www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=122
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Exorcista (nižšie sv..., Genesis, Margarity.     pohľadnice

01.05.2003 | Duchovné články | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(7355)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Spoločenstvo v láske

Spoločenstvo v láske

„Nie je dobré byť človeku samotnému!“ – hovorí Boh (porov. Gn 2,18). Táto odveká pravda viedla ľudí k združovaniu sa. Tento Boží výrok vám potvrdí každý, kto sa len trochu zaoberal človekom. Odpoveď bude rovnaká bez ohľadu na to, či tento človek verí v Boha. Teda človek nemôže byť sám?

Človek nemôže byť sám!

Je to jednoduchá a striktná odpoveď. Možno si poviete: „Ale niektorí ľudia predsa sú sami.“ To nie je pravda. Možno žijú sami v dome, či v byte. Ale len čo otvoria dvere, okno, vytočia telefónne číslo, zapnú rádio, televízor či internet, čítajú noviny, knihy, modlia sa, meditujú – stále sú v nejakom spoločenstve. Je samozrejmé, že každé to spoločenstvo je iné nielen čo do intenzity, ale aj obsahu a vzťahov v ňom. Je iné pozerať televízor, počúvať rádio či čítať noviny a knihy. Nie ste sám, ale ten druhý vás nevníma, nevie priamo o vašej existencii, nie je s vami v dialógu. Vie, že by ste mali existovať, no nepozná ani vás, ani vaše vnútro, ani názory, pocity a myšlienky.

Ak zdvihnete slúchadlo, alebo sa zapojíte do diskusie na chate cez internet, vstupujete do kvalitatívne iného spoločenstva. Už o vás vedia – už nejde o anonymné spoločenstvo. Ale ani toto spoločenstvo nie je dokonalé. Môžete posielať celé súbory fotografií cez internet, rozprávať sa celé hodiny po telefóne – nikdy vás ten na druhej strane linky nepozná úplne. Ste pre neho neznámou bytosťou, a to nehovorím, že si môžete vymýšľať, klamať, skrášľovať sa či zatajovať o sebe „nepríjemné“ fakty. Na základe takýchto komunikatívnych spoločenstiev sa neraz vyvinie niečo viac, inokedy dochádza pri pokuse o vyšší stupeň dôvery k sklamaniu.

Boh a my

Špeciálnym spoločenstvom je spoločenstvo s Bohom. Keď to zoberieme v širšom kontexte, spoločenstvo s Bohom máme vytvárať vždy a všade. Ba za každých okolností. Špeciálne si toto spoločenstvo uvedomujeme pri meditácii či modlitbe. Je to iný vzťah. Boh je pre nás neznámou, no zároveň blízkou osobou. Je niekým, kto nám dôveruje, kto nás pozná a my spoznávame jeho. Takéto spoločenstvo by sme mali vytvárať vždy a stále. Ak toto spoločenstvo dosiahne vysoký stupeň dokonalosti, stáva sa žriedlom nevýslovných dobier pre človeka. Stáva sa prototypom a dokonalým predobrazom každého ľudského spoločenstva.

Iným typom spoločenstva je typická občianska spoločnosť, v ktorej žijeme. Vieme o svojich susedoch, poznáme ich dobre alebo len povrchne. Niekedy sme náhodnými svedkami ich radostí, bolestí či problémov. Stávame sa integrálnou súčasťou ich vonkajšieho života tak, ako sú oni súčasťou toho nášho. Tu nemyslím len na susedov v paneláku či na ulici v dedine. Susedmi sú aj tí, čo vedľa nás sedia v škole, pracujú s nami na pracovisku, či vytvárajú všeobecné spoločenstvo či už veriacich alebo ľudí rovnakých záujmov.

Pravé spoločenstvo

Každé z týchto spoločenstiev, s výnimkou toho s Bohom, nevytvára dôveru, ktorá prináša pravé spoločenstvo života. Existuje aj iné spoločenstvo – spoločenstvo lásky. A tu je jedno, či toto slovo berieme vo všeobecnejšom význame, alebo vo význame vzťahu dvoch osôb zavŕšenom manželstvom. Takéto spoločenstvo totiž vychádza zo vzájomnej náklonnosti, lásky, dôvery, spoločných hodnôt, súzvuku duší... Ako som už uviedol, je to obraz spoločenstva s Bohom – s nám blízkou a známou osobou, na ktorej nám nezištne záleží a ktorej úprimne záleží na nás.

Čo také spoločenstvo prináša? V prvom rade pocit spolupatričnosti. S každým problémom, radosťou i bolesťou sa máš s kým podeliť. Spoločne v dobrom i zlom, v šťastí i nešťastí, v zdraví i v chorobe kráčať vedľa seba, byť si vzájomnou oporou, pravým a nefalšovaným priateľom. To spoločenstvo ti hovorí: nikdy nie si sám – niekto na teba úprimne myslí a je stále v mysli s tebou. A takému človekovi môžeš nielen povedať priateľ, ale aj partner, lebo je tvojím životným partnerom. Môžeš mu dôverovať a zároveň prijímať jeho dôveru. Navyše, ak človek vytvára takéto spoločenstvo s hocikým, stáva sa súčasťou všetkých jeho spoločenstiev.

Prichádza mi na um ešte jedna nezanedbateľná maličkosť. Keď naozaj vytvoríte spoločenstvo lásky, po čase si uvedomíte, že sa meníte – nielen sa navzájom približujete v názoroch, myšlienkach, ale aj rýchlejšie rastiete. V prírode je neraz vidieť, ako dve rastliny, ktoré by samy nevydržali poryvy vetra, sa navzájom prepletajú a tak vytvárajú nerozlučné spoločenstvo nielen navonok, ale aj pod zemou, tam kde to nie je vidieť. Vďaka tomu sú mocnejšie a nezlomnejšie. Podobne je to aj u ľudí. Ak vytvoria spoločenstvo lásky, ono nie je len základom toho vonkajška, ktorý vnímame, ale aj spojenia duchovných hodnôt, súzvuku duší.

A tak ako tie dve rastliny nie sú rovnaké, ale sa navzájom dopĺňajú a neubližujú si, aj ľudia v spoločenstve lásky sa snažia o to isté. Svojím postojom, skutkami či slovami sa snažia doplniť to, čo potrebuje ten druhý. Snažia sa mu neubližovať, ale byť pre neho tou opornou palicou, ktorú každý z nás neraz potrebuje. Po čase mnohé rastliny vzájomne popreplietané vytvoria taký celok, kde nebudeme vedieť, ktorá je ktorá. Stanú sa jedným, úplne spojeným celkom, živeným jednou miazgou; celkom, ktorý prijíma spoločný osud.

Poznal som niekoľko starších rodín. Niektorí manželia sa po dlhých rokoch spoločného života tak na seba naviazali, dosiahli taký súzvuk, že aj keď to okolie nevnímalo až tak viditeľne, milovali sa naozaj silnou láskou. Ba osobne ako chlapec som poznal jeden manželský pár, kde po smrti jedného z nich o pár dní ho nasledoval aj druhý. Im sa splnilo to prianie mnohých zaľúbených – nežiť bez milovanej osoby ani deň.

Zdroj: Slovo 05/2003
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
Keď vyhasne láska
08.02.2008 | Teológia | Slovo 2008, č. 3. | Čítanosť(9421)
Keď vyhasne láska
Ján Zlatoústy o manželstve
09.10.2007 | Teológia | Slovo 2007, č. 17 - 18. | Čítanosť(11152)
Ján Zlatoústy o manželstve
Nebojte sa detí
01.04.2003 | Spiritualita | Slovo 04/2003 | Čítanosť(6743)
Nebojte sa detí

všetky súvisiace články (21) »

všetky súvisiace články (3) »

všetky súvisiace správy (6) »

všetky súvisiace fotogalérie (1) »

Komunita
Čítanosť(8954)
Komunita

všetky súvisiace heslá (3) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε