www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=185
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Ante Christum natum, Malá jekténia, Teplota.     pohľadnice

01.05.2002 | Ikonografia | Mgr. Jozef Gača | Čítanosť(6315)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Zamyslenie nad ikonou Nanebovstúpenia Pána

Zamyslenie nad ikonou Nanebovstúpenia Pána

Olivová hora ponúka teraz úžasný pohľad. Zhromaždení apoštoli s upretým zrakom na nebo, na Ježišovu slávu a vyzbrojení mocou zmŕtvychvstania, uzdravovať, vyháňať zlých duchov, s poslaním ohlasovať evanjelium celému svetu. Hľadia na vznášajúceho a žehnajúceho Majstra, ale pred vyše štyridsiatimi dňami na upätí práve tejto hory v záhrade Getsemani sa od Ježiša rozpŕchli plní strachu pred vojskom a rozhnevaným davom v hodine veľkej zrady.

Z úžasu vystúpenia Pána Ježiša do neba ich prebralo mocné slovo Božích poslov anjelov: „Mužovia galilejskí čo tu stojíte a hľadíte do neba? (Sk 1,11).“ Prečo takáto výzva? Veď predsa dostali veľmi dôležité poslanie. „Choďte do celého sveta a ohlasujte evanjelium… Naučte ich zachovávať všetko, čo som vám prikázal (Mk 16,15; Mt 28,20).“

Aj ty si apoštol, ako každý kresťan, člen Kristovej Cirkvi a nemôžeš iba stáť a pozerať sa do neba, či lamentovať nad svojou zlou životnou situáciou, či budovať si úžasom nejaké vzdušné zámky.

Strach núti človeka utekať a skrývať sa – pozri na apoštolov v Getsemanskej záhrade, úžas ťa zastaví, naplní dobrým pocitom, ale to ešte k životu kresťana nestačí. Naplnený mocou zmŕtvychvstania musíš konať a prinášať ovocie lásky, ktorá je mnohotvárna: trpezlivá, dobrotivá, nezávidí, nevypína sa, nenadúva, nerobí neslušnosti, nehľadá vlastný záujem, nerozhnevá sa, zlo nezapočíta, neraduje sa z neprávosti, raduje sa z pravdy, všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vytrvá, nikdy nezanikne (porov. 1 Kor 13,4-8).

Ozaj má sa o čo kresťan usilovať. A o to viac a naliehavejšie, keď si uvedomí, že toto všetko očakáva od druhých. Vôbec to nie je ľahké. Apoštoli skúsili protivenstvá, boje, prenasledovania, väzenie, mučenie i násilnú smrť.

Že je dnes iná doba? Nie je. Aj dnes podložia nohy Kristovej láske; aj dnes povedia – kto to môže počúvať; aj dnes ti budú strojiť úklady; aj dnes ťa vysmejú, opľujú, zbičujú a pribijú na kríž.

Toto všetko je pozemské a kresťan má byť pozemský a nadpozemský súčasne, hovorí sv. Klement Alexandrijský. A kresťan vie, že po pozemskom príde nebeské – blaženosť, skutočný domov a pravá vlasť. Preto ním nič neotrasie, žiadne nebezpečenstvá, žiadne protivenstvá. Vie, že smeruje k Bohu do neba. Musí však stť pevne na zemi a mať nebo v duši, stierať slzy z očí trpiacich, sýtiť hladných, napájať smädných, snímať kríže z bedier trpiacich a utláčaných. Svojím životom dvíha zem k nebu.

Pred tvojím zrakom na ikone Nanebovstúpenia je uprostred apoštolov Matka Božia Mária a svojím postojom ťa pozýva k modlitbe. Bez nej budeš iba humanitárnym pracovníkom a nie ohlasovateľom Kristovho Evanjelia – radostnej zvesti o Božej láske.

Zdroj: Slovo 05/2002
Autor: Mgr. Jozef Gača - všetky články od tohto autora (11)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε