www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=188
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Kathizmalión, sedale..., Boh - Božia všemohúc..., Essentia.     pohľadnice

01.03.2002 | Ikonografia | Mgr. Jozef Gača | Čítanosť(6842)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Slávnostný vstup do Jeruzalema

Slávnostný vstup do Jeruzalema

Betánia, Betfage, Olivová hora. Skupina učeníkov spolu s Ježišom sediacim na mláďati oslice kráčajú k Jeruzalemu – mestu pokoja.

Žalmista o ňom takto rozpráva Bohu Všemohúcemu: „Vidím násilenstvá a spory v meste, dňom a nocou sa plížia po jeho hradbách a vnútri vládne bezprávie a útlak. Všade sa šíri rozvrat a z ulíc nemizne vydieračstvo a podvod“ (porov. Ž 54).

Z úpätia Olivového vrchu už zbadali Jeruzalem. A prečo aj Ježišovi slzy sa tisnú do očí a stekajú po tvári?

Nič sa tu od čias žalmistu so situáciou v Jeruzaleme nezmenilo a Ježiš vie, že nespoznajú ani toho, ktorý prináša pokoj. Ani slovami, ani zázrakmi, ani dennodenným vyučovaním v chráme nezmäknú srdcia mnohých. A Ježišov nárek: „Jeruzalem, Jeruzalem, ktorý zabíjaš prorokov a kameňuješ tých, čo boli k tebe poslaní, koľko ráz som chcel zhromaždiť tvoje deti, ako sliepka zhromažďuje svoje kuriatka pod krídla, a nechceli ste! Hľa, váš dom vám ostáva pustý“ (Mt 23,37-38) sa naplní vo svojom čase.

Kráčajú k svätému mestu hlasito oslavujú Boha za jeho veľké a mocné skutky, ktoré vykonal a koná. Pod nohy osliatka, na ktorom sedí Ježiš prestierajú svoje plášte, deti hádžu ratolesti zo stromov  a s nadšením prevolávajú: „Hosanna! Požehnaný, ktorý prichádza v mene Pánovom... Požehnaný kráľ, ktorý prichádza...!“ a niektorí farizeji a zákonnici protestujú pred Ježišom proti týmto ováciám. Keď nebudú oni, budú kričať kamene – odpovedal im Ježiš.

Či Ty, ktorý sa pozeráš na ikonu so slovami evanjelia vo svojich ušiach, nie si tiež ako Jeruzalem, do ktorého vchádza Ježiš?

Je pohoda v tvojom vnútri, alebo tam Kristus nájde aj niečo z farizeja?

Možno aj nespravodlivosť voči blížnym a hádam aj útlak. Aj faloš sa určite nájde. Aj kompromisy máš rád – trochu Boha, trochu sveta, veď dnes je to moderné – povieš si.

Jeruzalem ostal verný, prišiel sa pozerať ešte na jednu Ježišovu cestu – krížovú. Ani tam ho nespoznal, ale pľul, kričal, hrešil, nadával, posmieval sa a potriasal hlavami – na Lásku.

Zatiaľ čo Jeruzalem pľul na kríž, teba Ježiš volá kráčať s Ním po ceste s krížom na pleciach. Iba takto budeš počuť: „Hosanna“ a Ježiš nad tebou nezaplače.

Zdroj: Slovo 03/2002
Autor: Mgr. Jozef Gača - všetky články od tohto autora (11)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε