www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=133
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Alexandrijská škola, Minea, Hypostasis.     pohľadnice

01.01.1995 | Ikonografia | Vladimír Mariánsky, OSBM | Čítanosť(7887)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Ikona Ježiša Krista

Ikona Ježiša Krista

Ikona Ježiša Krista sa nachádza v každom chráme, v každom našom dome... Je na nej znázornený náš Spasiteľ, celý alebo do polovice, oblečený do tuniky (chiton) červeno-purpurovej farby a v plášti (imation) modrozelenej farby, žehná pravou rukou a v ľavej ruke drží knihu Evanjelií. Červeno-purpurová farba tuniky predstavuje jeho Božiu prirodzenosť, modrozelená farba plášťa – jeho ľudskú prirodzenosť. Tunika je na spodku, bližšie pri tele, predstavuje to, že i keď Ježiš Kristus má dve prirodzenosti, vždy má iba jednu osobu a to druhú Božiu – je Synom Božím.

Náčrt takéhoto znázornenia Ježiša Krista nachádzame už v kakombách. K jeho zdokonaleniu dochádza v 4. a 5. storočí, v 6. storočí nadobúda svoju definitívnu formu. Ikonoborecké boje v 8. a 9. storočí a palamitské hnutie v 14. storočí tiež prispeli svojimi poslednými drobnými teologickými a liturgickými zdokonaleniami ikony.

Teologicky ikona Ježiša Krista, Človeka – Boha, teda Bohočloveka, je grafickým znázornením dogmy chalcedonského koncilu, pretože predstavuje vtelenú Božiu osobu. Syn Boží sa stal Synom človeka, tej istej prirodzenosti s Otcom, tej istej prirodzenosti s nami. Teda jednej osoby – Božej, a dvoch prirodzeností: Božej a ľudskej. A práve ikona znázorňuje Ježiša Krista v tejto jeho dvojakej skutočnosti: ľudskej – viditeľnej a Božej – neviditeľnej.

Zlatá farba na ikone (pozadie a svätožiara) predstavuje Božiu slávu a svätosť, kríž vo svätožiare predstavuje úplnosť spásonosnej ekonómie Ježiša Krista...

Okrem toho na ikone nachádzame tri typy nápisov. Prvé dva sú nevyhnutné vždy, a sú napísané vždy po grécky:

1.) na obidvoch bokoch Ježiša Krista vidíme napísané? „I X“ alebo „IC XC“ prvé a posledné jeho gréckeho mena: Isus Christos.

2.) V svätožiare okolo jeho hlavy, je znázornený kríž a v ňom sú napísané tri grécke písmena „OON“, ktoré znamenajú „Ten, ktorý je“ – teda meno, ktorým sa pomenoval Boh na hore Sinaj Mojžišovi (Ex 3, 14).

3.) Tretí nápis je tzv. meno dodatkové. Nemusí byť v gréčtine, čo staroslovančine. Toto meno – je titulom zo Svätého písma napr. Pantokrator, Emmanuel, Kráľ kráľov, Najvyšší Veľkňaz, Spasiteľ, Milosrdný, Bohatý na milosrdenstvo, Múdrosť Božia, Lekár duší a tie, Zem žijúcich, Dobrodinec...

Autor: Vladimír Mariánsky, OSBM - všetky články od tohto autora (1)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε