www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=11
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Konkordancia, Proskomídia - obrad ..., Prikrývadlá.     pohľadnice

01.04.1997 | Spiritualita | PaedDr. František Dancák | Čítanosť(5954)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Naše vzory v modlitbe

Naše vzory v modlitbe

Svoj životný cieľ a úlohu musíme chápať ako nadprirodzený, ako dosiahnutie večnej blaženosti, ktorá spočíva vo videní Boha z tváre do tváre. Lenže nadprirodzené nemôžeme dosiahnuť svojou mocou. Tak nám to pripomína sv. apoštol Pavol: „Nie že by sme boli schopná vymyslieť niečo sami od seba, akoby to bolo z nás, ale naša schopnosť je z Boha“ (2 Kor 3, 5). K tomu potrebujeme Božiu milosť, ktorú neobdržíme bez modlitby. Bez milosti niet spásy, bez modlitby niet milosti. Teda bez modlitby niet spásy. „Modliť sa – to je životná nutnosť“ (KKC, 2744). No niektorí ľudia sú ako malý chlapec, ktorého sa kňaz opýtal, či sa modlí každý deň. Chlapček odpovedal: „Nie, každý deň sa nemodlím. Občas nechcem nič.“

Modliť sa máme nielen vtedy, keď niečo potrebujeme. „Je potrebné spomenúť si na Boha častejšie, než sa dýcha“ (sv. Gregor Naziánsky). Tu si musíme uvedomiť, že sme tvormi a že Boh je našim Stvoriteľom. Od Boha máme všetko. Nuž, a aké má byť naše spojenie s Bohom, medzi naším Otcom a nami dietkami? Niet nič lepšie ako modlitba. Modlitba nás spája s Bohom. Modlitba je prostriedok spásy, istý a ľahký. Preto, kto sa nemodlí, padá. Čím viac sa modlíme, tým viac milostí obdržíme, tým istejšia a hojnejšia bude naša spása. Sv. Alfonz z Ligueri tvrdí, že človek je spasený preto, že sa modlil. Zatratený preto, že sa nemodlil.

Je potrebné uprieť oči na duchovných vodcov, ktorí by nám mohli poslúžiť ako veľké vzory v modlitbe. V tejto súvislosti v Katechizme  Katolíckej cirkvi čítame: „Svedkovia, ktorí nás predišli do kráľovstva, zvlášť tí, ktorých Cirkev uznáva za „svätých“, sa podieľajú na živej tradícií modlitby príkladom svojho života...“ (KKC, 2683).

Najprv treba povedať, že naším najlepším vzorom v modlitbe je sám Ježiš Kristus. Je pre nás vzorom slovom i príkladom. Už ako dvanásťročný, keď sa „stratil“ svojim rodičom, „po troch dňoch ho našli v chráme“ (Lk 2, 46). Čo tam robil? Určite sa modlil. Jeho štyridsaťdňový pobyt na púšti. Čo iného bol, než čas modlitby. Tak to bolo v celom jeho živote, najmä pred vážnymi rozhodnutiami. Keď ide v ústrety svojmu utrpeniu, najprv sa dlho modlí v záhrade. Tento Kristov príklad modlitby je poučením pre všetkých, na prvom mieste pre jeho učeníkov. Preto sa modlia už apoštoli a učeníci. Niet svätca, ktorý by nebol ctiteľom modlitby. Niektorí svätec urobil málo zázrakov, ale mnoho sa modlil. A ak sa aj chceme stať svätými, musíme sa modliť. Katechizmus Katolíckej cirkvi nám pripomína, že na prvom mieste vodcami a prvým miestom výchovy k modlitbe je rodina. Rodina, založená na sviatosti manželstva, je domácou cirkvou, kde sa Božie deti učia modliť sa. Zvlášť pre malé deti je každodenná modlitba prvým svedectvom živej viery (porov. KKC, 2685). Môžeme teda povedať, že šťastná je tá rodina, v ktorej modlitba je na dennom programe.. Návrat nemeckého spisovateľa J. Eichendorfa (1788-1857) ku katolíckej cirkvi spôsobil hlavne zážitok z detstva. Raz v noci sa prebudil a videl, ako sa jeho matka modlí, kým všetci spali. Tváril sa, akoby spal, ale veľmi ho to pohlo. Pravdu má Sadhu Sundar Singh, keď hovorí: „Myslím, že každá skutočne zbožný človek mal zbožnú matku.“ Rovnako by sme to mohli povedať aj o zbožnom otcovi. Príkladov je naozaj dosť v každodennom živote.

David Livingstone (1813-1873), jeden z najslávnejších európskych misionárov a cestovateľov po Afrike, smelý a učený muž, odišiel do večnosti pri modlitbe. Putoval v africkom vnútrozemí so svojimi domorodými nosičmi. Jedného rána nosiči zbalili batožinu a zložili stany. Len Livingstonov stane ešte stojí. Nerušia ho, lebo vedia, že sa ráno modlieva. Hovorí so svojím Bohom. Ale tentoraz  to trvalo nejako dlho. Vedúci nosičov sa cez škáru pozrel do stanu.

 „Ešte sa modlí,“ oznámil ostatným. Čakali do poludnia. Potom sa konečne odvážili otvoriť stan. Livingstone ešte stále kľačal, ale jeho srdce už nebilo. Zomrel na kolenách pri modlitbe.

Po intronizácií pápeža sv. Pia X. celý svet úpenlivo čakal na prvé slová a prvý čin nového pápeža. Míňali týždne a netrpezlivci šomrali. Čo to má znamenať? Čo robí nový pápež? Hlasy nespokojných sa dostali až k pápežovi. A tento veľkňaz duší s krásnymi charakterovými črtami pokory a jednoduchosti odkázal zvedavcom: „Povedzte im, že pápež sa modlí.“ Hľa, to boli jeho prvé slová a prvý čin! Dôstojná kópia Kristovho príkladu, hodná jeho námestníka.

Sv. Katarína Sienská povzbudzovala spolusestry k modlitbe slovami: „Pane, tu ostanem na kolenách pred tebou, dokiaľ ma nevyslyšíš!“

Tak sa modlili svätí a veľkí tohto sveta. Oni nám ukázali, že modlitba je veľký prostriedok spásy a podmienka rastu ku kresťanskej dokonalosti. Preto každá duša, ktorá chce postupovať v dokonalosti, musí podľa rady sv. Jána z Kríža „pozorne hľadieť, do akých rúk sa zveruje, pretože aký bude učiteľ, taký bude učeník, a aký bude otec, taký bude syn.“

Autor: PaedDr. František Dancák - všetky články od tohto autora (67)

všetky súvisiace odkazy (6) »

Pane, nauč nás modliť sa...
04.07.2011 | Duchovné články | | Čítanosť(6265)
Pane, nauč nás modliť sa...
Boh odpovedá na modlitbu
04.07.2011 | Duchovné články | | Čítanosť(5089)
Boh odpovedá na modlitbu
Čo chcete, aby som vám urobil?
19.02.2011 | Duchovné články | Čítanosť(5467)
Čo chcete, aby som vám urobil?

všetky súvisiace články (22) »

všetky súvisiace správy (1) »

všetky súvisiace heslá (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε