www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=111
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Svätyňa, Trojica - vzťahy a o..., Ipakoj.     pohľadnice

27.03.2003 | Duchovné články | RNDr. Jozef Voskár | Čítanosť(7955)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

„Nesúďte, aby ste neboli súdení...“ Mt 7, 1

„Nesúďte, aby ste neboli súdení...“ Mt 7, 1

Keď sa niekto dopustí trestného činu a príde naňho trestné oznámenie, spustí sa celá séria rôznych právnych úkonov počnúc predvolaním, alebo zatknutím podozrivej osoby cez jeho vypočúvanie, rôzne osobné a domové prehliadky až po súdne prelíčenie, rozsudok a následný trest, alebo oslobodenie. Na súde podľa zákonov spoločnosti v trestno-právnom a súdnom konaní však vystupujú ako aktéri mnohí ďalší ľudia ako prokurátori, sudcovia, žalobcovia, obhajcovia, svedkovia, súdni znalci a pod. No aj napriek takémuto zabezpečeniu spoľahlivého hľadania a poznania pravdy sa v dejinách ľudstva po celom svete vyskytlo množstvo justičných omylov z nespravodlivých rozsudkov a často i justičných vrážd, kde sa obvineným, odsúdeným a popraveným po rokoch dokázala nevina, ale život im už nikto nemohol vrátiť. A tak vzniklo množstvo ľudských tragédií z nespravodlivého rozsudku a vlastne z nedostatku poznania pravdy.

O čo skôr sa to môže stať, keď do takejto úlohy sudcov sa veľmi radi, ochotne a rýchlo staviame my, keď treba odsúdiť niekoho iného v nespočetných príležitostiach každodenného života a to neraz nielen z nedostatočných, alebo skresľujúcich informácií, ale často iba z fám, alebo podozrení. Pozíciu nespravodlivého sudcu prijíma človek vždy keď posudzuje iného, keď ho súdi a odsudzuje a pritom si do paľby svojich súdov berie obyčajne chyby, nedostatky, pády a hriechy svojich bratov a sestier. Z nedokonalého poznania pravdy nikdy nemôže totiž vzniknúť dokonalý, pravdivý a najmä spravodlivý súd o druhom. Iba Boh má dokonalé, absolútne poznanie a preto iba on má kompetenciu viesť pravdivé súdy a vynášať spravodlivé rozsudky o každom človekovi a o každom jeho čine. A tak dostávame od Ježiša evanjeliovú radu: „Nesúďte, aby ste neboli súdení, neodsudzujte, aby ste neboli odsúdení, akou mierou budete vy merať, takou namerajú aj vám...“

Ak túto radu zoberieme vážne a zodpovedne, vytvoríme si pozitívny predpoklad spravodlivého života v láske tu na zemi a samozrejme raz aj vo večnosti.

A čo urobiť so svojimi sudcovskými ambíciami?

Dobre ich treba využiť na svoj vlastný súd ako žalobca pred Bohom v jeho súdnej sieni, ktorá sa na tomto svete volá spovednica. Tam je jediné správne miesto, aby sme posúdili vlastné chyby, hriechy, nedostatky, náklonnosti ku zlému. Tam nám prináleží obžalovať seba pred Bohom s úprimnou ľútosťou a vyznať pred najspravodlivejším, ale zároveň najmilosrdnejším sudcom všetko, čoho som sa dopustil ja a nie ten druhý. Oslobodzujúci Boží verdikt vyslovený ústami kňaza – rozhrešujem a oslobodzujem ťa od tvojich hriechov... – je potom tá najradostnejšia chvíľa prežiarená pocitom slobody a šťastia Božieho dieťaťa.

Využime preto aj toto pôstne obdobie nie na posudzovanie a odsudzovanie iných, ale na pokornú, ľútostnú obžalobu svojich nedokonalostí a pádov a dostaneme oslobodzujúci rozsudok od najvyššieho Sudcu.

Autor: RNDr. Jozef Voskár - všetky články od tohto autora (16)
Posledný súd
08.02.2008 | Ikonografia | Slovo 2008, č. 2. | Čítanosť(6874)
Posledný súd
Neodsudzujme blížnych
01.04.2003 | Duchovné články | Slovo 04/2003 | Čítanosť(5680)
Neodsudzujme blížnych

všetky súvisiace články (3) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε