www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=130
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Amen, Syropôstna nedeľa, Omofor.     pohľadnice

01.06.2003 | Duchovné články | Mgr. Peter Rusnák | Čítanosť(6862)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Zmýšľajte tak, ako Ježiš Kristus

Zmýšľajte tak, ako Ježiš Kristus

Videli sme, že Ježiš Kristus sa naoko stránil akejkoľvek politiky. V skutočnosti však politiku robil, ale pravdivú, naozajstnú! Jej cieľom bolo zničiť žriedlo, kde sa ukrývajú všetky nespravodlivosti, ktoré ničia nielen človeka, ale i politické a spoločenské zriadenia. Týmto žriedlom je ľudské srdce odtrhnuté od Boha a hľadajúce šťastie mimo neho, na vlastnú päsť. Túto úlohu začal Ježiš plniť hlásaním evanjelia. V jeho svetle sme mali zbadať, aké bludné sú naše cesty, ako sa každý deň vzďaľujeme od pravdy a že cesta k nášmu šťastiu, individuálnemu aj spoločnému, vedie úplne inokade. Najšokujúcejším príkazom jeho evanjelia je láska k nepriateľom, o ktorej sme začali hovoriť minule.

„Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú... ak milujete tých, ktorí vás milujú, čo zvláštne tým robíte? Nerobia to aj pohania?“ 

Uvažujme chvíľu o týchto slovách.

Každá iná láska: láska manželov, láska snúbencov, priateľov, láska rodičov k deťom sú niečím normálnym, dostupným každému človeku. Takáto láska však nás, kresťanov, neodlišuje od zvyšku sveta. To, čo nás má odlišovať to, čo je zvláštne a vo svete neprítomné, to je láska k nepriateľom! Bez tohto kresťanstvo nejestvuje. Bez tohto prestáva byť tým, čo chcel priniesť Ježiš Kristus. Stratí svoje základné črty a zmení sa na všeobecnú religiozitu na jednej úrovni s islamom, budhizmom, či akýmkoľvek iným náboženstvom.

Ježiš hovoril o tomto znamení počas Poslednej večere, kedy spolu s apoštolmi slávil židovskú paschu. Medzi obrady tejto večere patrilo aj umývanie rúk. Nádobu s vodou a uterák, mal vždy priniesť najnižšie postavený medzi stolujúcimi. Zvyčajne to robilo dieťa alebo sluha, či otrok. Pravdepodobne na tomto mieste vzal Ježiš umývadlo, opásal sa zásterou a začal apoštolom umývať nie ruky, ale nohy!

Pozrime sa na toto jeho gesto. Ježiš koná prácu otroka. A pre koho? Pre apoštolov. Ľudí, ktorí sa o pár hodín všetci ukážu, ako nehodní jeho lásky. Pri jeho zatknutí sa všetci rozutekajú, Peter prisahá, že ho nikdy nepoznal a Judáš ho zradí. Ježiš o tom všetkom vie, a napriek tomu pred nimi kľaká a umýva im nohy! Toto gesto je vonkajším prejavom jeho vnútornej lásky. Lásky, ktorá nehľadá seba, ale slúži. Lásky, ktorá je pokorná, stavia sa na posledné miesto, nemá žiadne nároky na opätovanie. Lásky, ktorá prijíma zradu, vydá sa do rúk katov, nechá sa ukrižovať a napriek tomu všetkému stále miluje. Znak umývania nôh, je vonkajším znakom lásky k nepriateľom. Ježiš umýva nohy aj Judášovi. Peter je týmto jeho počínaním tak pobúrený, že keď naň príde rad, pohoršený zvolá: „Pane, ty mi chceš umývať nohy?... Nikdy mi nebudeš umývať nohy!“ (porov. Jn 13,6-7). Peter považuje Ježišovo gesto, ktorým v tej chvíli demonštruje svoju lásku za bláznovstvo, za preháňanie. Bráni sa pred ňou, nechce ju prijať. Nechce byť milovaný takou láskou, ani takou láskou milovať. Ale Ježiš mu povie: „Ak ťa neumyjem, nebudeš mať podiel so mnou.“ Sú to veľmi ostré slová. Keby sme to chceli povedať zrozumiteľnejšie znelo by to: Peter, ak odmietaš túto lásku, potom nemáme nič spoločné. Nemôžeš sa pokladať za môjho učeníka, nie si kresťanom! Ak nosíš toto meno, potom ho zneucťuješ!

A nemôžeme sa brániť: „Dobre, Ježiš Kristus bol Boh, a on tak mohol milovať, ale my, obyčajní ľudia sa v živote musíme riadiť inými, oveľa realistickejšími zásadami.“ Tak môžu hovoriť neveriaci, ale v žiadnom prípade nie my, pokrstení. Lebo na nás sa vzťahuje to, čo Ježiš povedal na záver tejto scény:

„Keď im umyl nohy a obliekol si odev, znova si sadol k stolu a povedal im: «Chápete, čo som vám urobil? Vy ma oslovujete: Učiteľ a: Pane‛ a dobre hovoríte, lebo to som. Keď som teda ja, Pán a Učiteľ, umyl nohy vám, aj vy si máte jeden druhému nohy umývať. Dal som vám príklad, aby ste aj vy robili, ako som ja urobil vám»“  (Jn13, 12-15).

Zdroj: Slovo 06/2003
Autor: Mgr. Peter Rusnák - všetky články od tohto autora (10)

všetky súvisiace odkazy (1) »

Keď vyhasne láska
08.02.2008 | Teológia | Slovo 2008, č. 3. | Čítanosť(9269)
Keď vyhasne láska
Spomienka na lásku, ktorá je nekonečná po všetky veky vekov
08.02.2008 | Duchovné články | Slovo 2008, č. 2. | Čítanosť(6547)
Spomienka na lásku, ktorá je nekonečná po všetky veky vekov
Povolaná k láske
15.01.2006 | Duchovné články | Slovo 02/2006 | Čítanosť(7040)
Povolaná k láske

všetky súvisiace články (10) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε