www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=126
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Blahorečenie, Modlitby na kolenách, Boh - Božia svätosť.     pohľadnice

01.06.2003 | Duchovné články | Čítanosť(5472)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

„...stále sa učia, a nikdy nie sú schopné spoznať pravdu“ (2 Tim 3, 7)

„...stále sa učia, a nikdy nie sú schopné spoznať pravdu“ (2 Tim 3, 7)

Svätý Pavol upozorňuje svojho milovaného žiaka a spolupracovníka na budúce bludy. Ľudia budú sebeckí, chamtiví,... nadutí, milujúci viac rozkoše ako Boha (porov. 2 Tim 3,2-4). Radí mu: „A týchto sa chráň! Lebo z nich sú tí, čo sa vkrádajú do domov a podmaňujú si ľahké ženy, obťažené hriechmi a hnané rozličnými žiadostivosťami, ktoré sa stále učia, a nikdy nie sú schopné spoznať pravdu“ (2 Tim 3,5-7).

„Čo je pravda ?“ pýta sa Pilát Ježiša, ale na odpoveď nečaká. Preto nespoznáva pravdu a Ježiša odsudzuje na smrť.

Pravdu hľadajú vedci, filozofi, politici. Chcú ju spoznať robotníci, zamestnávatelia, zamestnanci, učitelia, žiaci, rodičia, deti a každý živý tvor obdarený rozumom a slobodnou vôľou. Zdalo by sa, že pravda sa spoznáva podľa stupňa učenia a intenzity hľadania.

V našej dedine bolo pár „inteligentov“ – študentov na gymnáziu, ba aj na vysokej škole. Ako žiačik s úctou som na nich pozeral. Ktorýsi z nich prichádzal na prázdniny domov a vystatoval sa, že on už neverí v Boha, veď Boha niet. Mama mi to vysvetlila takto: „Toľko sa učil tam v škole, že až ohlúpol a stratil vieru.“ Učil sa, ale pravdu nespoznal. Veľmi som sa toho bál, aby som sa neučil tak, že by som stratil vieru v Boha. Dlho som mal zakódované v mysli – veľké učenie = strata viery.

Teda ani intenzita hľadania, ani stupeň učenia nedáva záruku, že pravdu nájdem a spoznám, ak nejdem správnou cestou. Ktorá je tá správna cesta? Ježiš naznačuje apoštolom, že odchádza k Otcovi. „A cestu, kam idem, poznáte“ (Jn 14,4). Tomáš namieta, že nemôžu poznať cestu, veď nevedia, kam ide. „Ja som cesta, pravda a život,“  vyhlasuje Ježiš (Jn 14,6). Teda touto cestou treba ísť a spoznám pravdu i hodnotu života. Lebo Ježiš je aj cestou, i pravdou i životom.

Poznať pravdu, znamená poznať Boha. Svätý Otec Ján Pavol II. v úvode Encykliky  Fides et ratio píše: „Túžbu poznať pravdu a nakoniec poznať Boha vložil do srdca človeka Boh, aby človek tým, že bude poznať a milovať Boha, mohol dospieť aj k plnej pravde o sebe samom.“

Ak ju vložil do srdca, teda srdcom treba viac poznávať ako rozumom. Srdcom poznali pravdu o Ježišovi biblický Zachej i slepec od narodenia. Ako to, že Ježiša nespoznali farizeji ani zákonnici, ale slepec áno? „Keby on nebol od Boha, nemohol by nič také urobiť”  (Jn 9,33). Ich duchovný zrak bol zaslepený pýchou a nadutosťou.

Ježiš – Pravda sa spoznáva pokorou a otvoreným duchovným zrakom. Štyri evanjeliá sú zdrojom múdrosti, ktorou nachádzam v Ježišovi pravdu o sebe samom. Pri malom vchode vo svätej liturgii dvíha kňaz Evanjeliár a zvolá: „Premúdrosť, stojme úctivo !“

V tejto múdrosti mnohí poblúdení našli pravdu. Pravdu o terajšom i budúcom večnom živote. Giovanni Papini, známy taliansky spisovateľ, v mladosti búrlivák, futurista, voľnomyšlienkár, začal čítať evanjeliá. Prečítal ich viackrát. Čítal a rozjímal. Kresťanstvo sa mu vtedy zjavilo ako liek na rany a neresti ľudstva. Začal písať „Život Krista.“ Keď ho dokončil, pocítil potrebu patriť do lona cirkvi založenej Kristom. V tejto Cirkvi aj zomiera.

„Názory na život a na svet, často vedeckého charakteru, sa tak rozmnožili, že fakticky sme svedkami toho, ako sa šíri jav drobenia vedy. Práve ten sťažuje a často marí hľadanie  určitého zmyslu“ (Fides et ratio bod 81).

Aj v tomto čase sa stretávame s rôznymi názormi na život, na spoločenské dianie, na morálku nášho života. Televízia, rozhlas, tlač robia rôzne diskusné relácie. Hľadá sa pravda o rodine, o interrupcii, o slobode, o sexuálnom živote, o spolunažívaní, o kódexe sudcov, politikov a o morálke vôbec. Hovorí sa, že kto hovorí, má pravdu. Lepšie je povedať, že chce mať pravdu. Smutno je na duši, keď argumentácia diskutujúcich vychádza z „ľudského rozumu“ (t.j. vlastného) a ich pravda nevychádza z koreňa Pravdy – Boha. Žiaľ, často aj kresťania veľmi nesmelo dokazujú, že všetko je už vyriešené Pravdou. Len pravidlá - zákony Pravdy treba zachovávať a uskutočňovať vo svojom živote.

Iste, pravda sa hľadá aj rozumom. Filozofia dokazuje Bytie svetlom rozumu. Nám tu teraz nejde o vedecké bádanie, ale nájdenie absolútnej Pravdy – Boha rozumom evanjeliového slepca, ktorý nám treba uprednostniť pred rozumom farizejov a zákonníkov.

Zdá sa, že terajšiemu svetu stačí heslo – carpe diem – uži dňa! Nasvedčujú to preplnené pulty kníh o erotike a zabíjaní, časopisov ukazujúcich „celebrity“. Filmy plné hnevu, závisti, rozvratu rodín a „voľnej lásky“.

Kresťan, ktorý spoznal pravdu, má svojím životom postaviť hrádzu tamto nezmyslu. Aj nám sú určené slová sv. Pavla: „Toho sa chráň !“, spoznaj pravdu v Kristovi a v tejto Pravde ži !

o. František Fedor

Zdroj: Slovo 06/2003
Neluhajte si navzájom...
03.01.2011 | Duchovné články | Čítanosť(4299)
Neluhajte si navzájom...
Blahoslavené oči, ktoré vidia, čo vidíte vy
08.11.2010 | Duchovné články | Čítanosť(4282)
Blahoslavené oči, ktoré vidia, čo vidíte vy
Hovorte pravdu každý so svojim blížnym
11.08.2010 | Duchovné články | Čítanosť(4619)
Hovorte pravdu každý so svojim blížnym

všetky súvisiace články (4) »

všetky súvisiace články (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε