www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=107
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 25. jún 2022     Meniny oslavuje: Tadeáš

Zoεpédia - náhodný výber: Deuterokánonické spi..., Klarisky, Anafora - východné c....     pohľadnice

01.03.2003 | Publicistika | Diana Kočišová | Čítanosť(6916)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Genetické manipulácie – záchrana ľudstva?

Genetické manipulácie – záchrana ľudstva?

Čo alebo kto je klon? Keby sme klonovaním skopírovali Jozefa Mrkvičku, po genetickej stránke to bude opäť Jozef Mrkvička, ale s odlišnou osobnosťou. Taký človek by bol len časovo oneskorené identické dvojča. Každý klon má biologického otca a matku vo svojom identickom dvojčati, z ktorého bol skopírovaný. V každom prípade ide o bezpohlavné rozmnožovanie. Väčšina ľudí si myslí, že toto kopírovanie je niečo nové, ale nie je... Žaby boli klonované už roku 1952 a pokusy s klonovaním ľudí sa robia od roku 1993. 

Celý „boom“ klonovania sa začal presne 24. februára 1997. Vtedy škótsky vedec Ian Wilmut s tímom z Roslinovho inštitútu v Edingburgu vyklonoval prvú žijúcu „kópiu“ cicavca. Bola to ovca Dolly. Klonovanie Dolly vôbec nebolo jednoduché. Dolly bola až 277-me embryo, ktoré sa vyvinulo bez poruchy. Pri 29 pokuse sa embryo začalo vyvíjať tiež, ale nie tak, ako by si vedci priali. Pre istotu (vedcov) výsledky neboli zverejnené. Na klonovanie človeka by bolo potrebných asi 1000 vajíčok. Asi 70 embryí by sa vyvinulo, ale nesprávne. Dôsledky si môžeme domyslieť... Druhý problém spočíva v ešte nepoznaných následkoch klonovania. Vedeli ste, že keď sa vyklonuje klon zo 70-ročného človeka, dožije sa potom asi toľko rokov, ako klonovaný človek? Taktiež je dosť mylné myslieť si, že z klonu bude taká istá osobnosť ako z jeho predlohy. Veľa vlastností totiž závisí aj od prostredia, kde sa klon vyvíja, od výživy, výchovy, nevynímajúc dôležitý vnútromaternicový vývin.

Výskumu klonovania ľudského embrya predchádzali desaťročia trvajúce početné experimenty s klonovaním zvierat. Niektorým vedeckým skupinám sa podarilo „stvoriť“ ovcu, myš, kozu, prasa aj tura, no úspešnosť klonovania cicavcov je však stále nízka, 3 – 5 %. Tým sa však problémy zďaleka nekončia. Klonovaní jedinci často trpia tzv. „syndrómom veľkých potomkov”. Sú totiž väčší a tučnejší ako ostatní zástupcovia daného druhu. V neskoršom období potom vo zvýšenej miere mávajú aj zdravotné problémy spojené predovšetkým s dýchacím systémom, poruchami obehu alebo imunity, ktoré prispievajú k vyššej úmrtnosti týchto jedincov. Môžu sa teda rodiť choré a deformované deti, ktorých život bude problematickejší a kratší ako ich normálnych vrstovníkov.

Vedci zo spoločnosti Advanced Cell Technology (ACT) z Worcesteru v štáte Massachusetts naklonovali šesťbunkový ľudský zárodok. Predstaviteľ spoločnosti Dr. West tvrdí, že cieľom experimentu nebolo vytvoriť človeka, ale len abstrahovať z ľudského embrya kmeňové bunky, ktoré len poslúžia na liečbu závažných ochorení, ako sú Parkinsonova či Alzheimerova choroba. „Chceme len pomôcť chorým ľuďom, je to náš cieľ“, obhajoval prelomový objav West.

Podobnej činnosti sa venuje aj americká firma Clonaid. Zaujímavosťou je, že zakladateľom tejto biotechnologickej spoločnosti je hnutie realiánov. Ide o náboženskú skupinu, ktorá verí, že život na zemi vytvorili mimozemšťania a klonovanie preto chápe ako predpoklad večného života.

Na celom svete sa zdvihla vlna kritiky. Klonovanie ľudského embrya totiž prekračuje určitú hranicu a znamená prvý krok do oblasti, ktorá má morálne dôsledky. Prezident Spojených štátov vyzval Senát, aby schválil zákon, ktorý už prešiel snemovňou reprezentantov, amerického Kongresu. Zákon zakazuje klonovanie embryí aj človeka a vedcom pokúšajúcim sa o podobné experimenty by hrozilo až 10-ročné väzenie s pokutou milión dolárov.

Vatikán taktiež ostro odsúdil vyklonovanie ľudského embrya. „Život nemožno svojvoľne vytvoriť v určitom vývojovom štádiu“, uvádza sa vo vyhlásení Vatikánu. Arcibiskup Javier Lozanov Barragan, riaditeľ biotechnologického inštitútu Katolíckej univerzity v Ríme sa búri predovšetkým proti tomu, že „pre dosiahnutie cieľa, ktorý je sám osebe dobrý, sa musí zničiť embryo“! Exkomunikáciou pohrozila ruská pravoslávna Cirkev nielen ruským vedcom, ak sa budú venovať podobnému výskumu, ale aj tým, ktorí v rámci liečby príjmu klonované bunky.

Ku krajinám, ktoré odsudzujú pokusy vyklonovať človeka, sa pridá aj Slovensko. Podľa návrhu novely Trestného zákona je také experimentovanie s ľudským životom v rozpore s „princípmi civilizácie“. Konferencia biskupov Slovenska (KBS) a Evanjelická Cirkev augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) so znepokojením prijali správu o vyklonovaní ľudského embrya. Podľa zástupcov oboch cirkví klonovanie zásadným spôsobom odporuje dôstojnosti človeka, predstavuje – dobru jednotlivca aj celého ľudského spoločenstva – neprístupné zneužitie medicíny a vedeckého pokroku v oblasti biomedicínskych vied. „Každá ľudská bytosť od okamihu svojho počatia má právo na úplné rešpektovanie a ochranu života jeho nenarušiteľnosti, biologickej, duševnej a duchovnej identity a integrity, ako aj na ochranu pred každým zneužitím a manipuláciou, uvádza sa vo vyhlásení cirkvi. Počatie človeka metódou klonovania by podľa predsedu KBS Františka Tondru a generálneho biskupa ECAV Júliusa Fila predstavovalo hrubú manipuláciu a zneužitie zasahujúce daného jednotlivca už na začiatku jeho existencie.

Dohovor o právach dieťaťa je doplnený o články jasne deklarujúce detské práva aj pre deti pred narodením, od momentu počatia. Deklarácia práv počatého dieťaťa vychádza z najlepších právnych tradícií a prirodzeného práva.

Deklarácia obsahuje tieto základné piliere:

1. Každá ľudská bytosť má právo na život od počatia po prirodzenú smrť.

2. Počaté dieťa má právo narodiť sa, mať svoju matku, otca a rodinu.

3. Počaté dieťa má právo na ochranu zdravia a zachovanie ľudskej dôstojnosti.

4. Počaté dieťa má spôsobilosť na práva.

5. Počaté dieťa a jeho matka majú právo na osobitnú starostlivosť a pomoc.

Táto „nová“ metóda privádzania ľudí na svet stavia človeka do úlohy Stvoriteľa. Sme pri začiatkoch realizovania akéhosi science-fiction, ktoré na prvý pohľad vyzerá ako jedinečné dobro, no pritom jeho dôsledkom je úžasné zotročovanie človeka.

Ako by takáto spoločnosť mohla zodpovedať morálnym kritériám kresťanskej etiky? Veď Boh nám dal jediný a nám primeraný spôsob plodenia a rozširovania vo svete. V diele šiesteho dňa stvorenia nám Sväté písmo dosvedčuje: „A stvoril Boh človeka na svoj obraz, na Boží obraz ho stvoril, muža a ženu ich stvoril“ (Gn 1, 27). A keď bolo stvorenie človeka dokonalé, Boh ich požehnal a povedal. „Ploďte a množte sa a naplňte zem...“ (Gn 1, 28). Môžeme teda smelo povedať, že prvé povolanie, ktoré človek od Boha dostal do vienka je povolanie  k spoločenstvu v rodine. Genetické manipulácie chcú človeku zobrať to prvé, čo má a stvoriť stvorenie.

Zdroj: Slovo 03/2003
Autor: Diana Kočišová - všetky články od tohto autora (1)
Embryo
20.03.2006 | Publicistika | Slovo 07/2006 | Čítanosť(5684)
Embryo

všetky súvisiace články (2) »

01.04.2004 | Čítanosť(5304)
sk Génové technológie

všetky súvisiace články (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε