www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=114
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 25. jún 2022     Meniny oslavuje: Tadeáš

Zoεpédia - náhodný výber: Veľká streda, Duchovný zážitok, Anglické panny.     pohľadnice

01.04.2003 | Duchovné články | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(5615)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Samota

Samota

Už sa vám stalo, že ste povedali ľuďom okolo seba, alebo si len pomysleli: „Vypadnite! Chcem byť sám?“ Čo v tej chvíli je také lákavé na samote, keď po nej človek tak túži? Myslím si, že je to pokoj. Keď uvažujem, čo zväčša človeka prinúti myslieť na samotu, tak zisťujem, že je to stres, zhon, nervozita, množstvo čohokoľvek a kohokoľvek okolo neho, či pocit, že sa o chvíľu zbláznim, alebo že ma to všetko okolo mňa zadusí, privalí, či úplne rozmliaždi. V takýchto situáciách naozaj hľadáme samotu, a to bez rozdielu, či fyzickú alebo duchovnú. Niekto dokáže byť sám v spoločnosti stoviek ľudí. Vhĺbi sa do seba. Iný na to potrebuje naozaj byť fyzicky sám – teda minimálne v izbe.

Na otázku, či je to normálne, odpoviem len svojím vlastným presvedčením, že je. Dokonca by som povedal, že je to osožné a zdravé. Samota človeku totiž prináša naozaj ten vytúžený pokoj. Ak vás trápi stres, v samote nájdete vyrovnanosť. Ak je to zhon, tu vás nikto nenaháňa. Ak ste nervózny, tu sa môžete vybúriť a vyčistiť si hlavu. Ak na vás tlačí okolie, tu nájdete únik a možnosť sa nadýchnuť. Ak sa cítite zdeptaný, či rozmliaždený, tu sa znova môžete narovnať a znovu získať sebadôveru. Samota nie je univerzálnym liekom, ale je tým prostredím, kde liek možno nájsť.

Ako? Pozrite sa na Ježiša. On pred každým dôležitým rozhodnutím vyhľadával samotu. Keď bol pokrstený – išiel na púšť. Keď si vyberal apoštolov, tiež sa utiahol. Takisto bol sám, keď bola búrka na Galilejskom mori a učeníci boli celí bez seba, keď ho videli prichádzať po morskej hladine. Ba aj pred ukrižovaním strávil večer v samote Getsemanskej záhrady. Využíval samotu na rozhovor s Bohom – meditoval. Naša samota sa mu podobá. Veď aj my meditujeme – nad problémami, sebou i vlastným okolím. Ale medzi týmito meditáciami môže byť malý, no podstatný rozdiel. Ten nespočíva v technike – ide o hľadanie pokoja a vnútornej rovnováhy. Ani v okolnostiach – tie sú si podobné. Spočíva v zdroji tejto samoty, či lepšie povedané v tom, čo túto samotu napĺňa.

Už ste zažili pocit, že ste úplne sami. Nemohli ste sa nikoho dotknúť, nikoho vidieť – ani na fotkách, či v televízii, nikoho počuť – ani v rádiu. Absolútne ticho – mĺkvo. Človek na takúto samotu nerád spomína. Samota, ktorú vyhľadávame je iná. Tam nie ste úplne sami. A ten druhý, kto je tam, on vypĺňa samotu. U Ježiša je to Boh, u nás my sami (častokrát). A v tom je podstatný rozdiel. Ak sa budem pýtať len sám seba na otázky, ktoré ma trápia, nájdem riešenie, ktoré mi bude blízke – veď ja som jeho zdrojom. Ale keďže sme vystresovaní, či nervózni, alebo nahnevaný, toto rozhodnutie je naším stavom, a to už či chceme alebo nie, poznačené. Upokojíme sa, ale v srdci máme hnev na toho druhého a nehľadáme čo je správne ale čo je podľa nás spravodlivé a osožné.

Použijem jednoduchý príklad. Niekto mi ublíži. OK. Potom znova. Tak cez zaťaté zuby OK. Ak to však zopakuje znova, začínam rozmýšľať ináč. Poviem si: No je to spravodlivé, aby som ja stále trpel. Už musí aj on pocítiť na vlastnej koži, aké je to nepríjemné, ako chutí poníženie, ako chutí bolesť. Avšak keďže on mi to spôsobil trikrát, bude spravodlivé, ak sa mu aspoň raz odplatím. Veď je to správne a možno mi dá konečne pokoj. Uvedomí si, čo robí a ja budem mať čisté svedomie, lebo som bol spravodlivý, ba možno som vykonal aj dobrý skutok, lebo som ho zmenil k lepšiemu (z čoho mám samozrejme osoh).

Takto reagujeme, keď hľadáme riešenie v sebe – svoje ja, ktoré buďme úprimní nie je až také dokonalé, postavíme na piedestál sudcovskej moci a necháme „spravodlivo“ rozhodnúť. Neraz sa však v rozhodnutí nášho „ja“ ukáže práve jeho nedokonalosť. Nepozná všetky okolnosti, nepozná súvislosti, nepozná zámery a predsa vynesie ortieľ, ktorý považujeme za „spravodlivý“.

Ježiš nám prináša iný spôsob hľadania pokoja. Dovolím si parafrázovať jeho slová – Lebo kto si zachová svoj pokoj, stratí ho, no stratí svoj pokoj pre mňa a pre radostnú zvesť, zachová si ho. Čo to znamená? Jednoducho to, aby sme pri hľadaní riešení a úsudkov nešli do svojich pokladov a knižnice svojho vnútra, ale aby sme načreli do poznania, ktoré je iné než to naše. To poznanie je minimálne staršie a pravdivejšie, zároveň vidí minulosť, súčasnosť i budúcnosť. Tým poznaním je Boh. Vstúpiť do samoty s Bohom, rozprávať sa s ním a hľadať riešenie svojho problému v ňom samom, je tou správnou cestou. Boh pozná to, čo my nie. On vie o všetkých súvislostiach, okolnostiach i zámeroch. Jeho ortieľ bude stále spravodlivý, lebo Boh neklame a nenadŕža ani nám, ani iným. Je k nám úprimný a otvorený, aby sme mu dôverovali. V ňom nájdeme pravý pokoj, ktorý vydrží oveľa dlhšie a prináša aj takzvané „vedľajšie účinky“. Tie nám budú pomáhať oveľa silnejšie, než naše vlastné „spravodlivé“ súdy a ortiele.

Samota je naozaj požehnaním i zatratením. Požehnaním, keď skrze ňu rastieme a zatratením, keď nás ubíja. Ale na rast potrebujeme naozaj niekoho, kto nám pomôže, kto je vyšší ako my, aby nás vytiahol do výšky, kto je mocnejší ako my, aby sme sa o neho mohli oprieť. Potrebujeme múdrejšieho od seba, aby sme sa naučili múdrosti, lepšieho od seba, aby sme sa naučili dobrote a dokonale milujúceho, aby sme sa naučili milovať. Takého tvora na svete nenájdeme. Sme len odrazom Božích vlastností tak, ako svetlo Mesiaca je len odrazom slnečného žiarenia. A podobne ako je to u Mesiaca, aj naše svetlo bude najsilnejšie práve vtedy, keď sa celí vnoríme do Stvoriteľovho svetla v samote a v stretnutí len medzi štyrmi očami – len moje a tie vševidiace Božie.

Zdroj: Slovo 04/2003
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
Súkromie samoty
01.12.2002 | Duchovné články | Slovo 12/2002 | Čítanosť(5827)
Súkromie samoty

všetky súvisiace články (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε