www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=134
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Kaplnka, Boh - je vševediaci, Sviatok nášho najsla....     pohľadnice

01.10.2002 | Spiritualita | Pavol Hudák | Čítanosť(5977)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Sloboda lásky

Sloboda lásky

 „Už neviem, koho milujem. Často sa hádam so svojím chlapcom. Viackrát sme sa rozišli, no vždy sme sa vrátili k sebe. Medzitým som si našla iného. Veľmi ma ľúbi, no ja sa stále vraciam k tomu prvému a v slabosti s ním padám. Neviem sa od neho odpútať, asi to nikdy nedokážem“ (Milka, 24).

 „Samota je zlým spoločníkom. Mal som vzťah. Veľa času sme spolu trávili. Prechádzky, výlety, nekonečné rozhovory. Zaplietol sa však do vzťahu iný človek. Teraz je moja samota neznesiteľná. Tiché večery a víkendy bez programu. Pýtam sa Boha, prečo práve ja sa tak musím trápiť. Prečo som sám?“ (Michal, 26).

Každý z nás je Bohom nekonečne obdarovaný. Medzi naše dary patrí celá ľudská prirodzenosť, bytie, život, rozum, cit a láska obdarovaná svojím časom, zdravím tela i duše. Nestačí iba existovať, človek chce žiť, chce milovať. Vraj väčšina ľudí iba existuje. Preto človek hľadá niekoho, s kým bude tráviť svoj čas, s kým bude zdieľať radosti i bolesti osobného života. Niekoho, koho bude milovať a kým bude milovaný. Ak človek pocíti prítomnosť takejto osoby, prebudí sa v ňom citový hlad.

 „Tridsať rokov som dokázal žiť sám. Stretol som jednu úžasnú ženu, ktorá ma oslovila celým svojím bytím“ (Ladislav, 36).

Človek je veľkým tajomstvom, je nositeľom poznania, preto je aj cestou k radosti, k Bohu, k naplneniu života. Ľudia sú si vzájomne vzácnym darom, ak dokážu žiť vzťah lásky. Je to akoby modlitba vďaky Bohu Stvoriteľovi. Preto ak sa stane, že niekomu vzťah krachuje, prežíva hrozné duševné muky samoty a pocit neistoty sa zakoreňuje do jeho života. Najväčšie pozemské bohatstvo je ukryté v ľudskom srdci.

Zápas o lásku

 „Mala som chlapca. Verila som, že náš vzťah má perspektívu. Keď sme sa po roku rozišli, dosť ma to zobralo. Teraz mám strach vytvoriť si ďalší vzťah. Bojím sa, že opäť príde sklamanie, bolesť samoty. Pri každom zoznámení s nejakým chlapcom sa správam placho a vyhýbavo“ (Lenka,22).

Ak človek investuje do vzťahu čas a osobnú obetu, prirodzene vznikajú väzby. Preto rozchody bolia a ťažko sa im v živote vyhneme. Život človeka je zápas o lásku, preto s ranami musíme počítať. Ako však prežiť oslobodenie z nesprávneho vzťahu a ako sa zbaviť strachu z vytvorenia nového vzťahu?

Ak ľudia spolu prežili čosi pekné, citová väzba sa prejavuje vzájomnou toleranciou a osobným záväzkom zodpovednosti a z nej vyplývajúcej ľudskej povinnosti. Ak aj príde kríza do vzťahu, ľudia sa zmierujú na základe tejto citovej väzby. Je nebezpečím, že vzťah sa tým umelo živí a trvá ďalej len zo zotrvačnosti – zo strachu zo samoty, zo súcitu, ktorý vyvoláva osobná zodpovednosť a povinnosť. Rozchod vždy bolí, aj keď je vyvolaný hádkou, nevraživosťou, zradou, pretože každý krok proti láske ubližuje obom. Odporúčam mladým, ktorí cítia, že sa k sebe nehodia a ich vzťah trvá z tejto zotrvačnosti, aby našli dosť síl a odvahy slobodne sa rozísť za cenu následkov, ako je pretrpená bolesť samoty, odkryté ublíženia a zranenia, ktoré si musí každý sám s pomocou Božou liečiť.

Vzťahy telesné spôsobujú väčšie zranenie. Pravda však človeka oslobodzuje za cenu kríža, osobnej obety. Je potrebné prosiť Boha o odpustenie hriechov a začať odznova. Boh dáva milosť tým, ktorí ho prosia. Žiť život lásky a viery znamená nežiť v tme, ale prijať svetlo. Skutky tmy vytvárajú chaos a zranenia.

Boh môže všetko. On kriesi a uzdravuje. Prosme ho o nový život. Žime vo svetle ako deti svetla, aby náš život bol oslavou Boha.

Zdroj: Slovo 10/2002
Autor: Pavol Hudák - všetky články od tohto autora (5)

všetky súvisiace odkazy (1) »

Slobodno všetko?
28.08.2010 | Duchovné články | Čítanosť(4491)
Slobodno všetko?
Viera oslobodzuje
11.08.2010 | Duchovné články | Čítanosť(4328)
Viera oslobodzuje
Vážme si slobodu!
11.08.2010 | Duchovné články | Čítanosť(4610)
Vážme si slobodu!

všetky súvisiace články (18) »

05.04.2017 | Čítanosť(4599)
sk Konkordát a moderný štát

všetky súvisiace články (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε