www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=136
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 25. jún 2022     Meniny oslavuje: Tadeáš

Zoεpédia - náhodný výber: Ikonoklazmus, Plaščenica, Dcéry Panny Márie Po....     pohľadnice

03.10.2002 | Duchovné články | Mgr. Pavol Dolinský | Čítanosť(6436)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Mária a ekumenizmus

Mária a ekumenizmus

Človek a ľudia musia hľadať to, čo nás spája, to čo je spoločné všetkým. Nikde na svete nie sú dvaja úplne rovnakí ľudia. Napriek tomu sa ľudia spájajú do skupín, spoločenstiev, organizácií, ktoré majú spoločný program a cieľ. Tu môžu mnohí namietať, že takáto jednota je iba povrchná, nenapĺňa človeka úplne – rozum, srdce, vnútro človeka. Oveľa väčším rozmerom je jednota vytvorená dvoma ľuďmi, ktorí sa spoja v manželstve. Spolužitie dvoch ľudí v láske sa takto stáva tajomstvom. Poznávanie, vzájomné obohatenie, sociálna pomoc a mnoho iných špecifických znakov upevňuje lásku a spolužitie medzi partnermi. Na vzťahu manželov môžeme lepšie pochopiť Máriino miesto práve pri vytváraní tajomného – sviatostného spoločenstva.

Ježiš sa modlí za Cirkev, ale aj Mária má miesto v dejinách pri vytváraní jednoty, o ktorú prosil Ježiš pred svojím zajatím a umučením. Ekumenizmus sa takto stáva modlitbou za jednotu.

 „Aby všetci boli jedno, ako ty, Otče, vo mne a ja v tebe, aby aj oni boli v nás jedno, aby svet uveril, že si ma ty poslal“ (Jn 17,21). Tieto slová sú posledným prianím Ježiša Krista, ktoré sa uskutočňuje skrze Máriu. Kto je k Bohu bližšie ako Ona? Je teda patrónkou nášho zjednotenia s Kristom, jednoty a lásky medzi nami, v našich rodinách, v národoch, v Cirkvi a patrónka prosieb za našich slovanských bratov, aby sa navrátili do jedného Petrovho ovčinca, podľa tajomného Božieho plánu uskutočňovaného v dejinách.

Na mnohých miestach v liturgii a modlitbách katolíckej cirkvi sa spomína práve Mária, ktorá je spomedzi svätých najbližšie k Bohu. Práve táto blízkosť je pre nás dostatočným dôvodom, aby sme sa k nej utiekali a prednášali svoje modlitby za jednotu, o ktorú prosil Ježiš.

Predstavme si viacpočetnú rodinu, kde medzi deťmi nie sú práve najlepšie vzťahy, alebo neskôr v staršom veku sú navzájom rozhádaní. Aká veľká musí byť bolesť matky, ktorá má všetky deti rovnako rada. Matka sa neustále snaží vytvoriť jednotu a lásku medzi deťmi. Takýto príklad je iba obrazný, aj keď sa s ním stretávame aj v reálnom živote. Takúto istú úlohu, poslanie, má aj Mária vo vzťahu k cirkvi. Ona je matkou  Ježiša a matkou cirkvi. Modlitby za jednotu, prednášané k Ježišovej matke, majú takto oveľa väčšiu silu.

Potrebu modlitby a práce zdôrazňoval Ježiš a pripomína nám ju aj katechizmus katolíckej cirkvi, že jednota je Kristov dar pre cirkev, ale musíme sa modliť a pracovať, aby sa udržiavala, posilňovala a zdokonaľovala jednota, ktorú pre cirkev chce Kristus. Túžba po obnovení jednoty všetkých kresťanov je Kristov dar a výzva Svätého Ducha.

Na príhovor Prečistej tvojej Matky prosíme ťa Bože, obnov jednotu podľa svojej svätej vôle.

Zdroj: Slovo 10/2002
Autor: Mgr. Pavol Dolinský - všetky články od tohto autora (1)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε