www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=145
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Liturgické gestá - b..., Jekténia, Amen.     pohľadnice

15.01.2006 | Publicistika | Peter Pavel Haľko, OSBM | Čítanosť(7342)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Rád sv. Bazila Veľkého (OSBM)

Rád sv. Bazila Veľkého (OSBM)

Medzi tých, ktorí sa praktickým životom podľa evanjeliových rád usilovali vo väčšej slobode kráčať za Kristom a nasledovať ho, patrí aj sv. Bazil Veľký (329-379) z  kapadóckej Cézarey (dnešné Turecko). Pochádzal z významnej rodiny, ktorá dala Cirkvi viacerých svätých. Jeho sestra, sv. Makrína, je zakladateľkou sestier baziliánok. Pravidlá, ktoré napísal, sa stali základom organizovaného mníšskeho života na Východe a neskôr aj na Západe. V priebehu storočí sa vo východných kresťanských krajinách posväcovali tí, ktorí žili podľa pravidiel svätého Bazila (napr. sv. Sáva Osvietený, Teodor Studita, Teodóz Pečerský, solúnski vierozvestovia sv. Cyrila a Metod).

Spomedzi baziliánskych rehoľníkov povolal Pán na začiatku 17. stor. Jozefa Benjamína Rutského a sv. hieromučeníka Jozafáta Kunceviča, aby upevnili prvotnú jednotu s Apoštolským Stolcom v Kyjevskej metropolii. Neskôr tak urobili aj ich nasledovníci z obidvoch strán Karpát, v Chorvátsku a v Rumunsku. Svojím životom a prácou získali rehoľníkov na zjednotenie sa do baziliánskeho rádu. Mnísi sa zaviazali prísahou, že aj uprostred najťažších prenasledovaní  budú stáť na pozíciách  katolíckej viery, a to aj za cenu straty života.. Odvtedy na čele rádu stojí protoarchimandrita ( v súčasnosti so sídlom v Ríme), ktorý zvoláva kapituly. Na nich sa v istých časových odstupoch usporadúvajú záležitosti pravidiel tak, aby neprotirečili kanonickému právu, koncilovým dekrétom, ako aj konštitúciám najvyšších arcipastierov. V časoch komunistického režimu boli všetky monastiery zničené a rehoľa bola postavená mimo zákon.

U nás nová generácia baziliánov vyrastala v časoch totality hlavne pod vedením dnes už 87 - ročného Dr. Mariána Potáša, OSBM. Provincia sv. Cyrila a Metoda na Slovensku so sídlom v Prešove teda nezanikla. Z jej radov vzišiel dnes už blahoslavený  hieromučeník Pavol Gojdič, OSBM. V súčasnosti má rád 12 kňazov a 2 bratov, študentov teológie. Na území Prešovskej eparchie žijú a pracujú v monastieroch v Prešove a v Krásnom Brode. Na území Košického apoštolského exarchátu v Trebišove a v zahraničí v meste Kula v Srbsku.

Rád svätého Bazila Veľkého je kontemplatívno-apoštolský . Tvorí ho mužská a ženská vetva. Najvyšším pravidlom je nasledovanie Krista podľa evanjeliových rád, zachovanie ducha zakladateľa a jeho zdravých tradícií, ktoré sú dedičstvom rádu. Podľa želania najvyšších pastierov Cirkvi majú baziliáni zachovávať a rozširovať katolícku vieru v jednote s Apoštolským Stolcom. Svojou vzdelanosťou a pracovitosťou majú byť nápomocní východným katolíckym biskupom.

V súčasnosti rád vynakladá úsilie, aby sa monastiery stávali ohniskami duchovnej kultúry. Zabezpečuje vydavateľskú činnosť, duchovné obnovy, letné tábory a púte. V priebehu roka usporadúva duchovné slávnosti na odpustových miestach na Bukovej Hôrke a v Krásnom Brode.

Veľkým želaním rádu je vyprosiť nové povolania, zdokonaliť duchovný život a jeho apoštolát a spoločnými silami prispieť k väčšej Božej sláve, ako aj k dávnej sláve baziliánskeho rádu.

Zdroj: Slovo 02/2006
Autor: Peter Pavel Haľko, OSBM - všetky články od tohto autora (3)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε