www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=148
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Legát, Anno Domini, Sviatosť manželstva.     pohľadnice

15.01.2006 | Duchovné články | Čítanosť(7231)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Povolaná k láske

Povolaná k láske

V USA sa premieta film Therése o živote sv. Terézie z Lisieux. Herečka Lindsay Younceová, predstaviteľka hlavnej úlohy, pokladá obrátenie na katolícku vieru za najväčšiu milosť, s ktorou sa stretla v priebehu nakrúcania filmu. Prinášame svedectvo samotnej herečky:

Bola som vychovaná vo veľmi nábožnej rodine. Základom evanjelickej viery, ktorú sme prijali, bola prostota srdca, mysle a modlitba, zvlášť kontemplatívna. Nebolo v nej miesta pre sviatosti ani akúkoľvek autoritu, a preto bolo pre nás ťažké prijať tento rozmer Katolíckej cirkvi. Na strednej škole som sa stretla s mnohými katolíkmi. Počula som o nich, že v skutočnosti nepraktizujú svoju vieru a že u nich platí iba rituál. Istý katolík mi však povedal: „Ak sa chceš niečo dozvedieť o mojej viere, prečítaj si katechizmus.“ To som aj urobila. Mala som mu v úmysle dokázať, že sa mýli. Žila som v presvedčení, že vieru možno nájsť iba vo Svätom písme. Našla som v ňom však úryvky, ktoré hovoria o krste a o svätom prijímaní. Uvedomovala som si, že nebudem môcť zotrvať v protestantskom vyznaní. Stále som však odmietala stať sa katolíčkou. Mala som vtedy šestnásť. Vrúcne som sa modlila, aby som bola privedená na správne miesto. Z historických kníh som sa dozvedela, že cirkevní otcovia boli pokrstení, prijímali sväté prijímanie, uctievali Pannu Máriu. Pamätám si na deň, keď som si jasne uvedomila, že prvotná Cirkev bola katolícka. Toto zistenie ma znechutilo a súčasne vyľakalo.

Priťahovalo ma však miesto, kde je Ježišovo telo skutočne prítomné. Raz som sa modlila v kostole. Počula som slová: „Som tu.“ Ten hlas bol taký výrazný, že som sa pozrela hore a okolo seba. Nikoho som však nevidela. Znova som sa začala modliť a počula som hlas po druhý a po tretí raz. Bol to Ježiš. Vlieval mi do srdca pokoj. Tie slová znamenali – som v svätostánku. To vlastne otvorilo moje srdce pre Katolícku cirkev. Povedal mi, že mám otvoriť svoje srdce katolíckej viere a priznať, že katolíci nie sú takí, za akých som ich považovala.

Vo veku sedemnásť rokov som odcestovala do Európy. V Ríme som pochopila, že Katolícka cirkev má niečo, čo iné cirkvi nemajú: dejiny, teológiu, spiritualitu, bohatstvo. Musela som sa stať katolíčkou. V srdci som už mala istotu. Spoznala som prvú sväticu - sv. Faustínu - a  videla som o nej film. Počula som, že v určitom období svojho života sa modlila k Božej Matke. Pomyslela som si, že keď sa svätá osoba modlí k Panne Márii, musí to niečo znamenať. Rozhodla som sa modliť ruženec. Nevedela som, ako sa to robí. Na internete  som si vyhľadala heslo ruženec a začala som sa modliť. Veľmi som sa bála, že do izby vojde niektorý z rodičov, ale nestalo sa tak. V poslednom roku strednej školy som doma povedala, že sa chcem stať katolíčkou. Rodičia boli veľmi zarmútení. Chodila som denne do kostola, i keď mi v tom bránili.

V istý deň stálo pri kostole veľké množstvo áut a policajných vozov. Spýtala som sa niekoho na parkovisku, čo sa stalo. Povedali mi, že prišli telesné ostatky sv. Terézie od Ježiška. Vtedy som ešte nevedela, kto to je, a samotné relikvie ma vyľakali. Napriek tomu som vošla do kostola. Postavila som sa vzadu vedľa jedného pána. Všimol si, že neviem, ako sa zachovať, a všetko mi vysvetlil. Pán sa menoval Concepción (po španielsky počatie) k cti Nepoškvrnenej. Počas omše som uctievala ostatky.

Keď som vstúpila na filmovú akadémiu, pochybovala som, či je možné byť herečkou a súčasne kresťankou. Záležitosť viery som odložila do druhého plánu. Realizovala som však predstavenia o postavách žien z Ježišových čias: Máriu, Martu … Dozvedela som sa, že sa bude nakrúcať film o sv. Terézii. Len čo som dostala hlavnú úlohu, kúpila som si všetky dostupné knižky o malej Terezke. Mala veľký vplyv na môj život, po celý čas sa ma dotýkala a menila ma. To nebola iba úloha, to bolo obrátenie. Začala som obdobie katechumenátu a 31. mája 2001 som bola pokrstená, birmovaná a pristúpila som k svätému prijímaniu. Prijala som meno Faustína Terézia. Bol to najkrajší deň v mojom živote.

Miłujcie się 5/2004  preložil -lš-

Zdroj: Slovo 02/2006

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε