www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=153
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 25. jún 2022     Meniny oslavuje: Tadeáš

Zoεpédia - náhodný výber: Proskomídia - obrad ..., Liturgické postoje -..., Inditia.     pohľadnice

15.02.2006 | Publicistika | PhDr. Valéria Juríčková | Čítanosť(5668)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Prečo je dobré postaviť v Babylone vežu...

Prečo je dobré postaviť v Babylone vežu...

Biblické rozprávanie sa obmedzuje na rozhodnutie stavať s cieľom urobiť si meno  a následné rozhodnutie Pána zakročiť. Rabíni v predkladanom midraši dávajú stavbu veže do kontextu s nedávnou potopou a v ňom aj uvažujú o hriechu ľudu realizovanom samotnou stavbou.

Pokolenie Nimróda malo v čerstvej pamäti udalosti potopy. Všetci žili v strachu, že sa potopa zopakuje. Hľadali teda také miesto, kde by sa mohli usídliť a bývať tam v bezpečí. Nakoniec našli dolinu v Babylonskej krajine, dostatočne rozľahlú na to, aby sa do nej všetci pomestili.  

Pán im sám predostrel takúto možnosť, aby mu v budúcnosti nemohli vytknúť: „Ak by sme mohli žiť všetci spolu na jednom mieste, Pán by bol proti nám bezmocný“. ... Jedného dňa Nimród navrhol: „Poďte, postavíme veľké mesto, kde budeme môcť žiť všetci spolu. V ňom postavíme veľmi vysokú vežu“. Poddaní prijali návrh s nadšením. ...

Nevedia a nechápu, lebo majú zaslepené oči, že nevidia a ich srdcia nechápu“ (Iz 44,18).

Ak zavesíte na stenu kúsok špeciálneho lepkavého papiera, priletia k nemu muchy, zlákané vôňou. Prvá z nich sa k papieru prilepí a zomrie. Druhá sa prilepí tiež a  aj ona zomrie. Tretia mucha spraví to isté. Nepoučili sa - ani druhá mucha od prvej, ani tretia od druhej.

Aj keď v tom čase boli všetci v stavaní veže jednomyseľní, ich zámery, s akými vežu stavali, boli rozličné. Časť národa si myslela: „V prípade novej potopy vylezieme na vrch veže, kam vody nedosiahnu“. Druhá skupina, ktorá hovorila: „Urobíme si meno“,  chcela postaviť na vrchole veže miesto pre zhromaždenia, aby sa tam klaňali modlám a tým sa zachránili pred akoukoľvek katastrofou. Tretí si mysleli: „Nie je spravodlivé, že Pán vládne nad vrchnými sférami sám a našu vládu ohraničil na nižší svet. Na vrchole veže preto ustanovíme modlu, vložíme jej do rúk meč a ukážeme Pánovi, že sa proti nemu chystá vojna!“

Takýmto spôsobom sa mnohé národy chceli postaviť proti Pánovi. No boli aj takí, ktorí odmietali jeho existenciu. Pre každú udalosť nachádzali racionálne vysvetlenie; tí hovorili, že potopa (ak ju máme analyzovať vedecky) nebola ničím iným, len obyčajným prírodným javom. Boli presvedčení, že raz za 1656 rokov sa nebesá otriasajú, v dôsledku čoho dochádza k vyvrhnutiu vody. „Aby sa predišlo novému otrasu, musíme prijať predbežné opatrenia a postaviť nebu podpory – jednu na severe, jednu na juhu, ďalšiu na východe a na západe. Ako prvá bude postavená naša veža na východe v Babylone“. ... Pán im dovolil zažívať čiastočné úspechy, aby potom nevyhlásili: „Ak by nám dal dostatok času na postavenie veže, mohli by sme ho premôcť“. Tehly sa objavovali akoby samy. Keď niekto položil tehlu, v stene sa objavili dve, ak boli položené dve, v stene sa zjavili štyri.

Veža rástla a čoskoro bola taká vysoká, že chýbal už len rok, aby bol postavený završujúci kameň. Nakoniec Pán zostúpil na zem spolu so sedemdesiatimi anjelmi, aby zavŕšil súd nad týmto pokolením.

Pán rozhodol takto: „Dám im poslednú šancu k pokániu. Ak ju využijú, hoci si nezaslúžia odpustenie, dostanú ho, lebo, koniec koncov, vidno za nimi jednu dobrú vec: vládne medzi nimi pokoj a zhoda. 

Ako je známe, nikto z tohto pokolenia sa nevrátil k Pánovi, nenapravil sa. V dôsledku toho dostali to, čo si zaslúžili. Pričom každý dostal trest, ktorý zodpovedal vážnosti jeho hriechu.

Tí, ktorí hovorili: „Poďte, dvihneme sa hore a postavíme sa na vrchol veže, aby sme boli v bezpečí pred budúcou potopou“, boli roztratení po celom svete. Každý z nich bol navrátený do tej krajiny, z ktorej pochádzal. Tí, ktorí hovorili: „Postavíme vežu, aby sme viedli vojnu proti Pánovi“, boli premenení na opice, duchov a démonov. Trestom pre tých, ktorí chceli urobiť vežu centrom modloslužby, bolo pomiešanie jazykov. Pán povedal: „Tento hriešny plán mohli zosnovať iba ľudia so spoločným jazykom pre všetkých. Odteraz budú rozdelení jeden od druhého tým, že si nebudú rozumieť. Nech hovoria rôznymi jazykmi“. Aký osud postihol vežu? Spodnú časť pohltila zem, vrchná zhorela a stredná ostala stáť na zemi.

Pán sľúbil, že žiadna potopa už nebude. Ľud neveril, lebo súdil o Bohu ako o človeku, ktorý nevie dodržať slovo. Ba viac. Myslel si, že Boha možno vyľakať postavením bôžika. Chcel sa proti jeho trestu brániť špekulovaním. Pokolenie Nimróda nepoznalo Boha osobne. Nechápalo cenu pokánia.

Kto je pre mňa Boh? Niekto, kým môžem manipulovať? Pred kým môžem utiecť? Rozhodnutiu ktorého sa môžem vyhnúť? Alebo ho poznám ako svätého všemohúceho Boha, ktorého cesty sú priame, dobré a plné požehnania pre tých, ktorí k nemu prichádzajú v bázni a oddanosti?

Zdroj: Slovo 04/2006
Autor: PhDr. Valéria Juríčková - všetky články od tohto autora (28)
Svedectvo o Božom Slove: Stačí iba slovo.
11.01.2016 | Duchovné články | Gréckokatolícky kalendár 2001, Spolok sv. Cyrila a Metoda : Michalovce | Čítanosť(7175)
Svedectvo o Božom Slove: Stačí iba slovo.
Naj... správy v Biblii
02.10.2007 | Teológia | Čítanosť(7738)
Naj... správy v Biblii
Peniaze očami Biblie
27.02.2007 | Teológia | Čítanosť(9070)
Peniaze očami Biblie

všetky súvisiace články (18) »

všetky súvisiace články (5) »

Biblia
Čítanosť(10974)
Biblia

všetky súvisiace heslá (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε