www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=186
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Veľký pondelok, Myšlienka na slová Ž..., Eminencia.     pohľadnice

01.05.2002 | Duchovné články | Zuzana Sarnecká | Čítanosť(5909)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Ako sa mladík udrží na svojej ceste čistým? „Tak, že bude zachovávať tvoje slová“ (Ž 119,9).

Ako sa mladík udrží na svojej ceste čistým? „Tak, že bude zachovávať tvoje slová“ (Ž 119,9).

O napätí vo vzťahoch mužov a žien, o bojoch, ktoré zvádzame o čistotu našej mysle a tela, sa nehovorí ľahko. Táto oblasť je zdrojom množstva skrytého utrpenia sŕdc, úzkostí, pocitov viny, nečistoty, bezmocnosti či zlyhania. Je to oblasť, cez ktorú nás satan môže veľmi dlho „držať v šachu“, ochromiť náš rast, službu a oddeliť nás od radosti a požehnania, ktoré nám prichystal náš Boh.

 „Potom sa stalo toto: Dávidov syn Absolón mal krásnu sestru menom Tamar a zamiloval sa do nej Dávidov syn Amnon. Amnon sa trápil, až ochorel pre svoju sestru Tamar. A Dávid poslal do domu po Tamar s odkazom: ‘Choď do domu svojho brata a priprav mu pokrm!‘ Tamar išla do domu svojho brata Amnona, ktorý ležal. Vzala cesto, zamiesila, pred jeho očami narobila koláčov a koláče upiekla. Keď všetci od neho odišli, povedal Amnon Tamar: ‘Dones mi jedlo do izbičky, chcem jesť z tvojej ruky!’ Keď mu však podávala jesť, chytil ju a vravel jej: ‘Poď, sestra moja, ľahni si ku mne! Ale ona mu povedala: ‘Nie, brat môj, nezneucti ma! Veď sa v Izraeli takéto nesmie robiť! Nedopusť sa tej hanebnosti!’ Lenže nechcel ani počúvať na jej hlas a keďže bol mocnejší než ona, znásilnil ju a ležal s ňou. Potom k nej Amnon pocítil veľký odpor. Odpor, ktorý k nej pociťoval, bol väčší ako láska, ktorou ju miloval. Preto jej rozkázal: ‘Zober sa a choď!’   (2 Sam 13,1-2.7-12.14-15).

Miloval Amnon Tamar? Nie!!! To, čo prežíval bola telesná príťažlivosť, žiadostivosť. A tá je sebecká, túži len po vlastnom dobre a uspokojení. Nedáva, násilne si berie to, čo chce, bez ohľadu na druhého. Nechce niesť zodpovednosť a ľahko sa mení na nenávisť.

 „Laban mal dve dcéry: staršia sa volala Lia a mladšia Ráchel. Lia mala oči bez lesku, Ráchel však bola krásna i postavou i tvárou. Jakub sa zamiloval do Ráchel a povedal: ‘Za tvoju mladšiu dcéru ti budem slúžiť sedem rokov.’ Tak Jakub slúžil za Ráchel sedem rokov a videlo sa mu to len niekoľko dní. Tak ju mal rád“ (Gn 29,16-18.20).

Skutočná láska dokáže čakať na svoj čas. Dáva skôr, ako prijíma, má na mysli dobro milovanej osoby, je pripravená niesť zodpovednosť za svoje činy, je „... trpezlivá, dobrotivá, ... nie je nehanebná, nie je sebecká, ... nemyslí na zlé...“ (1Kor 13,4-5).

 „Po tých udalostiach žena jeho pána nechala na Jozefovi oči a povedala mu: ‘Ľahni si so mnou!’ On však odoprel a povedal žene svojho pána: ‘...Ako by som sa mohol dopustiť takej veľkej krivdy a proti Bohu sa prehrešiť?’ A hoci prehovárala Jozefa deň čo deň, nepočúvol ju, aby si s ňou ľahol a bol s ňou. V istý deň sa však stalo, že vošiel do domu, aby vykonal svoje povinnosti, a nik z domácich nebol dnu. Tu ho ona chytila za plášť a vravela mu: ‘Ľahni si so mnou!’ (Porov. Gn 39,7-11).

Niekedy je pokušenie v oblasti sexuality také dotieravé ako Putifarova žena, prehovára nás deň čo deň. Jozef obstál, lebo mal opravdivú bázeň pred svojím Bohom a jeho zákonmi. Chodil s Bohom každý deň, mal vedomie jeho prítomnosti. Pokušenie čaká na čas, keď budeš sám, bez svojho Boha, keď sa budeš spoliehať na vlastnú šikovnosť a silu. Vie, že vtedy neobstojíš.

On jej však nechal plášť v ruke a utiekol; vybehol von“ (Porov. Gn 39,12).

Útek pred pokušením je múdrosť hodná úcty a obdivu

 „Nie je možné, aby neprišli pohoršenia, ale beda tomu, skrze koho prichádzajú! Tomu by bolo lepšie, keby mu zavesili mlynský kameň na krk a hodili ho do mora, akoby mal pohoršiť jedného z týchto maličkých“ (Lk 17,1-2).

Medvediu službu robíme mužom, ktorí sú vzrušiví prostredníctvom zraku, my ženy, ak sme oblečené v minisukniach, sukniach s vysokými rozparkami, v úzkych, obtiahnutých nohaviciach, v priesvitných blúzkach či tričkách s hlbokým výstrihom. Láska neurobí blížnemu nič zlé (Rim 8,13). Milujme našich mužov opravdivou láskou!

 „Žite duchovne a nebudete spĺňať žiadosti tela“ (Gal 5,16). 

Čo to znamená žiť duchovne? (Čes. ekum. preklad tento verš ponúka v podobe: „Žite z moci Božieho Ducha a nepodľahnete tomu, k čomu vás tiahne vaša prirodzenosť.“) Žiť duchovne znamená žiť z moci Svätého Ducha, nie z vlastných síl.

V boji o čistotu buď pokorný. Nebuď si istý sebou, buď si istý Bohom. Ver viac jemu ako sebe. On chce, aby si vždy zvíťazil. Túži po tom, aby si bol čistý, ako je On čistý. Veríš, že je na tvojej strane a robí všetko preto, aby si obstál? Ovocím Svätého Ducha je láska, vernosť, zdržanlivosť,... a kde je Ježišov Duch, tam je sloboda. Svätý Duch chce oslobodiť a uzdraviť tvoju intimitu. Daj mu ju a pros ho, aby ťa menil a posväcoval, aby ťa učil rozumieť jej a ovládať ju.  Kľúčom k úspechu je spolupráca so Svätých Duchom, ochota nechať sa ním viesť a neustále odovzdávanie situácie do jeho moci.

 „Tí čo patria Kristovi Ježišovi, ukrižovali telo s vášňami a žiadosťami“ (Gal 5,24).

Kto má víťazstvo nad vášňami a žiadosťami svojho tela? Ten, kto patrí Kristovi. Patríš mu? Celý aj so svojou sexualitou? Povedal si niekedy Ježišovi: „Buď Pánom nad mojou sexualitou?“ Je tvoj život podriadený Božiemu slovu aj v tejto oblasti? Prijal si bez výhrad také skutočnosti ako: len heterosexuálne manželstvo, panenstvo až do sobáša, jeden sexuálny partner na celý život, žiadna masturbácia, kto hľadí na ženu (muža) žiadostivo, už s ňou (s ním) scudzoložil vo svojom srdci atď.? Ak nie, žiješ svoj plán nie Boží, vlastnú vôľu nie vôľu Otca, a tak tvoj život nemôže byť požehnaný. Pravdu o tom, že tvoje telo je ukrižované so svojimi vášňami a žiadosťami môžeš pochopiť, len ak patríš Kristovi. Ak mu patríš úplne, „na vlastnej koži“ zažiješ, že na kríži získal slobodu pre tvoju zotročenú sexualitu.

„Skúška, ktorá na vás dolieha je iba ľudská. A Boh je verný. On vás nedovolí skúšať nad vaše sily, ale so skúškou dá aj schopnosť, aby ste mohli vydržať“ (1 Kor 10,13).

Neboj sa! Máš Pána, ktorý má súcit s tvojimi slabosťami, lebo sám bol podobne skúšaný ako ty, otcom hriechu. A pretože sám prešiel podobným  utrpením, môže pomôcť tým, ktorí sú vystavení skúškam (Hebr 2,18). S dôverou pristúp k trónu milosti,  nájdeš tam milosť a pomoc v pravý čas (Hebr 4,16).

Pevne sa rozhodni zostať čistým a chrániť čistotu iných!

Nájdi si vlastný spôsob boja. (Sväté Písmo, Eucharistia, sviatosť zmierenia, abstinencia od TV a časopisov, adorácia ikon, šport, pomoc iným...) Buď pritom tvorivý. 

 „Nevzdávaj sa! Nemysli si, že ak sa raz sexuálne vzrušenie „naštartovalo“, nedá sa už nič robiť a nič nezabráni jeho dovŕšeniu. Nikdy sa necíť dopredu porazený. Sexualita sa dá  zvládnuť omnoho jednoduchšie, než by sme si mysleli. Sexuálne impulzy sú omnoho menej nutkavé, než sa hovorí. Prirodzené sexuálne vzrušenie je nezávislé od našej vôle. Objaví sa spontánne v určitých situáciách nečakane bez toho, aby sme ho mohli priamo ovládať. Je nevinné, ak ho zámerne nestupňujeme. Podobne je to v polospánku, keď naša vôľa nie je prebudená. To, že sa vzrušenie objaví nemôžeš ovládať, no potom keď sa objaví môžeš  a máš ho regulovať. Rozhodni sa pre zápas! Ak podľahneš, nenechaj sa vyviesť z rovnováhy. Najhoršie nie je dostať šmyk, ale zostať trčať v priekope. Nevzdávaj sa. Nedaj sa pádom zdeptať. Sadni si znova za volant. Nepozeraj sa do spätného zrkadla. Pokračuj v ceste. Strata odvahy po páde je škodlivejšia ako samotný pád.“ (Daniel – Ange, 2001)

Zdroj: Slovo 05/2002
Autor: Zuzana Sarnecká - všetky články od tohto autora (7)
Stretnutie zamilovaných
01.02.2003 | Spiritualita | Slovo 02/2003 | Čítanosť(6115)
Stretnutie zamilovaných
Byť priateľom
01.01.2003 | Duchovné články | Slovo 01/2003 | Čítanosť(6109)
Byť priateľom
Otázniky života
01.02.2002 | Spiritualita | Slovo 02/2002 | Čítanosť(6223)
Otázniky života

všetky súvisiace články (4) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε