www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=169
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Lazaristi, Boh - Božia dobrotiv..., Archa zmluvy.     pohľadnice

01.03.2006 | Rozhovory | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(12207)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Smrťou sa to iba začína

Smrťou sa to iba začína

Prof. MUDr. Miron Šramka, DrSc., profesor neurológie a neurochirurgie, sa narodil 6.marca 1940 v Michalovciach. Pochádza z rodiny gréckokatolíckeho kňaza, zakladateľa Cyrilo- metodského spolku na Slovensku a generálneho vikára blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča, otca Jozefa Zorvana -Karpatyho. Absolvoval Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe, nakoľko na Slovensku s bratom Jánom, teraz lekárom a plukovníkom americkej armády, v tom čase nemohli študovať. V súčasnosti pôsobí ako prednosta Kliniky stereotaktickej rádiochirurgie Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave a dekan Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce P. P. Gojdiča v Prešove.

 Ste veriaci človek a zároveň lekár. Ako sa pozeráte na okamih smrti?

Práve moje zamestnanie ma utvrdzuje v správnosti vlastného presvedčenia. Pracujem s ľudským mozgom a ten je podľa mňa nevyčerpateľnou studnicou presvedčenia a viery v Boha.

 Je smrť definitívny koniec alebo aj lekárska veda pripúšťa pokračovanie istej formy existencie?

Smrť je síce definitívny koniec existencie ľudského tela, ale duchovno zostáva večné. Našou smrťou sa nekončia naše myšlienky, ba neraz pretrváva aj dielo našich rúk, naše dobro, ale aj zlo.

Existuje niekoľko medializovaných prípadov tzv. klinickej smrti, keď sa človek vrátil späť. Ako sa na tento jav pozerá veda?

Klinická smrť je prirodzený jav, keď sa podarí znova oživiť telo, a to pomocou lekárskej vedy alebo spontánne. Spomínam si, ako som ako mladý lekár na Neurochirurgickej klinike v Bratislave vypísal pacienta, ktorý po operácii tzv. zomrel. Vyšetril som ho a bol bez tlaku a pulzu. Keď po dvoch hodinách prišli z patológie odviezť jeho bezvládne telo, pacient sa posadil a ešte 10 rokov som sa s ním stretával.

 Dá sa do tejto skupiny zaradiť aj smrť Ježiša Krista?

Smrť Ježiša je možno klasifikovať z dvoch hľadísk. Ako veriaci človek o nej nepochybujem. Ak by Ježiš zomrel „prirodzenou“ smrťou, vedela by veda vysvetliť aj jeho vzkriesenie. Je mnoho pacientov, ktorí v hlbokom bezvedomí a na podporných prístrojoch sa aj po rokoch prebrali. Dokonca sú známe prípady ľudí z masových hrobov, ktorí sa po niekoľkých dňoch vyhrabali a boli živým svedectvom zverstiev. Ale ak mám veriť evanjeliu, vysilený človek, s ohromnou stratou krvi a prebodnutým hrudníkom sa nemohol z takejto smrti prebrať.

 Evanjeliá dosť podrobne vykresľujú Kristovu smrť. Čo v okamihoch takéhoto utrpenia prežíva človek po fyzickej a psychickej stránke?

Človek v strachu a utrpení zmobilizuje všetky svoje fyzické a psychické sily, a tie sú často nekonečné. Sú známe prípady z vojny, z histórie prenasledovania Cirkvi, gulagov, koncentrákov... Toto je umocnené vtedy, ak ide o zachovanie celého rodu. Ohromné utrpenie prežívali a vydržali matky pri Leningradskej blokáde, aby zachránili svoje deti, čoho živým svedectvom je neurochirurg Prof. Zemskaja v St. Peterburgu. Abnormálne utrpenie prežili nielen dobyvatelia Severného pólu, ale aj stroskotanci, ktorí sa plavili mnoho dní po mori. Ale čo sa dialo v mysli Ježiša Krista, ktorý umieral nie pre svoj rod ani národ, ale pre celé ľudstvo, to sa istotne nedá slovami opísať.

 Dá sa s istotou povedať, že Ježiš na kríži zomrel?

Dokázať sa to nedá, lebo veda nevie dokázať ani to, že žil. Ale ak berieme do úvahy, že žil a vytrpel takéto mučenie, ktoré opisuje evanjelium, musel zomrieť. A to hneď viackrát – vysilením, vykrvácaním a prebodnutím srdca a pľúc. Ak človek stratí veľa krvi, zomiera, rovnako, ak mu prebodnete srdce. O tejto smrti sa nedá hovoriť ako o klinickej – je to trvalé ukončenie fyzického života.

 Stretli ste sa v svojom živote s prípadom uzdravenia, kde zlyháva vedecké vysvetlenie?

Mnohokrát. Robil som veľa rokov na jednom z najťažších oddelení, na neurochirurgii. Nezabudnem na príhodu z Tatier. Večer pred kongresom sme prišli na Štrbské pleso a všetko bolo už zatvorené. Ale hlad je silný. Zišli sme do miestnej krčmy. Zrazu mi niekto poslal veľký poldecák borovičky. Obzrel som sa a tam sa na mňa usmieval pacient, ktorého sme pred pol rokom poslali v bezvedomí po ťažkej mozgovej traume a operácii domov, aby tam v pokoji zomrel. Len jazva na hlave a stopy po tracheoktómii dokazovali, čo prežil.

Veľa ľudí trpí veľkou bolesťou počas svojej choroby. Môže im v prekonávaní tohto utrpenia pomôcť viera v smrť a vzkriesenie Ježiša Krista? Majú kresťania vo chvíli smrti istú výhodu?

V minulom roku naša fakulta usporiadala konferenciu na tému Hraničné situácie. Zišli sa tu lekári, sestry, zdravotníci, psychológovia, teológovia, sociálni pracovníci, právnici... Hľadali sme cestu, ako pomôcť chorým prekonávať bolesť, smrť a utrpenie. Na odstránenie bolesti nestačia len lieky a psychológia, ale aj teologická príprava. Nádej, radosť z budúcnosti a viera v Boha potlačia bolesť. Mnoho umierajúcich ateistov mi povedalo, ako závidia veriacim. Každý, kto verí v Boha, pri duševnej i fyzickej bolesti, ako aj pri umieraní vylučuje hormóny šťastia alebo strachu z neznáma, neistoty. Lekárska veda jasne dokázala, že človek, ktorý robí dobro iným, vylučuje hormóny šťastia, endorfíny a enkefalíny, blízke narkotikám, ktoré mu pomáhajú prekonať bolesť a strach. Naopak ľudia, ktorí rozsievajú nenávisť, zlobu a hnev, poškodzujú nielen okolie, ale hlavne seba, lebo vylučujú hormóny, ktoré spôsobujú zvýšenie tlaku, tenziu, depresiu, čím prežívajú bolesť intenzívnejšie.

Zdroj: Slovo 05/2006
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
Nikto na to nemá právo
04.09.2006 | | Slovo 2006, č. 16. | Čítanosť(6673)
Nikto na to nemá právo
Umieranie
01.03.2006 | Duchovné články | Slovo 05/2006 | Čítanosť(7074)
Umieranie

všetky súvisiace články (3) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε