www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=183
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 25. jún 2022     Meniny oslavuje: Tadeáš

Zoεpédia - náhodný výber: Misijné sestry, Tretia nedeľa Veľkéh..., Lítia.     pohľadnice

06.05.2002 | Publicistika | Mons. SEODr. Milan Lach, SJ | Čítanosť(6168)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

„Tak oblečme si dresy, keď sme takto v kope, aby bolo jasné, kto za koho kope...“ (Elán).

„Tak oblečme si dresy, keď sme takto v kope, aby bolo jasné, kto za koho kope...“ (Elán).

Hneď v úvode je potrebné podotknúť, že každé povolanie či už ku kňazstvu, rehoľnému životu alebo k manželstvu je darom. Je to predovšetkým Božia iniciatíva, na ktorú my ľudia odpovedáme, buď kladne alebo záporne. Je dôležité, aby sme na toto povolanie odpovedali každý deň. A ako je to s darom? Ten možno využiť pre naše dobro, alebo ho možno premrhať.

Bulvárna tlač vyhľadáva takéto poklesky kňazov alebo rehoľných osôb, tých, ktorí by mali byť príkladom. Jedno latinské príslovie hovorí: „Slová povzbudzujú, ale príklady tiahnú.“ Útok nepriateľa ľudskej prirodzenosti – zlého ducha je zjavný. „Ak chcem získať obyčajného veriaceho, prv musím oslabiť autoritu toho, koho ešte ľudia na Slovensku ako tak berú – kňazov.“ Napríklad v istom slovenskom týždenníku je platený jeden človek, ktorý má vyhľadávať práve takéto kauzy, z oblasti Cirkvi. Za poskytnutie rozhovoru do tohto časopisu ponúkajú ľuďom, ktorí napríklad odišli z rehole, veľa peňazí. Je už naozaj na charaktere takéhoto človeka, či ponuku prijme.

Je potrebné si uvedomiť, že tu nejde len o kňazov, ale o celú cirkev. Môžeme povedať, že ide o snahu rozložiť cirkev. Len si všimnime, ako sa jej darí rozkladať rodinu, základný pilier cirkvi a občianskej spoločnosti. Tento útok na rodinu bude zo strany médií ešte väčší. Rozvody, antikoncepcia, potraty. Pre nás veriacich musia byť vo vytváraní si názoru v tejto oblasti presvedčivé slová Pána Ježiša: „Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a  pekelné brány ju nepremôžu“(Mt 16,18).

Samozrejme, že sme povinní odsúdiť každé zlo, nech by ho páchal ktokoľvek, ale pozor, nikdy nie toho, kto ho pácha.. Lebo to robí človek a každý človek je povolaný k životu v šťastí, už tu a potom vo večnosti. Súdiť iného človeka, na to sme od Pána Boha nedostali poverenie. Toto rozlíšenie je veľmi dôležité, ktoré mnohokrát ho bulvárne noviny úplne stierajú a tak mätú aj samotných kresťanov. Lebo: „Qui bene distvinguid, bene docet“ – „Kto dobre rozlišuje, dobre učí.“

Vôbec nechcem zakrývať záporné javy, ktoré sa dejú aj v radoch duchovenstva. Ale pýtam sa, čo robíme preto my, veriaci, či spolubratia kňazi, či rehoľníci, keď vidíme, že to ide s niekým, ako sa povie, dole vodou. Kňazi sú takí, akých si veriaci ľud vymodlí. Modlime sa úprimne a z celého srdca za svojich pastierov. Nedajme sa oklamať komerčnými médiami. Lebo ide tu o jednu podstatnú vec, odradiť človeka od viery v súčasnej slovenskej spoločnosti. Pozrite sa dobre napríklad na televízne programy a reklamy v komerčných televíziách v popoludňajších hodinách. Prečo nepíšeme, prečo neprotestujeme? Zajtra už môže byť neskoro. Zlomený strom ťažko zachraňovať, ale malý stromček je možné ešte vyrovnávať. Za naše peniaze, do našich detí sejú zlé myšlienky. Ako je možné, že 84 percent kresťanov sa nepostaví na odpor? A ako je možné, že antikresťanský denník je najčítanejším na Slovensku? Netrpíme určitou duchovnou schizofréniou – rozpoltenosťou mysle? Ako je to vlastne v skutočnosti s naším kresťanstvom na Slovensku? A komu vlastne o to ide? Zlému duchu – diablovi, ktorý veľmi dobre vie, akú hodnotu má ľudská duša. Ale nebojme sa - odvahu! Nech sú pre nás povzbudením slová Pána Ježiša, keď sa lúčil s apoštolmi: „A hľa ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta“ (Mt 28,20). Začnime s nápravou už dnes, Pán nám stále dáva k tomu príležitosť.

Zdroj: Slovo 05/2002
Autor: Mons. SEODr. Milan Lach, SJ - všetky články od tohto autora (2)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε