www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=121
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Šaddaj, Kongregácia, Trebník.     pohľadnice

01.05.2003 | Ikonografia | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(7705)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Najsvätejšia Trojica

Najsvätejšia Trojica

Ak by ste chceli ukázať na najznámejšiu ikonu sveta, ukázali by ste na túto starozákonnú Trojicu. Málo ikon odhaľuje aj tajomstvo svojich autorov. Mnohé sú bez mena – človek. Ale o tejto je známe, že ju namaľoval ruský mních Rublev. Svet jej prisúdil pomenovanie: Rublevová Trojica.

Už samotné stvárnenie jej postáv prináša odkrytie mnohých dogmatických učení. Ide o znázornenie návštevy Boha pri Abrahámovi, keď mu predpovedá narodenie Izáka. Abrahám hosťa ponúkne čím má. Nevie, kto prišiel k nemu. Nepozná toho cudzieho pána, ale cíti, že je to niekto veľký. Podobne aj my nepoznáme Boha. Nevieme všetky jeho zámery, len cítime jeho prítomnosť vo svojom živote. Abrahám je však odvážny, vzhliadne na pútnikov a začne s nimi rozprávať. A Boh mu odpovedá. Jeho odvaha a úprimnosť srdca idú ďalej, keď spozná hrozný plán trestu. Prosí, žobroní a vyjednáva. Veď v tom je majster. Tak musel robiť počas celého svojho života a túto skúsenosť prenáša aj na Boha. A Boh mu povoľuje. Zjedná sa s ním. Aj s nami je to podobne. Ak nám nechýba viera a odvaha, ak prejavujeme svoju lásku k Bohu, tak máme nádej, že Boh splní naše prosby a obdarí nás tým, po čom v hĺbke srdca najviac túžime tak silne, ako Abrahám po synovi. Keď náš život bude taký, že v nás bude môcť prebývať Ježiš spolu so svojím Otcom i presvätým Duchom, tak Boh nás obdarí milosťou orodovať za iných. Tak ako to robila Mária celý život. Budeme môcť pre svoju lásku sa odvolávať na tú jeho.

Keď svojím pohľadom prejdeme po všetkých postavách, zaujme nás zopár detailov. Navonok sú oblečené rovnako, ale ich tváre majú veľmi podobné rysy. Všetci majú palice ako pútnici a krídla ako anjeli. Akoby Rublev chcel povedať, že v Trojici majú všetky božské osoby nielen jeden zámer – hľadať človeka, aby ho priviedli k spáse, lebo po tomto Boh naozaj túži, ale aj rovnakú podstatu – sú jednej podstaty, ako sa modlíme v symbole viery. Ich krídla zvýrazňujú ich nadhľad. Nie sú zavalení obyčajnými pozemskými starosťami, ktoré by im bránili vidieť za obzor, ale vidia a vedia všetko. Akoby nás tým chcel autor ikony uistiť, že spokojne môžeme vložiť svoj život do rúk Boha bez toho, aby sme sa báli, len on myslí aj na to, čo my nepoznáme.

Zdroj: Slovo 05/2003
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε