www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=179
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Biblická kritika, Deuterokánonické spi..., Hramota.     pohľadnice

01.02.2006 | Publicistika | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(5554)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Homosexualita

Homosexualita

Benedikt XVI. vo svojom štvrtkovom príhovore k talianskym politikom zopakoval nesúhlas Katolíckej cirkvi s manželstvami medzi osobami rovnakého pohlavia, ako aj s navrhovanými zákonmi, ktoré by oficiálne uznali práva homosexuálnych párov.

Na ďalší deň, 13. januára, skupina 40 demonštrantov za práva homosexuálov protestovala pred Námestím svätého Petra v Ríme. Zostali mimo námestia, ktoré je už územím Vatikánu, no držali transparenty a plagáty kritizujúce Katolícku cirkev. Jeden z nich niesol nápis „2000 rokov diskriminácie“ a dodatočnú výzvu, že Cirkev by sa mala držať mimo vnútorných záležitostí Talianska.

Pápež Benedikt XVI. už 8. júna 2005 potvrdil, že patrí ku konzervatívnemu krídlu Katolíckej cirkvi a verejne odsúdil partnerské zväzky homosexuálov. Vo svojom vôbec prvom vyhlásení k tejto téme Benedikt XVI. tiež uviedol, že svadby osôb rovnakého pohlavia ohrozujú budúcnosť rodiny.

„Rôzne terajšie podoby rozkladu manželstva, ako sú napr. voľné vzťahy, vzťahy na skúšku a tiež pseudomanželstvá osôb rovnakého pohlavia, predstavujú výrazy anarchistickej slobody, ktorá sa pokúša falošne vydávať sama seba za pravé oslobodenie človeka,“ povedal pápež na konferencii o budúcnosti rodiny.

V Ríme 4. novembra 2005 uverejnili dokument o homosexualite a kňazstve. Vydala ho Kongregácia pre katolícku výchovu v spolupráci s Kongregáciou pre náuku viery a ďalšími vatikánskymi inštitúciami. Inštrukcia stanovila kritériá a normy k všetkým otázkam z oblasti homosexuality a kňazstva. Na dokumente sa pracovalo päť rokov.

Zástupca biskupov USA biskup John C. Nienstedt pre CNS povedal, že ide o vyvážený dokument, a vyhlásil: Otázka homosexuality nemá iba psychologický rozmer, ale sú tu rôzne odstupňovania, ako sa žije alebo nežije. V dokumente nájdeme odpovede na otázky ako „Čo je homosexualita?“ a „V čom spočíva homosexuálna príťažlivosť?“

Svätý stolec už viackrát konštatoval, že muži s homosexuálnym sklonom by sa nemali vysväcovať. V bulletine z decembra 2002, ktorý podpísal kardinál Jorge Medina Estevez – vtedy prefekt Kongregácie pre Boží kult s disciplínu sviatostí – sa hovorí, že „je nemúdre a riskantné vysvätiť takýchto mužov za kňazov“.

Prvý dokument na túto tému vyšiel už v roku 1961 a v ňom čítame: „Homosexuálov by nemali pripúšťať k rehoľným sľubom ani ku kňazskej vysviacke, pretože kňazská služba privádza týchto ľudí do veľkého nebezpečenstva.“

V úvode nového dokumentu sa píše: „V nadväznosti na učenie Druhého vatikánskeho koncilu a osobitne na dekrét Optatam totius o kňazskej formácii a v snahe pomôcť primeranej integrálnej formácii budúcich kňazov uverejnila Kongregácia pre katolícku výchovu rôzne dokumenty, v ktorých podáva usmernenia a presné normy, pokiaľ ide o  rozličné aspekty tejto formácie. ... Následne ... zverejnil Ján Pavol II. apoštolskú posynodálnu exhortáciu Pastores dabo vobis. Vo svetle tohto bohatého učenia sa predkladaná inštrukcia nechce zaoberať všetkými otázkami citového alebo sexuálneho charakteru, ktoré si vyžadujú pozorné rozpoznávanie počas celého obdobia formácie. Obsahuje len normy týkajúce sa osobitnej otázky, ktorá sa stala v súčasnej situácii ešte naliehavejšou, a to, či pripustiť, alebo nepripustiť do seminára a na prijatie vysviacky kandidátov, ktorí majú hlboko zakorenené homosexuálne sklony.“

Súd nedávno oslobodil kňaza Aakeho Greena, ktorý v roku 2003 počas bohoslužby ostro vystúpil proti homosexuálom. Pôvodne ho súd odsúdil na mesačné väzenie, ale odvolací súd v Štokholme zmenil rozsudok. Podľa neho neboli Greenove názory protizákonné.

Kňaz sa mal do väzenia posadiť za to, že priamo na kazateľnici označil homosexuálov za rakovinový nádor na tele spoločnosti. Bol vôbec prvým Švédom, ktorého za podnecovanie nenávisti proti skupine osôb na základe sexuálnej orientácie v tejto severskej krajine odsúdili.

Odvolací súd však včera rozhodol, že Green je pod ochranou zákona o slobode prejavu. Podľa súdu sú kňazove názory na homosexuálov možno veľmi otázne, ale neboli protizákonné, neboli individuálnym výkladom Biblie a nenabádali iných, aby takýto príklad nasledovali.

Zdroj: Slovo 03/2006
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε