www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=135
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Cirkevný rok, Trojica - novozákonn..., Boh - poznanie Boha.     pohľadnice

02.10.2002 | Ikonografia | Mgr. Jozef Gača | Čítanosť(7796)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Zamyslenie sa na ikonou Pokrova – Ochrany Presvätej Bohorodičky

Zamyslenie sa na ikonou Pokrova – Ochrany Presvätej Bohorodičky

Zaiste poznáš tú kratučkú stať z evanjelia: „Pri Ježišovom kríži stála jeho matka...“ (Jn 19,25). Práve táto dráma a tragédia z kalvárie, ktorú poznáš, nás všetkých isto vovádza do Máriinej ochrany, do Máriinej úžasnej služby ľudstvu – pomáhať každému Božiemu dieťaťu.

Všetci sme sa tam pod krížom stali jej deťmi a Ježišovými bratmi a sestrami.

Či môže matka urobiť niečo iné, keď vidí, že jej dieťa potrebuje pomoc, že jej dieťa trpí, že má bolesti, že jej dieťa sa dostalo do zložitých životných peripetií, že jej dieťa vstúpilo na zlý chodník, kráča po zlej ceste, že jej dieťa hreší? Či nebude jej prvotným záujmom pomôcť svojmu dieťaťu, ochrániť ho? Každá matka zo všetkých svojich síl a podľa možnosti ochraňuje.

Keď pozeráš na ikonu Pokrova, nech ti v mysli neuviazne iba tá jediná udalosť, na ktorú sa ikona vzťahuje a síce ochrana Konšatntinopola v 10. storočí, lebo Presvätá Bohorodička ti pomáha a ochraňuje ťa svojím príhovorom teraz. Problémov a ťažkostí s čím Ti treba pomôcť máš vyše hlavy a Panna Mária je tvoja Matka, s tebou cíti a je najbližšie k Ježišovi.

Poznáš Sväté písmo? Iba niekoľko statí, či viet je tam o Panne Márii. Iba niekoľko slov, ktoré vyslovila, je zaznamenaných, ale veľmi dôležitých na to, aby si vedel, že ti Mária pomôže aj z najväčšej šlamastiky hriechu. Iba zopár slov, avšak všetko vystihujúcich. Bohu povedala svoje „áno“ a pozýva aj teba urobiť tento krok, lebo sám si slabý. Božie slovo počúvala a zachovávala vo svojom srdci, premýšľala nad ním (porov. Lk 2, 19; 51). Skús to aj ty! Veď Pán sv apoštol Jakub v svojom liste píše, že: „... (Božie) slovo má moc spasiť naše duše“ (porov. Jak 1,21).

S bolesťou v srdci ťa hľadá, keď sa stratíš v zákutiach svojich kľukatých chodníkov. Túži po tom, aby ti nič nechýbalo, tak ako na svadbe v Káne. A tu ti aj hovorí, čo je pilierom jej ochrany: „urob všetko, čo ti povie Ježiš“. Zakúsila strašnú bolesť a najviac pocítila, čo spôsobí hriech, hoci ani jeho tieň sa jej nedotkol. To však, že spôsobuje utrpenie, bolesť, smrť, prežívala počas celej svojej pozemskej púte až na Golgotu.

Myslím, že na záver stačí iba toľko:

 „Je tvoja Matka a chce ti pomôcť a ochrániť ťa.“

Zdroj: Slovo 10/2002
Autor: Mgr. Jozef Gača - všetky články od tohto autora (11)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε