www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?archiv&id=726
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Archív

Dnes je: 11. august 2022     Meniny oslavuje: Zuzana

Zoεpédia - náhodný výber: Veľký utorok, Liturgické knihy, Boh - je nezmerný a ....     pohľadnice

Čítanosť(3810)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Patrik

Meniny: 6. júl

Zastarale Patrícius, írske meno (staroírsky Patricc) latinského pôvodu (z lat. patricius),znamená „patricijský, urodzený, šľachtický“ .

Domáce podoby: Paťo, Paťko, Patričko

Patrón: Sv. Patrik, biskup, apoštol Írska (Liturgická pamiatka 19. marca).

Patrik bol biskupom a misionárom. Narodil sa okolo roku 385 v Anglicku a zomrel okolo roku 461 v Írsku. Ako 16-ročný bol unesený írskymi pirátmi a odvlečený do Írska, kde musel žiť šesť rokov ako otrok. Tam pásol ovce. Po šiestich rokoch sa mu podarilo utiecť a vrátil sa do rodičovského domu vnútorne vyrovnaný ako iný človek. Po kňazských štúdiách vo Francúzsku sa vracia do Írska ako biskup a misionár. Obracia celé Írsko na katolícku vieru a organizuje cirkevnú hierarchiu. Keď zomrel Palladius, prvý biskup Írska, menovaný pápežom Celestínom I., bol Patrik určený za jeho nástupcu. Patrik je patrónom Írska, kaderníkov, kováčov a je ochrancom dobytka. Vzýva sa proti chorobám, za duše v očistci. Dodnes je najuctievanejší svätec v Írsku.

Vo Východnej cirkvi byzantského obradu je 19. mája liturgická pamiatka sv. hieromučeníka Patrika, pruského biskupa, ktorý podľa podania zomrel mučeníckou smrťou za cisára Juliána Odpadlíka v r. 343 v Termách, a 20. marca je liturgická pamiatka nášho prepodobného otca Patrika, jedného z tých, ktorí boli okolo r. 416 zabití Saracénm v kláštore sv. Savu.

Zdroj: Slovo
 

všetky komentáre »

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε