www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=108
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Prestol, svätý stôl, Trojica - novozákonn..., Zástavy - cirkevné.     pohľadnice

01.03.2003 | Ikonografia | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(6559)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Zvestovanie presvätej Bohorodičke

Zvestovanie presvätej Bohorodičke

Táto ikona patrí medzi menejznáme ikony, ale svojimi farbami a dokonalým prepracovaním pôsobí na človeka veľmi subjektívne. Znázorňuje archanjela Gabriela ako zvestúva Božie posolstvo Márii. Dej tohto okamihu veľmi krásne vystihol autor tropáru piatej pôstnej – akatistovej soboty: „Len čo anjel prijal poznaním tajomné poslanie, rýchlo sa dostavil do Jozefovho príbytku, aby p ovedal tej, ktorá muža nepoznala: »Ten, ktorý svojím zostúpením naklonil nebesá, prijíma miesto v tebe celý, bez premeny. Keď ho vidím v tvojom živote, ako berie podobu služobníka, žasnem a volám: Raduj sa, panenská Nevesta.«“

Práve toto tajomstvo znázorňuje ikona. Archanjel je tam v chvate, ani ešte nezastal a stužka jeho čelenky mu veje od náhlenia. Palica, ktorú drží, je symbol pútnika, symbol cestujúceho. Naozaj sa vybral, aby zvestoval Požehnanej, že si ju Boh vybral, aby sa cez ňu narodil svetu. Chce jej zvestovať, že ona je tá vyvolená, cez ktorú Boh chce ukázať svoje milosrdenstvo. „Dnes sa uskutočňuje večné tajomstvo: Syn Boží sa stáva Synom Panny. Gabriel zvestuje milosť Božiu.“ Hovorí tropár sviatku Zvestovania. Naozaj veľké tajomstvo, ktoré je znázornené prúdom svetla, ktoré prechádza cez Máriin príbytok bez toho, aby ho poškodil. Ikonopisec ho namaľoval akoby tam ani nebol. Nenarúša svet okolo Márie, nemení ho. Mení ju samu. A ona v svojej práci hľadí priamo na nás. Pozerá na svoje deti, na tie, ktoré skrze tento okamih dostane. Tu sa začne nielen jej materstvo Božieho Syna, ale aj jej materstvo každého z nás.

Táto ikona však neopisuje len udalosť starú vyše dvoch tisícročí. Hovorí o Božom pláne s nami. Ona je tým anjelom, ktorý nám zvestuje: „Raduj sa!“. Hovorí nám, že Boh si vybral nás, aby sa znova narodil pre tento svet, aby ho tento svet mohol znova vidieť, aby cítil jeho prítomnosť tak, ako na počiatku, keď ho stvoril. A celé stvorenstvo túžobne očakáva, kedy sa zjavia praví Boží synovia a dcéry. Tí, ktorí sú pripravení, aby nehľadeli na seba, ale aby žili v Božej prítomnosti plniac jeho vôľu.

Zdroj: Slovo 03/2003
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε