www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=106
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Svätá Päťdesiatnica, Prvá nedeľa Veľkého ..., Antimenzion.     pohľadnice

01.03.2003 | Duchovné články | ICLic. Jozef Zorvan | Čítanosť(5854)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

BUĎ SVETLO !

BUĎ SVETLO !

Týmto článkom začíname pravidelnú  rubriku v časopise Slovo, kde chceme katechetickou formou ohlasovať dejiny spásy, ktoré sa pod Božím vedením uskutočňujú aj dnes.

Necháme sa viesť Božím slovom z ktorého vyviera každý dialóg medzi Bohom a človekom. Boh sa prihovára ľuďom aj inými spôsobmi a to cez prírodu ,veď :„..nebesia rozprávajú o sláve Boha a obloha hlása dielo jeho rúk.“ Prihovára sa nám aj cez konkrétne fakty nášho života - radosti, problémy, narodenie i smrť blízkeho človeka, úspechy aj neúspechy, či iné udalosti nášho života. Avšak spomenuté spôsoby nevedú k hlbšiemu poznaniu Boha a hlavne nevedú k vytvoreniu dôvernejšieho osobného vzťahu s ním. Len cez Božie slovo spoznáme správnu interpretáciu spomenutých faktov. Odtiaľ sa môžeme dozvedieť pravdu o našom živote i o Božom postoji k nám. Cez toto slovo už mnohí ľudia nadobudli taký živý vzťah k Bohu, že boli schopní aj svoj život obetovať z lásky k nemu. Veríme, že aj cez tieto biblické katechézy k nám prehovorí Boh a osvetlí náš vlastný život a prehĺbi náš vzájomný vzťah.

Začneme prvými veršami prvej knihy Svätého písma, ktorá sa volá Genezis. Tu čítame, že na počiatku bol len chaos - zem bola pustá, prázdna a všade bola tma (Gn l,2-3).

Presne toto je situácia, v ktorej sa nachádza človek i celý svet aj dnes. Táto skutočnosť je o to hmatateľnejšia, čím viac chce človek i ľudstvo, realizovať svoje plány. Myslíme si, že už nám chýba len táto vec a už budeme spokojní. Hľadáme svoju realizáciu v práci, vo vzťahoch, avšak vždy príde chvíľa, keď si uvedomíme, že sme nespokojní a prázdni a nevieme v čom môže byť problém, veď sme aj získali to, čo sme chceli. V každom človeku sa spĺňa to, čo povedal svätý Augustín: „Nespokojné je naše srdce, kým nespočinie v Bohu.“ Bez neho aj najslávnejší, najbohatší a najúspešnejší žijú v chaose a tme pustý a prázdny život. Túto situáciu, v ktorej sa nachádza človek Sväté písmo nazýva hriechom, vzdialením od Boha, nepriateľstvom voči nemu. Dôsledkom opustenia Boha je bytostná smrť (porov. Rim.6,23). Každý nový pokus nájsť život bez Boha, končí novým sklamaním.

V tejto situácii chaosu, zmätku a tmy sa vynorí mocné slovo Boha: „BUĎ SVETLO!“

Svetlo je Božím stvorením, tma nie, ona je len nedostatkom svetla. V tejto krátkej vete – „Buď svetlo!“ ,vidíme, že Boh nechce, aby sme žili v tme a  prázdnote. On chce do každého temného kraja smrti priviesť svetlo (porov. Iz. 9,l-2).

Boh je v celých dejinách ten, ktorý vyvádza z otroctva na slobodu, z púšte vie spraviť raj a dokonca vie aj zlo obrátiť na dobro (porov. Gn. 5o,2o).

V plnosti času prišlo svetlo na svet, narodilo sa a žilo tu medzi nami. To Ježiš Kristus je tým svetlom, ktoré osvecuje každého človeka prichádzajúceho na tento svet (porov. Jn. l,9). On mnohým ľuďom daroval pokoj a plnosť života, dokonca viacerí z nich sa zdali už beznádejnými prípadmi. On aj ten najväčší chaos vie premeniť na kozmos (poriadok). Ježiš môže viac ako si myslíme, veď mu je daná všetka moc na nebi i na zemi, ale.....    & nbsp;

A tu je vlastne to najdôležitejšie – „...svetlo prišlo na svet, ale ľudia viac milovali tmu ako svetlo...“ (Jn. 3,l9).

Často sa stáva, že sa ľuďom páči chaos, tma a hriech. Mnohí dokonca dobrému vravia zlé, a zlému dobré, robia svetlo tmou a tmu svetlom ,robia horké sladkým a sladké horkým(Iz.5,2o). A nielen, že to sami robia, ale schvaľujú a chcú, aby to robili aj iní (porov. Rim. l,32). Takýmto je veľmi ťažko pomôcť, lebo si myslia, že žiadnu pomoc nepotrebujú.

Ak však človek spozná svoj biedny stav, uzná, že je v tme, že to čo považoval za slobodu bolo otroctvo a príde k Ježišovi s prosbou on osvetlí tmu, všetko zmení na svetlo a tým, ktorí mu uveria a nasledujú ho, umožní stať sa Božími deťmi – deťmi svetla (Ef 5,8). Ježiš môže utvoriť pravdivý synovský vzťah človeka k Bohu.

Apoštol Pavol sám zakúsil túto moc a hoci bol „prvý z hriešnikov“ píše: „Boh, ktorý povedal: «Nech z temnôt zažiari svetlo», zažiaril aj v našich srdciach, na osvietenie poznania Božej slávy v tvári Krista“ (2 Kor 4,6).

Božia moc však ide ešte ďalej. On  nedáva človeku svetlo, aby ho skryl pod mericu. (Mt.5, 5) Osvietený človek poslúži všetkým ostatným. „Tak svieti jeho svetlo, že ľudia, ktorí ho uvidia, budú oslavovať jeho Otca, ktorý je na nebesiach“ (Mt 5,l6).

Možno aj ty, ktorý čítaš tieto riadky cítiš dnes prázdnotu vo svojom živote, vidíš chaos vo svojom vnútri i vo vzťahoch s tvojimi blízkymi. Možno sa ti zdá, že už to tak musí zostať, už si si na to zvykol, naučil si sa s tým žiť. Alebo si myslíš, že ty si priveľký hriešnik, zvláštny prípad, ktorému sa už pomôcť ani nedá.

Chcem ti povedať, že Božia moc je väčšia ako tvoje hriechy a jeho svetlo prežiari aj najväčšiu tmu. Pre neho je to ľahké. Neboj sa obrátiť k Ježišovi a nasleduj ho, čoskoro spoznáš, že noc pomíňa a aj v tvojom vnútri prichádza deň. Aj tebe sú adresované jeho slová:  „JA SOM SVETLO SVETA KTO MŇA NASLEDUJE NEBUDE CHODIŤ VO TMÁCH, ALE BUDE MAŤ SVETLO ŽIVOTA“ (Jn 8,12).

Zdroj: Slovo 03/2003
Autor: ICLic. Jozef Zorvan - všetky články od tohto autora (2)
Vyniesol naše hriechy na svojom tele na kríž
01.06.2003 | Duchovné články | Slovo 06/2003 | Čítanosť(6735)
Vyniesol naše hriechy na svojom tele na kríž
Bože, stvor vo mne srdce čisté
01.05.2003 | Duchovné články | Slovo 05/2003 | Čítanosť(6228)
Bože, stvor vo mne srdce čisté
Kríž je znakom spásy
01.09.1994 | Duchovné články | Slovo 17/1994 | Čítanosť(7973)
Kríž je znakom spásy

všetky súvisiace články (20) »

všetky súvisiace články (6) »

Biblia
Čítanosť(11020)
Biblia
Svetlo
Čítanosť(9560)
Svetlo

všetky súvisiace heslá (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε