www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=117
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Mäsopôstna nedeľa, Boh - najvyššia slob..., Liturgické postoje –....     pohľadnice

01.04.2003 | Duchovné články | Mgr. Peter Rusnák | Čítanosť(6336)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Moje kráľovstvo nie je z tohto sveta

Moje kráľovstvo nie je z tohto sveta

Dajte cisárovi, čo je cisárovo, a čo je Božie, Bohu!

Minule sme uvažovali o tomto Ježišovom výroku. Videli sme, že druhá časť je to najvážnejšie, čo Ježiš na tému politiky povedal. Hovorí, že Bohu máme dať to, čo je jeho vlastníctvom, a tým je človek, jeho srdce a svedomie. Vysvetlili sme, že ak svetská moc nesiaha na toto Božie vlastníctvo, pre kresťana je prijateľná. V tomto zmysle Ježiš relativizuje každú politickú moc a odníma jej to postavenie, ktoré si rada privlastňuje, alebo ktoré jej my priznávame. Pre kresťana musí byť centrálnym bodom iba Boh. Panovníka, ktorý si neuzurpuje jeho miesto, možno tolerovať. Tým nás Ježiš učí, že kresťanom možno byť na každom mieste pod slnkom, za každej vlády a v každom zriadení.

Z čoho vyplýva táto Ježišova ľahostajnosť voči tomu, kto nad ním vládne? Vyplýva z jeho poznania, že na tejto zemi nejestvuje moc, ktorá by bola bez hriechu, a preto nejestvujú spravodlivé politické zriadenia alebo systémy. Sú iba zlé, horšie a ešte horšie. To nie je pesimizmus alebo rezignácia. To je triezvy pohľad na vec, na to, čo sa deje na tomto svete. Naša súčasná situácia to iba potvrdzuje!

Prečo je to tak?

Všetky spoločenské zriadenia sú dielom človeka. Božie zjavenie hovorí o človekovi, a to o každom, že sa rodí v hriechu. Hriech poznačí a svojím jedom otrávi každý ľudský skutok:  „Pán videl, že ľudská neresť na zemi je veľká a že všetko zmýšľanie ich srdca je ustavične naklonené na zlé“ (Gn 6,5). Tu je vyjadrené, ako človeka vidí Boh, jeho mienka o nás. A keďže to nie je mienka len tak hocikoho, ale Boha, je to najhlbšia pravda o človeku.

Venujme sa chvíľu tomuto vážnemu zisteniu. Odkiaľ sa vzala táto zvrátenosť?

Boh stvoril človeka z lásky, a z tejto lásky mal človek čerpať svoju životnú istotu a šťastie, o ktoré ho nemalo obrať nič, ani smrť. Raj opísaný v Biblii je vlastne iba symbolom tejto skutočnosti. Človek však bol stvorený slobodným a Boh pripustil skúšku tejto slobody, lebo to bol najväčší dar, ktorý mu dal. Všetci poznáme drámu tejto skúšky, ako je opísaná v Knihe Genezis v rozhovore hada s Evou:  „Prečo nesmiete jesť z ovocia stromu v strede raja?, opýtal sa had. Lebo by sme zomreli, odpovedala žena. Tu povedal had žene: «Nezomriete, ale Boh vie, že v deň, keď budete z neho jesť, otvoria sa vám oči a vy budete ako Boh, budete poznať dobro a zlo.»“  Ak má satan, ktorého symbolom je tu had, pravdu, potom Boh skryl pred človekom niečo naozaj veľmi vážne. Skryl pred ním možnosť, ako sa môže realizovať až do rovnosti s Bohom. A takého Boha možno nazvať „láskou“? Určite nie!

Trhať a jesť z ovocia značí, že človek satanovi uveril. A vtedy Boh prestal byť preňho istotou, zmyslom i jediným zdrojom života. Od tej chvíle sme všetci egoisti, zúfalo hľadajúci život a šťastie, kde sa dá: v peniazoch, v úcte, v úspechu, v láske od iných atď. Tieto veci, samozrejme, nie sú zlé. Tragédiou však je, že my ich absolutizujeme. A beda, ak nám ich niekto chce vziať, vtedy sa bránime zúrivo až do vysilenia.

 Tu je dôvod, prečo si ľudia skáču do vlasov, prečo máme ustavične voči iným požiadavky a chceme, aby nám blížny ustúpil z cesty. Takýto je každý človek. Od sveta žiada to, čo mu môže dať iba Boh. A takýto človek, tvorí pozemské zákony i politické a spoločenské systémy! A pretože dielo je vždy obrazom tvorcu, aj tie najšľachetnejšie myslené spoločenské systémy sa časom zdeformujú a prehnijú! Preto sa Ježiš Kristus, napriek mnohým provokáciám, nedal strhnúť horúčkou politického boja. Načo? Aby odstránil nejaké politické zriadenie a na jeho miesto nastúpilo iné, ktoré o chvíľu bude rovnako zlé alebo ešte horšie? Nie! Nato ho Boh na svet neposlal. Ježiš vedel, že jeho poslanie je zničiť zlo v jeho koreňoch, zmeniť srdce človeka. Toto bola „politika“ Ježiša Krista, a tej sa úplne zasvätil!

Zdroj: Slovo 04/2003
Autor: Mgr. Peter Rusnák - všetky články od tohto autora (10)
Tak predsa si kráľ?
01.11.1994 | Duchovné články | Slovo 22/1994 | Čítanosť(7172)
Tak predsa si kráľ?

všetky súvisiace články (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε