www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=150
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Nábederník, Farizeji, Biblická kritika.     pohľadnice

15.02.2006 | Publicistika | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(5570)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Holokaust

Holokaust

Niektorí politici už v minulých rokoch tvrdili, že päťdesiat rokov po druhej svetovej vojne by historici mali slobodne prediskutovať, či plynové komory existovali, a  preskúmať skutočné počty zavraždených. Takéto konanie vyvolalo hnev židovských a antirasistických skupín.

Prezident Iránu Mahmúd Ahmadínidžád 14. decembra minulého roka vyhlásil, že holokaust je mýtus, ktorý Európania využili na vytvorenie židovského štátu v srdci islamského sveta. „Proti Židom sa najviac previnili Európania, a tak by Európa spolu s USA a Kanadou mali obetovať časť svojho územia pre zriadenie židovského štátu. Európania však radšej vytvorili mýtus holokaustu, ktorý postavili nad všetky Božie a ľudské zákony. Prečo by Židov namiesto obyvateľov Európy mali obetovaním značnej časti svojho územia odškodniť Palestínčania? Západ už narobil dosť škôd moslimskému svetu a ak jeho civilizácia spočíva len v agresivite a potlačovaní slobody obyvateľov rôznych častí sveta, tak my, vyznávači islamskej viery, túto civilizáciu nenávidíme a odsudzujeme," povedal najvyšší predstaviteľ Iránu v prejave pred tisícami ľudí v meste Zahedán na juhovýchode krajiny.

V októbri tohto roka sa Ahmadínidžád verejne vyslovil za vymazanie židovského štátu z mapy sveta.

Už v nasledujúci deň, 15. decembra, vyhlásil nemecký kardinál Walter Kasper, ktorý má vo Vatikáne na starosti vzťahy so židmi: „Je šokujúce počuť z úst prezidenta krajiny so starobylou a úctyhodnou kultúrou, akou je Irán, prejavy antisemitizmu, ktorý je pre každého človeka neprijateľný". Iránskeho prezidenta kritizoval pri slávnostnom prevzatí ceny za úsilie o zlepšenie vzťahov medzi katolíkmi a židmi, ktorú dostal od Ligy proti hanobeniu (Anti-Defamation League). "Označiť holokaust za mýtus je novou krivdou voči obetiam tejto nebývalej genocídy," dodal Kasper.

Na začiatku tohto roka, 1. januára, iránsky prezident zasa uviedol, že európske krajiny mali vytvorením Izraela v obklopení moslimských štátov za cieľ doviesť holokaust do konca. „Nemyslíte si, že pokračovanie genocídy prostredníctvom vyhnania Židov z Európy bolo jedným z prostriedkov Európanov k vytvoreniu okupantského režimu v Jeruzaleme? Nie je to závažná otázka?" citovala Ahmadínidžáda miestna tlačová agentúra.

Podľa slov iránskeho prezidenta sa Európa rozhodla vytvoriť „židovský tábor", Izrael, pretože v ňom videla najlepší spôsob, ako sa zbaviť Židov a odstrániť ich z kontinentu. Ako dodal, Izrael má dnes v prenasledovaní moslimov podporu Európy aj Spojených štátov amerických.

O dva týždne Irán oznámil, že zorganizuje konferenciu o vedeckých dôkazoch holokaustu, čo je ďalší zrejmý krok v kampani iránskeho prezidenta proti Izraelu. „Je to zvláštny svet. Je možné diskutovať o všetkom, okrem holokaustu. Ministerstvo zahraničných vecí plánuje uskutočniť konferenciu o vedeckom aspekte záležitosti," povedal dnes novinárom hovorca iránskeho ministerstva Hamíd Réza Asefi.

Svätý Otec označil za rozhodujúce, aby kresťania a židia spojili sily v boji proti nenávisti, nedorozumeniam, nespravodlivosti a násiliu. „Akoby - v tomto kontexte - každý z nás nemal byť zarmútený a dotknutý rozsahom antisemitizmu, ktorý z času na čas vidíme," pýtal sa 78-ročný pápež bez toho, aby sa konkrétne zmienil o niektorom z prípadov. Minulý týždeň pápež pred diplomatmi akreditovanými vo Vatikáne vyhlásil, že Izrael má právo na pokojnú existenciu. Rabín Di Segni v súvislosti s týmito výrokmi Benedikta XVI. uviedol, že pápež preukázal hlboký záujem o problémy, ktorým čelia Židia a Izrael a ktoré sú pre celú židovskú populáciu základným a ústredným vzťažným bodom.

Hlavný rabín pripomenul, že 13. apríla uplynie 20 rokov od historickej návštevy Jána Pavla II., ktorý ako prvý pápež zavítal do židovského chrámu, v rímskej synagóge. Aj preto jeho nástupcu pozval na návštevu. Benedikt XVI. považuje kresťansko-židovské vzťahy za jednu z hlavných tém svojho pontifikátu. Už krátko po zvolení za pápeža zavítal do synagógy - stalo sa tak v auguste minulého roka pri príležitosti Svetových dní mládeže, ktoré sa konali v nemeckom Kolíne nad Rýnom.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Kofi Annan v predvečer Svetového dňa na pamiatku obetí holokaustu, 27. januára,  jednoznačne odmietol akékoľvek popieranie genocídy Židov a nepriamo podrobil kritike vyhlásenia iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínidžáda. Vo vyhlásení najvyššieho predstaviteľa svetovej organizácie, ktoré zverejnili vo štvrtok večer miestneho času v New Yorku, sa konštatuje: „Popieranie holokaustu je dielom zaslepených. Ich mylné tvrdenia by sa mali odmietnuť, a to bez ohľadu na to, kedy, kde a kto ich vysloví."

Zdroj: Slovo 04/2006
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)

všetky súvisiace odkazy (1) »

Žiadia a cisár
11.07.2007 | Publicistika | Slovo 2007, č. 11. | Čítanosť(5733)
Žiadia a cisár
Kde bol Boh?
15.02.2006 | Duchovné články | Slovo 04/2006 | Čítanosť(5825)
Kde bol Boh?

všetky súvisiace články (3) »

všetky súvisiace správy (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε