www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=182
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Liturgia, Dcéry kresťanskej lá..., Askéza.     pohľadnice

02.05.2002 | Spiritualita | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(5718)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Čas lásky

Čas lásky

Snáď na Slovensku neexistuje človek, ktorý by nepoznal prirovnanie „Máj – lásky čas“. Ak by sme sa však spýtali prečo práve máj a nie iný mesiac, tak odpoveď máme priamo pred očami. Práve v máji sa totiž tak otepľuje, že z ulíc miznú kabáty, dlhé sukne a hrubé pulóvre. Je tu čas, kedy každý ukazuje svoje vnady – dievčatá nohy a chlapci peknú postavu. Ale o tom je láska?

Poznám prípad dvoch žien. Jednu nazvime Tamarou a druhú Natašou. Keď chodili na strednú školu, Tamarina garderóba uchvacovala mnohých. Veľké náušnice, mejkap, hlboký výstrih. Keď prichádzal máj, jej sukne sa skracovali, ba niekedy sa dalo hovoriť aj o „širokom opasku“. Stačilo, aby sa zohla a oči chlapcov hneď boli na nej. Cez prestávky bola obletovaná ako krásne voňajúca ruža. Naopak Nataša bolo iné dievča. Niekedy si tiež povedala svoje. Nebola utiahnutá ale ani výstredná. Bola takpovediac obyčajným dievčaťom. Aj v lete obľubovala dlhšie sukne, i keď z ľahšieho a vzdušnejšieho materiálu. Tu však nešlo len o sukne. Celá jej garderóba bola síce podstatne menej výstredná, avšak vkusná. Jej tvár bola jednoduchá bez zvláštneho mejkapu a ohromných náušníc. Stredná škola skončila pre obe. Jedna však pokračovala na vysokej a druhú čakal nový život. Nie, nejde o obrazné pomenovanie. Tamara čakala dieťa. Svadba sa konala, keď už to bolo veľmi vidieť. A do roka sa konal aj rozvod. Tých pár mesiacov ich spoločného života boli samé hádky a výčitky. Jeden druhého obviňovali, že si zničili život. A na vine bolo dieťa. Po rozvode si Tamara začala znova užívať. A dávala si aj lepší „pozor“. Ale ani to nepomohlo. Na ceste bolo druhé dieťa a navyše nevedela, kto je otcom. Rozhodla sa pre potrat. Dnes je Tamara opustenou ženou. A dieťa? Je v detskom domove.

A čo bolo s Natašou? Na vysokej spoznala chlapca, do ktorého sa zaľúbila. A bolo to v máji. Chodili spolu viac než dva roky. V treťom ročníku sa vzali a o rok mali spolu dieťa. Obaja doštudovali a dnes žijú jednoduchým, krásnym manželským životom. Majú už tri deti. Milujú sa a sú šťastní.

Príbeh o dvoch láskach. Obe začínali v máji. Obe boli naplnené darom života. Ale boli tak rozdielne. Ak človek chápe lásku ako živočíšny pud, ak ju chápe ako flirt, či sex, potom je máj naozaj prvým mesiacom takejto lásky. Je ním práve pre možnosť byť vyzývavým. Je to čas takpovediac ľudskej „ruje“. Výsledkom takejto lásky sú romániky, niekoľkotýždňové, či mesačné vzťahy plné vášne a pôžitkov života. Vstupujeme do nich s vedomím krátkosti ich trvania a ich bezcennosti pre ďalší náš život. A ak sa niečo „pokazí“, tak to vyriešia lekári. Bezhlavo sa vrháme z jedného vzťahu do druhého, pričom stále strkáme hlavu do slučky. Náš život sa stáva nekonečným seriálom malých príbehov bez zmyslu, malých ukážok našej veľkej hlúposti.

Ak však chápeme lásku ako dokonalé naplnenie zmyslu života, ako jeho vyvrcholenie, tak aj pre nás je máj neobyčajným mesiacom. Je to čas ozajstnej lásky. Nedá sa to opísať slovami. Ak by som vám to mal prirovnať, tak by som vás postavil do šedivého pochmúrneho hradu, či na rozpálenú zlatú nekonečnú púšť, spolu s milovanou bytosťou. Spýtal by som sa vás na vaše skutočné pocity. Boli by ste radi, že je milovaný človek pri vás, ale okolie by na vás pôsobilo pochmúrne. Podobne pôsobí na človeka mráz a zima či rozpálené slnko. Jeseň je úchvatná, ale znamená koniec života a začiatok dlhej zimy. Ak by som vás postavil do rozkvitnutého čerešňového sadu, na čerstvú zelenú trávu, v ktorej sa ako na koberci rozprestierajú stovky rozličných kvetov, vtedy cítite, že aj okolie praje vašej láske. Cítite symbiózu krásy vo vás, vo vašom blízkom i v širšom okolí. A práve takýmto časom je máj. Je to čas kvitnutia, čas rozpuku života. Život sa derie na povrch – tlačí sa z chladu tmy na svetlo dňa. A aj pravá láska opúšťa temné priestranstvá sebectva a vlastných vášní a derie sa vyššie – k vyšším cieľom. Vznáša sa, aby naplnila životy ľudí šťastím a radosťou z nového života.

Máj je čas lásky. Je to čas, kedy Boh dýcha svoj život na zem. Môžeš ho prijať, ale aj zavrhnúť. Tak je aj s pravou láskou. Môžeš prijať jej hodnoty a trpezlivo ju hľadať, ako vzácny drahokam, a budeš sa jej tešiť. Ale môžeš žiť aj život plný krátkych vzťahov. Ale túžba po pravej láske je v každom z nás. Ak ju budeme hľadať, nájdeme ju skôr než tí, čo budú vo chvíli, keď pravá láske prejde okolo ich života, zamestnaní krátkou epizódou svojho seriálu falošných lások.

Zdroj: Slovo 05/2002
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)

všetky súvisiace odkazy (1) »

Keď vyhasne láska
08.02.2008 | Teológia | Slovo 2008, č. 3. | Čítanosť(9421)
Keď vyhasne láska
Spomienka na lásku, ktorá je nekonečná po všetky veky vekov
08.02.2008 | Duchovné články | Slovo 2008, č. 2. | Čítanosť(6566)
Spomienka na lásku, ktorá je nekonečná po všetky veky vekov
Povolaná k láske
15.01.2006 | Duchovné články | Slovo 02/2006 | Čítanosť(7231)
Povolaná k láske

všetky súvisiace články (10) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε