www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=105
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 25. jún 2022     Meniny oslavuje: Tadeáš

Zoεpédia - náhodný výber: Antiochijská škola, Agapé, Basileia.     pohľadnice

01.02.2003 | Ikonografia | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(6074)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Kristovo ukrižovanie

Kristovo ukrižovanie

Keď v Tročanoch maľovali či podľa iných teológov písali ikony, istotne si nemysleli, že mnohé z nich budú raz vystavené po múzeách a galériách, ba že niektoré sa stanú akýmisi symbolmi gréckokatolíkov východného Slovenska. Medzi takéto ikony patrí aj ikona ukrižovania Ježiša Krista.

Čím je významná? Čo sa dá s nej prečítať? Akou rečou sa chce prihovoriť nám, ľuďom 21. storočia? Na prvý pohľad nás zaujme postava Ježiša Krista. Je väčší, ako všetko okolo neho, by priam by sa dalo povedať, že vypĺňa celý priestor ikony. Je jej jasným a svetlým stredom, čomu ikonopisec podriadil aj výber farieb. Jeho postava nevisí na kríži, ale stojí na ňom ako víťaz. Tá bledá farba, ktorou je namaľované jeho telo, akoby znázorňovala Krista ako zdroj svetla pre svet. Jeho majestátna a dôstojná tvár je sklonená k svojej Matke, ktorá v smútku stojí pod Krížom. Jej ruky akoby znázorňovali jej vnútorné rozpoloženie. Jednou si pridržiava hlavu, akoby sa snažila pochopiť tajomstvo Kristovho utrpenia a druhú si kladie na srdce, aby to, čo rozumom nedokáže pochopiť, prijala v láske k svojmu Synovi.

Z opačnej strany Kríža stojí Ján, Kristov miláčik a adoptívny syn Márie. V jednej ruke drží zvytok ako symbol proroctiev o Mesiášovi a v druhej poukazuje na toho, na kom sa práve tieto proroctvá splnili. Stotník Longin, ktorý stojí hneď za ním v plnej zbroji, pozerá na Kristovu tvár a snaží sa pochopiť veľké tajomstvo tejto chvíle spásy celého sveta.

Ak by sme sa lepšie zahľadeli na ikonu, zbadáme štyroch poletujúcich anjelov, ktorí do kalichov zbierajú krv vytekajúcu z rán vytvorených klincami i kópiou. Všetky postavy sú precízne vytvarované, len smrť, ktorá je pokorená krížom, je znázornená len tak – bez dokonalosti. Akoby umelec chcel tým vyjadriť, že všetky osoby počnúc Kristom až po stotníka majú na sebe punc dokonalosti Tvorcu a sú krásne, len smrť, ako následok hriechu, je škaredá a odsúdená na rozdiel od iných postáv na zánik.

Ešte jedna zvláštnosť je na tejto ikone a to text, ktorý bol na ňu dopísaný. Písal ho istotne človek vedomý si svojej hriešnosti, lebo v ňom vyjadruje kajúcnosť nad svojimi skutkami, pre ktoré Kristus zomrel na Kríži.

Zdroj: Slovo 02/2003
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε