www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=118
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 29. november 2022     Meniny oslavuje: Vratko

Zoεpédia - náhodný výber: Ikos, Poddiakon (hypodiako..., Hymnus.     pohľadnice

01.04.2003 | Duchovné články | Čítanosť(5705)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Neodsudzujme blížnych

Neodsudzujme blížnych

Od nepamäti boli ľudia „sudcami“ iných. Keď niekto niečo povedal a inému to bolo proti vôli, hneď ho za to odsúdili. No toto posudzovanie a odsudzovanie nebolo len v minulosti, ale je aktuálne v každom veku, v každom storočí a v každom dni.

Aj my sme ľudia, ktorí už po prvom stretnutí vedia človeka odsúdiť. Ľudí najčastejšie posudzujeme podľa výzoru. To je prevažne u mladých ľudí. Podľa tohto, kto sa ako oblieka, ako vyzerá, tak ho posudzujeme. Mladí, ktorí si kupujú značkové veci, aby vynikli nad ostatných hneď dokážu od seba odstrčiť tých, ktorí na také veci nemajú peniaze, lebo pochádzajú z chudobnejšej alebo viacdetnej rodiny.

Ľudia posudzujú druhých aj podľa skutkov a reči.

K. H. Wageri povedal: „Kto odsudzuje svojho blížneho, môže sa mýliť. Kto mu odpúšťa, nikdy sa nemýli.“

V tejto vete je ukrytá hlboká pravda, o ktorej sa môžeme dennodenne presviedčať. Je ťažké zastať sa odsudzovaného človeka v partii, lebo každý vie, že keď sa ho zastane, budú súdiť aj jeho.

Nádherný príklad ako nesúdiť blížneho nám ukázal Pán Ježiš, keď farizeji chceli ukameňovať cudzoložnicu. Vtedy Ježiš povedal: „Kto z vás je bez hriechu, nech prvý hodí do nej kameň“. Potom pokračoval: „Žena, nik ťa neodsúdil?... Ani ja ťa neodsudzujem. Choď a už nehreš!“ (Jn 8,7-11).

Ježiš nás učí aj odpúšťať. Keď za ním prišiel Peter a opýtal sa, koľkokrát ma odpustiť svojmu bratovi, keď sa proti nemu prehreší, povedal: „Nie sedem ráz, ale sedemdesiatsedem ráz“ (Mt 18,22).

Na inom mieste hovorí: „Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nadstav mu aj druhé“ (Mt 5,39).

Je to pre nás nepochopiteľné, aby sme nastavili aj druhé líce. Obyčajne nastáva reakcia, kedy sa hneď odplácame aj s úrokmi. No tým, že neudrieme, ale ešte nastavíme druhé líce, odzbrojíme svojho protivníka.

Kto odpúšťa blížnemu, nikdy sa nemýli. Skutočne nikdy. Aj nám Boh odpustil naše neprávosti, naše hriechy a chyby, ktorých sa vo svojej slabosti denne dopúšťame.

Boh dokázal svoju veľkú lásku k nám tým, že poslal Syna, aby sa stal človekom, a aby za nás zomrel na kríži. Tým zadosťučinil za naše hriechy.

Je to úžasné, že to Boh urobil práve tak, lebo On si mohol vybrať tisíc iných spôsobov, ktorými nás mohol vykúpiť. No On chcel práve tento spôsob, aby sme ho my ľudia vedeli pochopiť. Touto obetou na kríži a nekonečnou láskou nám otvoril brány do nebeského kráľovstva.

Boh je skvelý. Počítal aj s našimi pádmi a opäť nám dáva šancu.

Boh – Otec nám dáva šancu každý deň, no my často svojmu blížnemu už nedáme ani druhú, keď raz na svojej ceste padne. Boh tomu, čo padne, podá svoju ruku, no my ho často odsúvame na okraj. Bolo by to krásne, keby sme aj my dokázali tak odpúšťať a neodsudzovať, ako nás to učil Ježiš. Keď sa to naučíme, vtedy zmeníme svoj život.

Stačí kúsok dobroty a svet sa začne meniť. Najprv však musíme začať od seba.

Pán Ježiš nás učí žiť, preto nečakajme a využívajme každý deň, ktorý nám Boh ponúka na odpúšťanie a lásku k svojim blížnym.

Zuzana Hanobiková

Zdroj: Slovo 04/2003
Posledný súd
08.02.2008 | Ikonografia | Slovo 2008, č. 2. | Čítanosť(6914)
Posledný súd
„Nesúďte, aby ste neboli súdení...“ Mt 7, 1
27.03.2003 | Duchovné články | Čítanosť(7982)
„Nesúďte, aby ste neboli súdení...“ Mt 7, 1

všetky súvisiace články (3) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε