www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=113
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 25. jún 2022     Meniny oslavuje: Tadeáš

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - Božie milosrde..., Martyrikon, Konkordancia.     pohľadnice

01.04.2003 | Ikonografia | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(5895)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Zostúpenie do predpeklia

Zostúpenie do predpeklia

O tejto ikone sa už narozprávalo veľa. Vznikli dlhé homílie i pompézne hymny. Pri pohľade na ňu nás môže zaraziť niekoľko detailov. Prečo je Ježiš Kristus celý v bielom? Prečo Eva skláňa hlavu a nedokáže sa ani pozrieť na svojho Záchrancu? Ba aj tie veraje – brány predpeklia vyzerajú ináč!

Jeden z tropárov Veľkej soboty uvádza: „Ctihodný Jozef sňal z Kríža tvoje prečisté Telo. Ovinul ho čistým plátnom, natrel voňavými masťami a uložil do nového hrobu.“ Keď si to uvedomíme, nevdojak začneme spájať to čisté bieloskvejúce rúcho Krista s jeho pohrebným rubášom. Aj Písmo rozpráva o mládencovi v bielom. Tým akoby nám bolo povedané, že nie je dôležité to vonkajšie. Kristus sa nešiel po vzkriesení prezliecť do zlata a drahocenných látok, ale prijal to, čo mu dali. A práve jeho osoba tieto šaty prežaruje svojím jasom, svojou čistotou a dokonalosťou. A to symbolizuje aj žiara okolo Krista.

A čo Eva? Tá pokorne skláňa svoju hlavu pred Kristovým milosrdným pohľadom vedomá si svojho hriechu, svojej skazenosti a hriešnosti. Ak si všimneme pozorne, Kristus sa zameriava práve na ňu. Ona bola tá, čo zhrešila, tá, ktorá prvá podľahla. Takpovediac je tou slabšou, preto Kristus prv vedie von ju, dvíha ju väčšou silou, lebo hriech ju už obral o sily. Adam vystiera svoje ruky k Bohu, svojmu Tvorcovi a ťahá sa k nemu. No nie oni sa držia Krista, ale Kristus ich. Tak je to aj v našom živote. Ak si myslíme, že my sa držíme Boha, tak je to naša pýcha. Boh drží nás, aby sme znova nepadli. Dvíha nás, aby nás vtiahol do svojej slávy. Chce nás povýšiť a urobiť svojimi deťmi. A je jedno, koľko síl sme už vynaložili, on hľadí na srdce, jeho pohľad preniká všetky tajomstvá a pretvárky, všetky hradby, ktoré si staviame, aby sme si zachránili svoj život.

Na tejto ikone stoja za povšimnutie aj veraje. Tie nie sú ako na iných ikonách len prekrížené do tvaru kríža, oni ten kríž priamo vytvárajú. A Ježiš nás, ako aj Adama a Evu, ťahá k sebe po tomto kríži. On spája Božské s ľudským, on je tým mostom, po ktorom môžeme dôjsť do večnej blaženosti.

Zdroj: Slovo 04/2003
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε