www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=104
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Veľký pondelok, Ripida, Hymnus.     pohľadnice

01.02.2003 | Spiritualita | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(6115)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Stretnutie zamilovaných

Stretnutie zamilovaných

V každom meste, ba možno aj v niektorých dedinách existujú miesta, kde sa stretávajú mladí ľudia poväčšine v pároch. V Prahe je to známy Petřín, Bratislava má nábrežie Dunaja, Slavín a Park Janka Kráľa, Prešov zasa Kmeťovo stromoradie či nábrežie Torysy. Na týchto miestach sa schádzajú mladí na rande, ako sa to zvykne vo všeobecnosti volať. Ale mnohí z nás si toto slovo vysvetľujú rozlične. Ja tu chcem ponúknuť vlastný názor na to, ako správne chápať rande.

Slovom rande ( z franc. rendezvous /randevú/ - schôdzka stretnutie) označujeme zväčša jedno stretnutie dvoch mladých ľudí, ktorí začínajú k sebe niečo cítiť – teda predpokladajú, že je to láska. Na takomto stretnutí, či lepšie povedané stretaní sa nie je nič zlého, ba si myslím, že je osožné a užitočné nielen pre oboch, ale aj pre ich budúci vzťah a ich okolie. Problémom teda nie je samotné stretanie sa, ale skôr jeho priebeh. Pre mňa bolo, je a bude rande stále zdrojom nových poznatkov, nových skúseností o tom druhom. Je to čas skúmania, spoznávania sa.

Prvýkrát spolu

Prvé rande je obvykle iné, než to ďalšie. Ono každé je iné, lebo keď sa zapadne do stereotypu, už to prestane byť zaujímavé – živé a vzťah začína hasnúť. Na prvé rande sa človek teší, je vzrušený z očakávania, má svoje predstavy o tom druhom, o spoločnom živote, o láske. Ak je človek čistý, nepoškvrnený okolitým svetom, tak o tomto jeho okamihu života platia slová populárnej pesničky: „prvá láska je vždy iná...“ No musí si zároveň uvedomiť, že aj ten druhý má rovnako svoje predstavy o ňom, o ich živote a láske. Obvykle je to jemné priblíženie týchto dvoch predstáv a prvé rande je plné zdvorilosti, cudnosti, niekedy strachu, bázne či bojazlivosti, ale hlavne plné nádejí. Vtedy sa kladie zásadná otázka: „Je to on? Je to ona?“ Tá otázka bude znieť stále, ale vtedy vyznie najhlasnejšie. Od tohto okamihu, samozrejme pri kladnej odpovedi na už spomínanú otázku, začína čas oťukávania sa – spoznávania toho druhého. Ďalšie stretnutia sú už iné – istejšie, bez väčšieho vnútorného napätia, aj keď takisto očakávané, ale chvenie v žalúdku už nie je také silné, ako po prvýkrát. Z letmého neistého čistého bozku a dotyku rúk sa začnú postupne stávať prejavy lásky. Dotyky rúk silnejú a ruky sú spojené niekedy celé hodiny. Aj letmé čisté bozky sa stávajú častejšími a vytráca sa z nich strach z neopätovania.

Nové skúsenosti

Keď sa začne takto vyvíjať vzťah medzi dvomi ľuďmi, pribúdajú mnohé nové skúsenosti vychádzajúce z toho, že človek už nie je sám. Jedny sú pozitívne, iné negatívne. Dá sa v plnosti súhlasiť so slovami Ježiša Krista, ktorý hovoril o ľudskom srdci, ako o žriedle všetkého dobrého, ale i zlého. Tieto jeho slová sa plne potvrdzujú v čase randenia. Ak mladí pristupujú k sebe s čistým srdcom plným pravej lásky, aj ich bozky, ich dotyky, slová, gestá, skutky, jednoducho ich správanie je nielen čisté, ale plné pravých prejavov dokonalej lásky – čistej ako kryštáľová voda, vrelej a srdečnej, ako objatie matky. A o takejto láske platia slová apoštola Pavla: „Láska... všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží“ (Porov. 1Kor 13, 7). Takéto konanie v čase pred manželstvom len mocnejšie stavia budúce šťastie v manželstve. Ak človek teraz vníma lásku čisto, potom v manželstve sa mu celá odhalí. V Svätom písme je jedna kniha, ktorú podľa tradície napísal kráľ Šalamún – Pieseň piesní, a tá začína slovami: „Zľúbaj ma bozkami svojich úst, bo láska tvoja lepšia je nad víno“ (Pies 1, 2).

Aké sú teda tie nové skúsenosti, ktoré prináša stretanie sa?

Prvá a základná je: Nie si už sám. Je to veľmi dôležité pre rozhodovanie človeka, pre prijímanie ťažkých okamihov, no i zábleskov radosti. Nie si už sám na svoj život, na svoje pocity, na svoje trápenia i radosti. To by si niekedy mali uvedomiť aj manželia, lebo na to často zabúdame. Je to kvalitatívne nová skúsenosť. Doteraz to bolo len moje trápenie, moje šťastie, moje rozhodnutie a naraz do tohto môjho sveta vstupuje „niekto“ iný. Nie vec, nie problém, nie objekt, ale budúca súčasť mňa. Vstupuje, aby sa so mnou delil. Ale on sa nechce deliť len s mojím životom, on ponúka na delenie aj svoj život. A tak človek prestáva žiť len jeden život a začína žiť dva. Ak si to uvedomíme už v počiatkoch vzťahu, potom v manželstve možno v plnosti hovoriť o tom, že dvaja sú jedno, lebo ich životy splynú v jeden nedeliteľný súlad dvoch bytí naplnených láskou. Je potrebné načúvať a hovoriť. Niekedy sa bojíme, že čo si ten druhý o mne pomyslí, ale nič tak nezabíja vzťah ako klamstvo a predstieraná úprimnosť.

Medzi ďalšie skúsenosti môže patriť aj citové vzplanutie, ktoré láska prináša. Možno si teraz hovoríte, že to je to najdôležitejšie. Ale ak láska nie je z oboch strán, ak je len platonická, je to vôbec pravá láska? Lásku musia žiť dvaja a to už je tá prvá skúsenosť. O čom je tá druhá? O živote, keď nie sme spolu. O snoch, o myšlienkach, o listoch, telefonátoch, sms-kách či mailoch. Je to o pohľade, o slove, o myšlienke. Človek, ktorý miluje, ten túto lásku prenáša ďalej. V Písme je myšlienka, že ak človek nemiluje človeka, ktorého vidí, ako môže milovať Boha, ktorého nevidí. Podobne je to aj v zamilovaní sa. Láska k niekomu kvalitatívne mení aj ostatné vzťahy. Ak niekoho naozaj milujeme, potom časť tejto lásky prenášame aj na ostatných skrze slová a skutky voči nim, lebo aj ich máme v srdci, kde nám horí plameň lásky a aj oni sa ním hrejú skôr, než sa stanú realitou.

Je ešte mnoho iných skúseností lásky. Niektoré sú pozitívne, iné negatívne. O tých druhých vám poviem nabudúce.

Zdroj: Slovo 02/2003
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
Byť priateľom
01.01.2003 | Duchovné články | Slovo 01/2003 | Čítanosť(6109)
Byť priateľom
Otázniky života
01.02.2002 | Spiritualita | Slovo 02/2002 | Čítanosť(6223)
Otázniky života

všetky súvisiace články (4) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε