www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=180
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - Božia dobrotiv..., Jekténia, Interdikt.     pohľadnice

01.05.2002 | Publicistika | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(5404)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Dilema nedele. O čom to všetko vlastne je?

Dilema nedele. O čom to všetko vlastne je?

Keď sa pred rokom ukončil proces schvaľovania nového zákonníka práce, nik neprotestoval. Ani vláda, ani odbory, ani zamestnávatelia – nik. Na otázku prečo je jednoduchá odpoveď – bolo im to takpovediac „ukradnuté“. Keď však mal nadobudnúť tento zákonník platnosť, naraz sa zdvihla vlna protestov v mnohých smeroch. Avšak jeden z nich bol masový – bol to problém nedele.

Ak by sme sa na tento problém chceli pozrieť zblízka, museli by sme sa zbaviť toho, čím nás sýtia médiá. Problém nedele nie je v tom, že si niekto nemôže ísť nakúpiť v nedeľu. Ten, kto si nectí Boží zákon, by si mohol predsa nakúpiť aj v nedeľu – veď kto zakáže malému obchodníkovi – podnikateľovi, ktorý je sám sebe pánom, aby si svoj obchodík neotvoril v nedeľu? Kto zabráni toto isté urobiť cukrárovi, alebo komukoľvek, kto si chce zarobiť aj v tento deň?  Nikto, ak mu to dovoľujú zákony. A aj po platnosti tohto zákonníka by to mohol urobiť. Tak o čom to všetko vlastne je?

Problém nedele by sme mohli rozdeliť na dva aspekty. Prvý je ten podstatný a druhý ten, ktorý sa celej spoločnosti podvedome podsúva. Tu ide o obyčajného človeka, ktorý pracuje a je odkázaný na zamestnávateľa. Ide o obyčajnú diskrimináciu. Samozrejme, že skrytú. Ak je totiž človek veriaci a je zamestnaný u zamestnávateľa, ktorý chce predávať aj v nedeľu, tak jednoducho musí ísť do práce v tento deň, či sa mu to páči alebo nie. Má to v pracovnej zmluve. „Nechceš? Nemusíš! Napíš si výpoveď.“ Jednoduchá argumentácia, ktorá však stačí na to, aby každému ukázala, kde je jeho miesto. Dnešná doba nie je taká, kde by sme si mohli vyberať zamestnanie. Zodpovedný rodič, či mladý človek (ak nie je hlúpy a povaľač) berie každú prácu, ktorá sa mu núka. Musí predsa z niečoho žiť. Dá sa byť aj dobrovoľne nezamestnaný a brať peniaze nás všetkých. Je to jednoduchšie, ale je to tak nemorálne, ako aj nezodpovedné k sebe samému. A v probléme nedele ide o tých, ktorí takí nie sú. O tých, ktorí živia rodiny a starajú sa o svoju budúcnosť. A títo ľudia nemôžu bez diskriminácie na pracovisku prejaviť svoju vieru, nemôžu ju žiť v praxi. Nemôžu napĺňať v svojom živote ten prvý príkaz, ktorý dal Boh – o slávení siedmeho dňa v týždni (Gn 2, 3). To všetko je o nich. A ich pracovná sila je len prostriedkom k väčším ziskom. Ak totiž v nedeľu nebudeme mať čo robiť – budeme nakupovať. A zisky porastú.

A ten druhý aspekt? Ten, čo je v pozadí? Je to jednoducho odstránenie vplyvu cirkvi na spoločnosť. Ide o to, že zopár jedincov si uzurpovalo právo označiť cirkev za tú, ktorá bráni pokroku. Za tú, ktorá je proti človeku. Hľadia na cirkev, lebo im nevyhovuje a takpovediac svojím postojom im upiera ich predstavu o spoločnosti, ktorú budú riadiť oni. Hovoria ľuďom mnohými ústami, že ich cirkev obmedzuje – aj tých, ktorí do nej nepatria. Hovoria im, že byť veriacim je nielen nemoderné, ale aj nemorálne voči iným. Ukazujú im cirkev takú, akú ju vidia, veď predsa oni majú moc a ich pohľad je jediný správny. Uvedomujeme si o čom to je? Ide o modernú formu diktatúry – totality, moci Cirkev stále chránila človeka ako slobodnú bytosť. Dnes je človek v situácii, že sa stáva znovu otrokom svojich pánov a je s nimi zviazaný silnejšími putami ako sú okovy. Ide o bytie alebo nebytie. A tieto moderné okovy sa stávajú stále pevnejšími. Čo vy na to?

Zdroj: Slovo 05/2002
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
Kvetná – Palmová nedeľa
10.04.2006 | Liturgia | Čítanosť(13452)
Kvetná – Palmová nedeľa
Vzťah štátu a cirkvi
01.05.2003 | Publicistika | Slovo 05/2003 | Čítanosť(9957)
Vzťah štátu a cirkvi

všetky súvisiace články (5) »

Stretnutie mladých v Prešove
17.03.2008 | Čítanosť(8211) | Foto
Stretnutie mladých v Prešove

všetky súvisiace správy (14) »

Stretnutie mladých v Prešove
17.03.2008 | Čítanosť(9672)
Stretnutie mladých v Prešove

všetky súvisiace fotogalérie (1) »

všetky súvisiace heslá (5) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε