje. Boh je pôvodcom života na svete, ale sám žije večne. Boh nie je telom ako človek. Ľudia ho volajú „telom“ (Iz 31, 3), ale nebesá ho nemôžu obsiahnuť (1 Kr 8, 27). Je nemeniteľný (Mal 3, 6) a neviditeľný (Ex 33, 20).

Nový zákon rovnako popiera u Boha akékoľvek zloženie z fyzických častí výrokmi, že Boh je neviditeľný (Jn 1, 18; 1 Tim 1, 17).

Dôkazy z Tradície:


Otcovia učia a dokazujú Božiu jednoduchosť.

Sv. Irenej, najstarší spomedzi tzv. starokatolíckych Otcov: „Boh, Otec všetkých je jednoduchý a nie zložený... Je všetok um a všetok rozum, oko, svetlo, žriedlo všetkého dobra.“

Absolútnu Božiu jednoduchosť vyjadril aj slovami: „Boh sa preto nazýva jednoduchým, lebo čo má, tým je.

Ale aj takto: „V podivuhodnej jednoduchosti onej podstaty nie je niečo iného byť rozumným, niečo iného byť, ale to je byť rozumným, čo je byť.“

Origenes: „Boh nie je ani telo v tele, ale rozumná jednoduchá podstata, ktorá nepripúšťa žiadneho doplnku...

Pre nás je Božia jednoduchosť vzorom a pohnútkou, aby sme slúžili Bohu nerozdielnym priamym srdcom (1 Krn 29, 17). Každú svoju prácu máme konať so všetkou pozornosťou a dôkladnosťou, ako Boh sa pre svoju jednoduchosť venuje svojou bytosťou i najmenšej veci, ako keby okrem nej neexistovalo nič iné.

Autor: PaedDr. František Dancák - všetky heslá od tohto autora (61)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε