www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=137
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Subordinacianizmus, Kathizma, Kirie elejson.     pohľadnice

05.10.2002 | Duchovné články | jv | Čítanosť(4916)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Neužitočný sluha

Neužitočný sluha

Iste každý z nás pozná podobenstvo o talentoch. Traja sluhovia ich dostanú do správcovstva na čas, kedy bude pán mimo domu. A ten po návrate žiada vyúčtovanie. Dvaja zo sluhov svoj podiel zdvojnásobia, ich úspešnosť je 100%. Avšak tretí vráti svoj podiel bez zisku. Prečo? „Bál som sa,“ (Mt 25,25) hovorí. A v podtexte znie: Bál som sa riskovať, že stratím aj ten jeden talent, čo mám.

Predstavme si však, že by sa toto podobenstvo zopakovalo. Pán by odišiel z domu ešte raz a znovu by rozdelil svoj kapitál tým istým sluhom takým istým spôsobom.

Pri prvých dvoch sluhoch by mohlo všetko dopadnúť rovnako. Ale aj nie. Veď už počuli, že „každému, kto má, ešte sa pridá a bude mať hojne“ (Mt 25,29). Ak by sa nechali zlákať vidinou tohto zisku, ich úsilie by smerovalo k nezdravej honbe po neustále vyšších príjmoch. Nie pre pána! Iste, zisk by pripadol pánovi, ale sluhovia by veľmi dobre vedeli, že tak i oni získajú väčšiu odmenu. A teda ich motiváciou by nebola láska k pánovi, úprimná služba, ale vidina vlastného úžitku.

A čo ten tretí sluha? Ten by sa už iste poučil. Svoj talent by nezakopal. Bál by sa, že ho znovu vyhodia. A azda by sa snažil omnoho viac, ako jeho spolusluhovia. Zo strachu. Nie pre vlastný osoh, nie pre túžbu získať odmenu, ale zo strachu pred trestom. A už vôbec nie z lásky – veď ako by mohol milovať toho, koho sa bojí?!.

Zopakovanie podobenstva o talentoch však nie je len hypotetickou predstavou. My sme tí, ktorí dostali druhú šancu. My poznáme toto podobenstvo. Aký je teda náš vzťah k talentom, ktoré máme?

Koľko ľudí sa uspokojí s poznaním, ktoré na niekoľkých miestach vyjadruje Božie slovo: „Z Božej milosti som tým, čím som“ (1 Kor 15,10), alebo „Čo máš, čo si nedostal? A keď si dostal, čo sa chvasceš, akoby si nebol dostal?“ (1 Kor 4,7)… A je to správne poznanie. Lenže ak zostanem len pri ňom, moje postoje sa môžu vyvíjať v dvoch smeroch. Možno sa budem snažiť „rozmnožiť“ zverené talenty v maximálnej možnej miere, vrhnem sa do mnohých aktivít „pre dobro iných“ – v skutočnosti budem mať predovšetkým pocit spokojnosti so sebou samým, budem sa tešiť na uznanie od Pána a jeho odmenu. Toto nie je sloboda, o ktorej hovorí Božie slovo. Alebo na to pôjdem iným spôsobom. Ja už totiž viem, že ak talenty zakopem, „vyhodia ma von“. A tak budem, podobne ako tretí sluha, žiť neustále v strachu. V strachu, že nerobím toho dosť, v strachu odmietnuť ponuky, aby som azda nepremárnil šancu k „rozmnoženiu“ zverených darov, alebo azda aj v strachu pred pýchou a nepravdivým privlastňovaním si toho, čo patrí Pánovi. V každom prípade však strach nie je od Boha. Úzkostlivé dodržiavanie zákona v Starom zákone viedlo k zotročeniu zákonom. Avšak „naplnením zákona je láska.“ A „V láske niet strachu, ale dokonalá láska vyháňa strach, lebo strach má v sebe trest, a kto sa bojí, nie je dokonalý v láske“ (1 Jn 4,18).

Ježiš hovorí: „Ja som vinič, vy ste ratolesti. Kto ostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia; lebo bezo mňa nemôžete nič urobiť“ (Jn 15,5). „Boh je láska, a kto zostáva v láske, zostáva v Bohu a Boh zostáva v ňom“ (1 Jn 4,16). Toto je jediné riešenie pre plodný život každého jedného z nás. Je predovšetkým potrebné prijať seba samého so všetkým, čo si, v úprimnosti sa pozrieť na seba v pravde a v pokoji – bez túžby vyzerať,  tváriť sa ako niekto iný. „Poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí“ (Jn 8,32). A potom jednoducho povedať: „Pane, ak ma ty miluješ takého, chcem ťa milovať i ja – taký, aký som.“ Keď to budeš myslieť úprimne, zbadáš, že Ježiš je neustále pri tebe, je v každom bratovi a sestre, vedie ťa cez každodenné situácie a ty sa nemôžeš pohnúť nikde, kde by on nebol. Nie však ako prísny sudca – ale ako milujúci Boh, ktorý sa teší z teba. Vtedy spoznáš, že jeho lásku si nemôžeš zaslúžiť, napriek tomu ju môžeš neobmedzene prijímať ako dar. V srdci sa ti zrodí vďačnosť, túžba v jednoduchosti dávať Bohu aj to málo, čo máš a čo je v podstate aj tak od neho. „…a vaše srdce sa bude radovať. A vašu radosť vám nik nevezme“ (Jn16,22).

Zdroj: Slovo 10/2002
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε