www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=132
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Klirosa, Elohim, Encyklika.     pohľadnice

01.06.2003 | Liturgia | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(12355)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Šiesta hodinka

Šiesta hodinka

Čas tejto modlitby zodpovedá našej dvanástej hodine. Cirkev nás zvoláva na modlitbu v čase ukrižovania Ježiša Krista za naše hriechy a za hriechy celého sveta. Je to najpríhodnejšia doba na pokánie a na skrúšenosť srdca nad vlastnými hriechmi a čas na poďakovanie za našu spásu.

Po zvyčajnom začiatku nasledujú žalmy, ktoré sa možno modliť podľa jednotlivých dní, alebo vždy všetky (obdobne je to u všetkých hodiniek). Prvý je 53. (podľa Neovulgáty 54.) žalm. Modlíme sa ho v pondelok a štvrtok. Žalm nám pripomína, že tí, ktorí siahajú Kristovi na život sú sami odsúdenci, pyšní a násilníci. Poukazuje tiež na dobrovoľnosť Ježišovej obety. Ďalší je 54. (55.) žalm, ktorý sa modlíme v utorok a piatok. V tomto žalme sa pripomína Judášova zrada a súčasne ukazuje škaredosť a následky každej zrady Krista. Zradený Kristus však napriek tomu dúfa v spravodlivosť Boha. Posledným je 90. (91.) žalm. Ten sa modlíme v stredu, sobotu a nedeľu. Tento žalm je vyjadrením, ale i pozvaním k pevnej nádeji pre tých, ktorí sa utiekajú pod ochranu Najvyššieho, ako to urobil Kristus na kríži. Je tu vyslovená i pevná nádej v ukrižovaného Krista na záchranu všetkých, čo sa k nemu utiekajú.

Po žalmoch, tak ako u všetkých hodiniek, nasleduje tropár sviatku dňa, alebo príslušného svätého. V bohorodičníku, ktorý nasleduje po ňom prosíme odvahu žiť podľa vôle Vládcu, aj keď nám klesá pre množstvo našich hriechov. Na tento úmysel prosíme modlitby o Matky k Vládcovej dobrosrdečnosti. Vo veľkom pôste (pondelok až piatok) spomíname na Ježišovo ukrižovanie, ktorým pribil na kríž trúfalý Adamov hriech spáchaný v raji. Obdobne prosíme, aby roztrhal aj náš dlžobný úpis. V nasledujúcich ďalších tropároch sa klaniame prečistému obrazu Dobrotivého prosiac odpustenie našich prehrešení. Oslavujeme Kristov Kríž, lebo ním bolo rozdrvené podsvetie, smrť podľahla smrti a my, hoci mŕtvi, sme vstali a stali sa hodnými života.

V modlitbe pred prepustením spomíname na Božiu dobrotu, keď k nám zoslal svojho Syna, aby zachránil náš ľudský rod svojou smrťou na Kríži.

Zdroj: Slovo 06/2003
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε