www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=165
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 14. august 2022     Meniny oslavuje: Mojmír

Zoεpédia - náhodný výber: Eminencia, Liturgické postoje -..., Iniciácia.     pohľadnice

01.03.2006 | Publicistika | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(7333)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Karikatúry

Karikatúry

Vlani v septembri zverejnil dánsky denník Jyllands-Posten karikatúry proroka Mohameda. Neskôr ich neprevzal len nórsky Magazinet, ale aj periodiká vo Francúzsku a v Nemecku. Ich zverejnenie vyvolalo ostré reakcie v celom rade moslimských štátov.

Začiatkom februára uverejnil karikatúry proroka Mohameda aj francúzsky denník France Soir. Na titulnej stránke jeho stredajšieho vydania sa objavil titulok: „Áno, máme právo karikovať boha“. Redakcia prevzatie kontroverzných karikatúr zdôvodnila slobodou tlače vo Francúzsku.

Svätá stolica už 4. februára oficiálne odsúdila kontroverzné karikatúry proroka Mohameda, ktoré vyvolali hnev moslimov v mnohých krajinách sveta. „Sloboda myslenia a vyjadrovania vyplývajúca z Deklarácie ľudských práv nezahŕňa právo na znevažovanie náboženského cítenia veriacich akéhokoľvek náboženstva,“ uvádza sa vo vyhlásení pre médiá. Nadmerná kritika a výsmech poukazuje na nedostatok ľudskej citlivosti, čo v niektorých prípadoch môže viesť k „neakceptovateľnej provokácii“.

Vlna nevôle v moslimských krajinách nad karikatúrami proroka Mohameda sa rozliala cez severnú Afriku, Blízky východ až po Indonéziu. Demonštranti stáli pred veľvyslanectvami Dánska, v Iráne hádzali na rakúsku ambasádu zápalné fľaše. Táto krajina predsedá Európskej únii. Pri protestoch a zrážkach s políciou zahynuli v Afganistane štyria ľudia, v Somálsku jeden.

Karikatúry zobrazujúce proroka Mohameda moslimov urážajú. Problematické je už samotné zobrazenie proroka. V islamskej kultúre je veľmi zriedkavé a napríklad v stredovekých textoch sa Mohamed zobrazoval len ako postava bez tváre. Keď sa k tomu pridá náznak, že Mohamed sa správa ako terorista, je to škandál. Ortodoxný islam zakazuje zobrazovať akékoľvek živé bytosti. Nerobí tak z estetických dôvodov. Považuje to za rúhačstvo, prejav ľudskej pýchy, ktorý sa snaží napodobniť božský akt stvorenia, na rozdiel od Boha však nedokáže svoje výtvory oživiť.

Zverejnenie karikatúr proroka Mohameda v európskych denníkoch je podľa iránskeho najvyššieho duchovného lídra ajatolláha Alího Chameneího izraelskou konšpiráciou a škandálom, predovšetkým ak pochádza „od tých, ktorí bojujú za civilizáciu a slobodu vyjadrovania“. Západ podľa neho „odsudzuje akékoľvek popieranie židovského holokaustu, ale dovoľuje urážať islamské svätosti“.

Najpredávanejší iránsky denník vyhlásil 7. februára verejnú súťaž o najlepšie karikatúry zobrazujúce holokaust. Reagoval tak na publikáciu kontroverzných karikatúr proroka Mohameda. „Bude to medzinárodná súťaž karikatúr o holokauste,“ vyhlásil editor grafického oddelenia denníka Hamšáhrí. Tento plán je reakciou na nedávny výrok, že printové médiá môžu publikovať ofenzívny materiál v mene slobody tlače. „Západné noviny publikovali tieto svätokrádežné karikatúry s odvolaním sa na slobodu prejavu, tak sa nechajme prekvapiť, či skutočne myslia vážne, čo hovoria a či vytlačia aj karikatúry holokaustu,“ dodal.

Dánsky denník Jyllands-Posten sa rozhodol zverejniť aj karikatúry na tému holokaust, na ktoré vypísal súťaž iránsky denník Hamšahrí. Denník podľa karikaturistu Christoffera Zielera pred troma rokmi odmietol uverejniť karikatúry Ježiša s tým, že boli príliš urážlivé. „Považovali ich za príliš urážlivé pre čitateľov – čitateľov vo všeobecnosti, nie iba kresťanov,“ tvrdí Zieler.

Na Slovensku zverejnil karikatúry 5. februára denník SME. Minister zahraničia Eduard Kukan v tom nevidí nič zlé: „Dobre si spomínam aj na to, akú reakciu vyvolala karikatúra pápeža v SME. Slovenské médiá patria medzi najslobodnejšie na svete a na to som hrdý“. Exminister vnútra Vladimír Palko považuje karikatúry za dôkaz neslušnosti médií. „Médiá stratili cit pre rozdiel medzi kritickým hľadaním pravdy a bezhlavým podpásovým urážaním, pri ktorom nevhodná forma prehlušuje obsah.“ Predpokladá, že európske médiá sa poučia a „naďalej budú urážať iba kresťanov, lebo vedia, že tam im fyzická odplata nehrozí“.

Európski politici, generálny tajomník OSN Kofi Annan aj umiernení moslimskí duchovní vyzývajú na zmierenie. Hlasno sa ozývajú aj extrémisti. Radikálny moslimský imám Umar Bakrí v libanonskom Bejrúte povedal, že tých, čo sa podieľali na publikovaní obrázkov, by mali popraviť, to isté požadoval aj dav v irackom Kúte. Ruský prezident Vladimir Putin 7. februára vyhlásil, že je potrebné odsúdiť karikatúry rovnako, ako odsudzujeme šírenie detskej pornografie bez toho, aby sme sa ukrývali pod pláštik slobody tlače.

Zdroj: Slovo 05/2006
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε