www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=131
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Modlitba na mimoriad..., Proskomídia - obrad ..., Ripida.     pohľadnice

01.06.2003 | Duchovné články | Mgr. Peter Rusnák | Čítanosť(6689)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Vyniesol naše hriechy na svojom tele na kríž

Vyniesol naše hriechy na svojom tele na kríž

Šokujúcou zásadou politiky Ježiša Krista, jeho receptom na spravodlivejší svet, na lepšie spoločenské zriadenie je láska k nepriateľovi. Toto prikázanie, ktoré je srdcom Ježišovho učenia, je v evanjeliu formulované ešte iným spôsobom, ešte ostrejšie a vynúti ešte viac naše protesty.

V Reči na vrchu Ježiš hovorí: Počuli ste, že bolo povedané: „Oko za oko a zub za zub. No ja vám hovorím: «Neodporujte zlému. Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nadstav mu aj druhé. Tomu, kto sa chce s tebou súdiť a vziať ti šaty nechaj aj plášť. A keď ťa bude niekto nútiť, aby si s ním išiel jednu míľu, choď s ním dve. Tomu, kto ťa prosí, daj, a neodvracaj sa od toho, kto si chce od teba niečo požičať»“ (Mt 5,38-42).

„Neodporujte zlému.“ - Dobre sme počuli? Veď či nás neučili, že prvou zásadou kresťana je vzoprieť sa zlu? Samozrejme. Zlu, čiže hriechu, pokušeniu naň sa treba vždy vzoprieť! Takisto nesmieme súhlasiť so žiadnym zlom v nás i okolo nás, či už osobným, verejným, spoločenským alebo politickým. Otázkou je iba spôsob, akým to robíme.

Vo svete sa praktikuje ten, ktorý je opísaný v knihe Genezis: „Raz povedal Lamech svojim ženám, Ade a Sele: «Počujte môj hlas, Lamechove ženy, nakloňte sluch k mojej reči!  Zabijem muža, ktorý ma poraní, a mládenca, ktorý ma udrie. Sedem ráz pomstený bude Kain, Lamech však sedemdesiatsedem ráz»“ (Gn 4, 23-24).

Táto obludná zásada je dodnes všeobecne uplatňovaná. Myslím, že všetci si ľahko spomenieme na situácie, kedy sme ju uplatnili. Keď nám totiž niekto ublíži, urazí nás, vezme nám niečo, odpovedáme zlom. A to nielen tak, že žiadame, čo je naše, ale čakáme na moment, kedy sa náš nepriateľ potkne, a potom mu odplácame rovnakou mincou. Ba ešte mu pridáme niečo navyše, aby si zapamätal, aby sa naučil, aby nabudúce vedel, že si s nami nemá začínať.

Už aj Starý zákon je v tomto smere veľkým krokom vpred, keď zmierňuje túto ľudskú túžbu po neprimeranej pomste. Hovorí:: „Oko za oko, zub za zub, ruku za ruku, nohu za nohu ... ranu za ranu, hrču za hrču“ (Ex 21,24). Za jedno oko stačí jedno oko, nie obe! Za jeden zub stačí jeden zub, nie desať, ako hovorí Lamech, ktorý žije v každom z nás! Lenže aj táto zjemnená forma odplaty za krivdu, je ďaleko od kresťanstva. V Starom zákone bola iba ústupkom zo strany Boha, ktorý dobre vedel, že človek bez Krista je bezmocný. Ježišov spôsob potierania zla je úplne iný! Vyjadruje ho ono paradoxné vyhlásenie: „Neodporujte zlému.“ To znamená: keď na teba dopadne zlo, krivda, keď sú pošliapané tvoje práva, nebráň svoje šťastie tým, že odpovieš násilím na násilie, nespravodlivosťou na nespravodlivosť, že odplatíš zlým za zlé. Urob ako Ježiš Kristus. On nebránil svoje sväté právo na život. Zomri sám sebe, nechaj sa ukrižovať. Miluj nepriateľov, až do takého rozmeru!

Na tomto mieste však musíme vysloviť jedno „ale“ a budeme si ho musieť často pripomínať: Ježišova etika nie je prispôsobená na mieru našej ľudskej mentality, ani na mieru našich ľudských síl. Ona predpokladá jednu stálu, veľkú a radikálnu premenu v nás. Aby človek mohol neodporovať zlu, musí sa najprv znova narodiť. Musí sa narodiť sa z Ducha Svätého, znova byť stvorený Bohom, s Kristom vstať z mŕtvych do úplne nového života, do života večného!

Toto všetko sa s nami naozaj v krste stalo. Ale sviatosť krstu toto všetko dáva iba v embryonálnom stave. A toto embryo musí v nás rásť až dosiahne dospelosť, a to sa stane nie z našich síl, ale mocou Božou. Až potom, keď dospejeme a tento vývoj sa stane skutočnosťou, budeme otvorení na lásku k nepriateľovi a schopní praktizovať ju.

Zdroj: Slovo 06/2003
Autor: Mgr. Peter Rusnák - všetky články od tohto autora (10)

všetky súvisiace odkazy (3) »

Bože, stvor vo mne srdce čisté
01.05.2003 | Duchovné články | Slovo 05/2003 | Čítanosť(6165)
Bože, stvor vo mne srdce čisté
BUĎ SVETLO !
01.03.2003 | Duchovné články | Slovo 03/2003 | Čítanosť(5817)
BUĎ SVETLO !
Kríž je znakom spásy
01.09.1994 | Duchovné články | Slovo 17/1994 | Čítanosť(7935)
Kríž je znakom spásy

všetky súvisiace články (18) »

všetky súvisiace životopisy svätcov (1) »

všetky súvisiace heslá (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε