www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=167
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Veľká sobota, Sakkos, Trojica - trinitárna....     pohľadnice

01.03.2006 | História | Čítanosť(6359)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Bratislavský veľký piatok. 25. marec- pamätný deň slušných ľudí

Bratislavský veľký piatok. 25. marec- pamätný deň slušných ľudí

Z obdobia temna (od 25. februára 1948 do 17. novembra 1989) je jedným z najsvetlejších miest 25.marec 1988. Je smutné, že tento deň pomaly upadá do zabudnutia. Verejnosť bola o udalostiach tohto dňa veľmi málo informovaná. Rád by som svojou faktografiou a svedectvom aspoň čiastočne splatil tento dlh.

Po komunistickom puči v roku 1948 boli proti Cirkvi a veriacim vedené jedny z najdrvivejších úderov. Aj keď sa časom vytratili koncentráky a šibenice, ústavou a medzinárodnými paktmi zaručená sloboda vyznania nenašla naplnenie.

Verejné zhromaždenie

V 80. rokoch sa ozývali čoraz častejšie a hlasnejšie aj požiadavky veriacich. Po petícii známej pod názvom 31 bodov zvolali predstavitelia katolíckeho disentu verejné zhromaždenie na podporu požiadaviek veriacich a za dodržiavanie občianskych práv v ČSSR vo všeobecnosti. Zhromaždenie oznámil František Mikloško ObNV v Bratislave 1 listom zo dňa 10.marca 1988.

Rýchla reakcia

Aj keď komunisti boli v niektorých otázkach, napr. v otázke ekonomiky, totálne neschopní, v prípade náznaku ohrozenia svojej moci boli až neuveriteľne rýchli.. Plukovník Štefan Mikula, vtedajší náčelník Správy ZNB v Bratislave a Západoslovenskom kraji, požiadal ministra vnútra ČSSR o súhlas na vyhlásenie mimoriadnej bezpečnostnej akcie. Dňa 15. marca, hneď na druhý deň, ho dostal. ObNV dňa 17.marca vydal rozhodnutie o zákaze zhromaždenia. Vtedajšie socialistické spoje pracovali rýchlo. Ešte v ten istý deň doručili oznamovateľovi rozhodnutie o zákaze. Čo sa majú občania čo schádzať, keď to nie je ani 1. máj, ani 7. november. F. Mikloško sa proti rozhodnutiu odvolal. Zbytočne. Záporné stanovisko zaujal sám vedúci tajomník MsV KSS súdruh Gejza Šlapka.

Tvrdé a dôkladné prípravy

Komunistická strana s komunistickými ministrami sa na toto „finále“ dôkladne pripravovala. Nebolo to síce výročie VOSR ani sa nemala konať vojenská prehliadka, no po Bratislave už dopoludnia premávali obrnené  transportéry. Verejná bezpečnosť znemožňovala občanom, ktorí nežili v Bratislave, prístup do mesta. Na osobných autách nachádzali neexistujúce nedostatky a nevpúšťali ich do centra. Obmedzená bola aj mestská doprava zo sídlisk. Aj keď vtedy výdatne pršalo, po Hviezdoslavovom námestí sa pohybovali kropiace autá.

Hymny, sviece, obušky, slzný plyn a psy

O 17.30 hod. príslušníci v uniformách aj v civile zablokovali ulice a prístupy k Hviezdoslavovmu námestiu. Aj napriek tomu sa na námestí zhromaždilo okolo 3500 osôb a ďalší stáli v priľahlých uliciach. Okolo 18.00 hod. sa zaspievala československá štátna hymna a po nej pápežská. Veriaci mali v rukách zapálené sviece. Pracovník Národného výboru mesta Bratislavy J. Čomaj prečítal výzvu na rozchod. Upozornil na to, že proti zhromaždeným bude použitá sila. Zakročili okamžite. Bezpečnosť svojimi húkačkami ohlušovala zhromaždených. Vyrážali im z rúk sviece a vulgárne im nadávali. Kropiace autá z technických služieb rozháňali občanov prúdmi vody. Použili obušky, slzotvorný plyn a psy.

Túto akciu viedla komunistická a vládna delegácia v zložení:

- vedúci tajomník MV KSS a člen predstavenstva ÚV KSS  Gejza Šlapka

- minister kultúry  Miroslav Válek

- minister vnútra  Štefan Lazár

- vedúci oddelenia ÚV KSS Ladislav Sádovský, Ján Šveda a Igor Škorica. 

Aj keď sa odvtedy v tejto krajine veľa zmenilo, stále je tu dôvod, aby slušní ľudia verejne prezentovali svoj názor. Netreba sa báť.

Juraj Fedor

predseda Konfederácie prenasledovaných komunizmom

bývalý politický väzeň

Zdroj: Slovo 05/2006
Zaujímavé komárňanske výročie
01.11.1998 | História | Slovo 20/1998 | Čítanosť(6570)
Zaujímavé komárňanske výročie
Levočská Mariánska hora a gréckokatolíci
01.11.1998 | História | Slovo 11/1998 | Čítanosť(8696)
Levočská Mariánska hora a gréckokatolíci
Trnavská univerzita a gréckokatolíci
01.06.1998 | História | Slovo 06/1998 | Čítanosť(7702)
Trnavská univerzita a gréckokatolíci

všetky súvisiace články (7) »

všetky súvisiace články (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε