www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=119
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Hypostáza, Trojica - vzťahy a o..., Ipakoj.     pohľadnice

01.04.2003 | Publicistika | Mons. SEODr. Milan Lach, SJ | Čítanosť(7351)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Neoslávené desiate narodeniny jedného zboru

Neoslávené desiate narodeniny jedného zboru

Desaťročný chlapec chodí už do piatej triedy a všeličo si pamätá. Veselé i tie menej veselé príhody. Vníma svet okolo seba a každý deň objavuje stále niečo nové. Má túžbu stať sa veľkým a niečo znamenať. Občas sa vracia spomienkami do ranného detstva.

Začal som dosť netradične. Veď napokon aj spevácky zbor o ktorom je reč, je na naše pomery netradičný. Kde nájdete u nás gréckokatolíkov, 40 – členný mužský spevácky zbor s vekovým priemerom 23 rokov? Je iba jeden. Zbor sv. Romana Sladkopevca pri kňazskom seminári blaženého biskupa Petra Pavla Gojdiča, OSBM, v Prešove. Na jeseň minulého roku, ticho a bez nejakej veľkej slávy, aspoň ja o tom neviem, oslávil svoje desiate narodeniny. A to je už niečo.

Pamätám si presne na prvú spevácku skúšku tohto zboru. Bolo to v októbri 1992 na prvom poschodí kňazského seminára vo vtedajšej študovni pri knižnici, asi v miestach terajšieho rektorátu. Organizátori Festivalu Sakrálneho umenia pozvali nás, prešovských bohoslovcov spievať do Domu umenia v Košiciach. Jedným z podujatí bola aj prehliadka zborov kňazských seminárov. A keďže dovtedy od obnovenia kňazského seminára roku 1990, žiaden zbor neexistoval, tak sa jednoducho založil. Za jeden mesiac bol repertoár, ako tak nacvičený.

Členmi zboru boli bohoslovci od prvého až po piaty ročník. Ale najviac ich bolo z vtedajšieho prvého ročníka v akademickom roku 1992/93, ktorí neskôr tvorili po celý čas pobytu v seminári jadro zboru. Dirigentom zboru bol vtedajší laický študent Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty a teraz už prednášajúci pedagóg PeadDr. Šimon Marinčák z Košíc. Musím povedať, že nám dával poriadne zabrať. Ale stálo to za to. Náš repertoár sa na začiatku skladal asi z týchto skladieb: Bohorodice Divo, Čertoh tvoj, Nyni otpuščáješi a viachlasné Blaženstvá v cirkevnej slovančine.

Po festivale v Košiciach sme pokračovali so skúškami ďalej. Začali sme cvičiť vo veľkej aule na prvom poschodí na Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulte. Pribúdali nové skladby. Hlavným zdrojom sa pre nás stala Svätá božská liturgia pre mužský zbor od Košeca. Tieto skladby, ak ma sluch neklame, sú v repertoári dodnes. Jedni bohoslovci odchádzali a noví prichádzali. Ostali tí, ktorí naozaj mali chuť spievať a mali aj vytrvalosť chodiť na nácviky. Tie zaberali dosť času. Čo sa nestihlo nacvičiť na hlavnej skúške, doťahovalo sa potom v seminári po večeroch v čase voľna do dávania bodov na rozjímanie. V seminári skúšky viedli Pavol Bardzák a Milan Lach. Pri význačnejších príležitostiach sme začali spievať zborové sväté božské liturgie v seminárnej kaplnke, či v katedrálnom chráme. Predstavení kňazského seminára mali pre túto aktivitu pochopenie.

Asi v roku 1994 vystriedal Dr. Šimona Marinčáka, ktorý išiel na štúdia do Rakúska, nový dirigent Dr. Pavel Vasiľ, ktorý vedie zbor doteraz. Naše začiatky boli dá sa povedať aj humorné. Ako raritu možno uviesť, že sme ako chrámový spevácky zbor spievali aj na prvom ročníku Gospelového festivalu Lumen v Trnave v roku 1994, kde sme zožali potlesk, asi práve pre kontrast gospelu – rockovej kresťanskej hudby a byzantského chrámového spevu. Medzi prvými verejnými vystúpeniami bola účasť na festivale speváckych zborov v Hertníku, na primíciách o. Jána Lemeša v Dlhom Klčove a pod. Asi najvýznačnejšou udalosťou pri počiatkoch zboru bolo spoločné spievanie Akatistu k Bohorodičke pri návšteve Svätého Otca Jána Pavla II. v Prešove v júli 1995.

Skoro súbežne sa od začiatku zboru, začala formovať menšia skupina do desať - dvanásť bohoslovcov pod vedením Pavla Bardzáka, v kňazskom seminári známej pod názvom „dvanástka“. Na začiatku bol repertoár skromný: Svjatyj Bože, ktorého nápev vymyslel o. Milan Gábor, potom pričasten Tilo Christovo a iné. V novembri 1993 sme nacvičili sv. liturgiu sv. apoštola Jakuba, ktorá bola v prešovskej katedrále. Na jar roku 1994 sme boli oslovení riaditeľom Byzantu Ing. Vladimírom Mirossayom, či by sme nechceli naspievať v rozhlasovom štúdiu na magnetofónovú kazetu Akatist k presvätej Bohorodičke. V apríli sa projekt zrealizoval za tri dni v košickom štúdiu slovenského rozhlasu. Boli to títo: Sólo spev: Juraj Terek, prvý tenor: Ivan Molčányi, Pavol Bardzák, druhý tenor: Jozef Gača, Milan Lach, barytón: Marcel Mojzeš, Bas: Milan Gábor. Ak niekde vystupoval zbor, skupina sa predstavila taktiež jednou – dvoma skladbami. Dejiny zboru sa písali naďalej, ale o tom už niekto iný.

Nechcem zabudnúť na nikoho z tých, ktorí tvorili začiatky, ale aj pokračovanie zboru sv. Romana Sladkopevca. Všetkým vám, predstavení kňazského seminára, páni dirigenti, spolubratia v kňazskej službe a bohoslovci patrí vďaka. Svjatyj Romane Sladkopivče, moli Boha o nas.

Zdroj: Slovo 04/2003
Autor: Mons. SEODr. Milan Lach, SJ - všetky články od tohto autora (2)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε