www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=175
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 14. august 2022     Meniny oslavuje: Mojmír

Zoεpédia - náhodný výber: Intronizácia, Episcopus, Felón.     pohľadnice

01.02.2006 | Publicistika | ThDr. PaedDr. Andrej Slodička, PhD. | Čítanosť(6441)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Kňazská vysviacka mužom

Kňazská vysviacka mužom

 Kňazská vysviacka bola v Katolíckej cirkvi už od začiatku vyhradená iba mužom. Túto tradíciu zachovávali aj východné cirkvi.

Ježiš Kristus nám zanechal príklad, ktorý je zaznamenaný vo Svätom písme. Ježiš si vyvolil svojich apoštolov iba spomedzi mužov, ďalej je to trvalá prax Cirkvi, ktorá nasledovala Krista tým, že za kňazov volila vždy iba mužov.

Katolícka cirkev si nepriznáva moc pripustiť ženy ku kňazskej vysviacke. Keď Kristus povolal za svojich apoštolov iba mužov, urobil to úplne slobodne a suverénnym spôsobom. Urobil to s tou istou slobodou, s akou celým svojím správaním vyzdvihol dôstojnosť a povolanie ženy bez ohľadu na vládnuce zvyky a tradície uzákonené vtedajším zákonodarstvom.

Evanjeliá a Skutky apoštolov svedčia o tom, že toto povolanie mužov za kňazov bolo urobené podľa večného Božieho zámeru: Kristus povolal tých, ktorých sám chcel (porov. Mt 3,13-14; Jn 6,70) a urobil to spolu s Otcom skrze Svätého Ducha (Sk 1,2) po noci prebdenej v modlitbe (porov. Lk 6,12).

Apoštoli urobili to isté, keď zvolili svojich spolupracovníkov, ktorí mali po nich nastúpiť do tejto služby. V tejto voľbe boli zahrnutí aj tí, ktorí počas trvania Cirkvi budú pokračovať v poslaní apoštolov, t.j. zastupovať Krista, Pána a Vykupiteľa.

Ostatne, to, že preblahoslavená Panna Mária, Božia Matka a Matka Cirkvi nedostala úrad vlastný apoštolom ani kňazskú službu, jasne ukazuje, že nepripustenie žien ku kňazskej vysviacke nemôže znamenať ich menšiu dôstojnosť ani ich diskrimináciu.

Na druhej strane, Cirkev si praje, aby si kresťanské ženy plne uvedomili veľkosť svojho poslania: ich zástoj je dnes veľmi dôležitý jednak preto, aby sa spoločnosť obnovila a stala ľudskejšou,  jednak preto, aby veriaci znova objavili pravú tvár Cirkvi. Cirkev, brániac dôstojnosť ženy a jej povolania, vyjadrila úctu a vďačnosť voči tým, ktoré - verné evanjeliu - sa v každej epoche zúčastňovali na apoštolskom poslaní celého Božieho ľudu. Sú to postavy svätých mučeníc, panien a matiek rodín, ktoré odvážne vydávali svedectvo o svojej viere a výchovou svojich detí v duchu evanjelia odovzdávali vieru a tradíciu Cirkvi.

Väčšími v nebeskom kráľovstve nie sú služobníci (kňazi a biskupi), ale svätci (ktorí milujú Boha a svojich bratov a sestry).

Zdroj: Slovo 03/2006
Autor: ThDr. PaedDr. Andrej Slodička, PhD. - všetky články od tohto autora (5)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε