www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=142
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Slávnostná poklona p..., Veľký utorok, Olej.     pohľadnice

01.01.2006 | Publicistika | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(5567)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Celosvetová „vražda Evy“

Celosvetová „vražda Evy“

Vo svete chýba asi 200 miliónov žien. Tento údaj vyplýva z medzinárodnej správy o násilí páchanom na ženách. Príčinou tohto stavu je systematická genocída páchaná na ženskom pohlaví. Podľa Theodora Winklera, riaditeľa výskumného centra, ktoré projekt pripravilo, chýbajúci počet žien zapríčiňujú najmä potraty spojené s uprednostňovaním mužského pohlavia a v neposlednom rade domáce násilie.

Údaje o „chýbajúcich ženách“ sú založené na rozdiele medzi predpokladaným celkovým množstvom narodených chlapcov a dievčat a ich reálnym podielom vo svetovej populácii.

„Sme konfrontovaný s vraždou Evy, s jej systematickou genocídou tragických rozmerov,“ napísal Winkler v úvode štúdie publikovanej pod názvom „Ženy v neistom svete“, ktorú predstavil v sídle OSN v New Yorku. Podľa Winklera je násilie proti ženám štvrtou najčastejšou príčinou predčasnej smrti na našej planéte: po chorobách, hlade a vojnách.

Okrem násilia a výberu pohlavia veľkú úlohu pri „vymieraní Evy“ hrajú sociálna a zdravotná situácia a choroby, hlavne AIDS. Na celosvetovej úrovni umiera ročne pol milióna žien pre komplikácie v tehotenstve, pričom 99 % z nich zomiera v rozvojovom svete. Rovnako podľa WHO počet nových prípadov AIDS narastal hlavne u žien. V dôsledku toho stále viac detí zostáva sirotami.

„Výber pohlavia dieťaťa je v Európe aj na Slovensku zakázaný. Ťažko však povedať, aká je prax pri asistovanej reprodukcii na súkromných klinikách,“ hovorí Ľubica Lacinová, vedúca laboratória biofyziky Slovenskej akadémie vied. „Zistiť, či niečo také kliniky robia, sa dá len vyhodnotením pomeru pohlaví narodených detí počas povedzme dvadsiatich rokov. Normálne by mal byť pomer 51 ku 49 v prospech narodených dievčat. Ak je pomer iný, potom možno predpokladať, že daná klinika umožnila rodičom vybrať si pohlavie dieťaťa,“ dodala Lacinová.

Podľa štúdie zverejnenej v časopise Nature je výber pohlaví bežná prax v Spojených štátoch. Až v troch percentách uskutočnenej predimplementačnej genetickej diagnostiky umožnili lekári rodičom vybrať si pohlavie ich potomka. V Kanade aj v Európe túto techniku zakázali v obave, že vedie k diskriminácii žien.

Obavy európskych krajín sú opodstatnené. „Sú spoločnosti, kde sa preferuje mužské pohlavie. Tam sa začínajú potraty založené na pohlaví,“ uviedol Winkler v knihe, ktorá používa údaje OSN, Svetovej zdravotníckej organizácie a vlád jednotlivých krajín sveta. V Číne nariadenie o trojčlenných rodinách spôsobilo, že sa rodí viac chlapcov ako dievčat. Chlapci sú totiž aj v ríši stredu cenení viac.

Na základe 50 prieskumov s celého sveta „sa najmenej každá tretia žena v priebehu svojho života stane obeťou bitky, nedobrovoľného sexuálneho styku, alebo iného spôsobu zneužitia“. Asi 700 tisíc žien ročne je predaných na prostitúciu.

Spomedzi dospelých žien žijúcich v partnerskom vzťahu je vystavených násiliu zo strany partnera až 25 %, pričom 11 % zažíva vyhranený násilný vzťah. Násilie zo strany partnera má prevažne dlhodobý charakter. Najčastejšie sa objavuje v manželskom vzťahu, kde sú spravidla prítomné deti (až 85% prípadov). Kriminálne štatistiky uvádzajú na Slovensku ročne okolo 4 tisíc trestných činov domáceho násilia páchaného na ženách. Násilie zanecháva na ženách vážne dôsledky - od zhoršenia zdravotného stavu, cez zníženie pracovného výkonu a stratu sociálnych zručností (schopnosť starať sa o seba, o deti, chodiť do zamestnania, zúčastňovať sa vo verejnom živote), až po pocit životnej frustrácie a beznádeje.

Až 88% dospelých obyvateľov SR považuje násilie na ženách zo strany partnera za závažný problém. Podľa 80% je potrebné riešiť ho zásahom zvonku – za pomoci inštitúcií. Iba 20% populácie mylne považuje prípady násilia za súkromnú vec rodiny, ktorú by si mala vyriešiť sama.

Skutočnou príčinou násilia páchaného na ženách je nerovnocenné postavenie žien voči mužom a nerovnováha moci medzi ženami a mužmi v rodine. Veď v súčasnej dobe sú na svete z 960 miliónov negramotných 2/3 žien a z 130 miliónov detí, ktoré nenavštevujú školu, je 70% dievčat. Vyplýva to z Akčného programu OSN z medzinárodnej konferencie o populácii a rozvoji v Káhire.

„Hlboko zakorenený fenomén násilia proti ženám je jeden z najväčších zločinov ľudstva a nemôžeme si pred ním zatvárať oči,“ vyhlásil Winkler. V rámci boja proti tomuto fenoménu nepomôže len presadzovanie ľudských práv a ochrany žien prostredníctvom zákonov, ale aj zmeny v kultúre a myslení jednotlivých spoločností.

Zdroj: Slovo 01/2006
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)

všetky súvisiace odkazy (1) »

Aj Biblia hovorí, že si vzácna
01.01.2006 | Duchovné články | Slovo 01/2006 | Čítanosť(6425)
Aj Biblia hovorí, že si vzácna

všetky súvisiace články (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε