www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=144
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - je nezmeniteľn..., Liturgia, Elohim.     pohľadnice

01.01.2006 | Duchovné články | Čítanosť(6173)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Obriezka srdca

Obriezka srdca

"Obrežte si pokožku na srdci svojom a šije svoje viac nezatvrdzujte!" (Dt 10,16).

Krok za krokom, etapu za etapou pripravuje Boh svoj ľud, aby jeho vzťah s Ním nebol iba čisto rituálny alebo zákonnícky, reprezentovaný v obriezke predkožky. Ich príslušnosť k Nemu by radšej mala byť určovaná skutočným obrátením srdca. Adorácia Boha nemá mať za základ predpisy, vynájdené ľuďmi, ale má byť, ako Ježiš hovorí Samaritánke, adoráciou "v Duchu a v pravde" (Jn 4,24).

Jeremiáš v kapitole 4,4 nám hovorí, že obriezka čisto fyzická nič neznamená, ak ju nesprevádza vnútorná vernosť. Izrael sa vzpiera počúvať Boha, lebo má "neobrezané uši" (Jer 6,10) a "neobrezané srdce" (Jer 9,24-25). Bude to sám Boh, ktorý obráti Izrael a obreže jeho srdce. "Potom obreže Pán tebe a tvojmu potomstvu srdce, aby si miloval Pána, Boha svojho, z celého srdca a z celej duše svojej" (Dt 30,6).

Vidíme teda, ako v celom svätom Písme "obriezka srdca" a "obrátenie" sú tou istou skutočnosťou.

"Kajajte sa a verte evanjeliu" opakovane hovorí Ježiš v Mk 1,15; Mt 3,2; atď.

Tak teda slová kajať sa a vstúpiť do seba, biblicky znamenajú obrátiť sa (zmeniť smer), ako sa obrátil márnotratný syn zo svojho mravného pádu a navrátil sa k otcovi (Lk 15, 18-20).

Ak uvažujeme nad biblickým významom slova obrátenie, uvedomíme si, že prvý, kto realizoval obrátenie, bol Ježiš Kristus, lebo On, ktorý bol obrátený k Otcovi, obrátil sa smerom k človeku, keď sa vtelil do panenského lona Panny Márie. Skutočne, sv. Ján vo svojom prvom liste nám hovorí: "Lebo zjavil sa život a my sme videli, dosvedčujeme a zvestujeme vám večný život, ktorý bol u Otca a zjavil sa nám" (1 Jn 1,2).

Ale prečo sa potrebuje človek kajať - obrátiť sa, aby sa stretol s Bohom? Človek, reprezentovaný Adamom a Evou, vyšiel z raja a obrátil sa chrbtom k Bohu.

Dobre teda. Ak človek bol vyhnaný z raja, ak brána ostala zablokovaná, a ak človek ostal chrbtom k Bohu, kde nájsť nejakú bránu, ktorou by sa človek mohol vrátiť do raja a stretnúť sa zoči-voči s Bohom?

Túto bránu stvorí Boh v kríži nášho Pána, Ježiša Krista. Iba ten, kto sa obráti, môže vojsť cez bránu kríža a iba ten, kto vojde bránou kríža sa obráti. Preto v žalme čítame: "Otvorte mi brány spravodlivosti, keď cez ne vojdem, vzdávať budem vďaky Pánovi. Toto je brána Pánova, prechádzať budú cez ňu spravodliví" (Ž 118,19-20).

V čítaní o emauzských učeníkoch, o ktorých nám rozpráva sv. Lukáš v hlave 24,13-35, vidíme nádhernú paralelu s tým, o čom sme práve hovorili.

Tak ako Adam a Eva odišli smutní, obrátiac sa chrbtom k Bohu, takisto títo dvaja učeníci odchádzajú smerom do Emauz smutní a obracajú sa chrbtom k Jeruzalemu, ktorý je obrazom Cirkvi.

Ježiš Kristus - večný život obrátený k Otcovi, obracia sa k týmto dvom mužom a poučí ich ohľadne kríža, ktorý oni odmietli.

Títo dvaja učeníci po prijatí katechézy kríža ho pozvú do domu, lebo sú očarení slovami o večnom živote priamo z Ježišových úst, hoci nevedia, že je to On.

Ovocím tohto pozvania - Ježiš im dá jesť svoje Telo - títo učeníci vchádzajú do istej skúsenosti, ktorá ich obráti až do takej miery, že obrátia svoje kroky a idú smerom do Jeruzalema (Cirkev), a znova obnovujú jednotu s apoštolmi. A tam, vo svojom spoločenstve vydajú svedectvo o tom, čo videli a počuli.

IGLESIA SIN FRONTERAS

P. Antonio Pavia, Quito - Ecuador

Preložila E.Ilečková

Zdroj: Slovo 01/2006
Svedectvo o Božom Slove: Stačí iba slovo.
11.01.2016 | Duchovné články | Gréckokatolícky kalendár 2001, Spolok sv. Cyrila a Metoda : Michalovce | Čítanosť(7113)
Svedectvo o Božom Slove: Stačí iba slovo.
Naj... správy v Biblii
02.10.2007 | Teológia | Čítanosť(7659)
Naj... správy v Biblii
Peniaze očami Biblie
27.02.2007 | Teológia | Čítanosť(9020)
Peniaze očami Biblie

všetky súvisiace články (25) »

všetky súvisiace články (5) »

všetky súvisiace správy (1) »

Biblia
Čítanosť(10798)
Biblia

všetky súvisiace heslá (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε