www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=189
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 17. jún 2024     Meniny oslavuje: Adolf

Zoεpédia - náhodný výber: Proskomídia – „Na če..., Tradicionalizmus, Episcopus.     pohľadnice

01.03.2002 | Duchovné články | Zuzana Sarnecká | Čítanosť(6206)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Je čas milovať Ježiša!

Je čas milovať Ježiša!

 „Keď sa Daniel dozvedel, že spis je podpísaný, išiel domov – obloky hornej izby mal otvorené smerom k Jeruzalemu – a tri razy denne padal na kolená, modlil sa a oslavoval svojho Boha tak, ako to robieval aj predtým. Vtom vtrhli tí muži a našli Daniela, ako sa modlí a prosí  svojho Boha“ (Dan 6,11-12).

Ako Daniel dokazoval Bohu, že je jeho Pánom, že ho miluje? Venoval mu svoj čas, pravidelne sa s ním stretával – modlil sa, a to i v čase, keď bol vydaný spis, že každý kto sa bude v modlitbe počas obdobia 30 dní obracať k akémukoľvek bohu alebo človeku okrem kráľa Dária, bude hodený do jamy plnej levov. Ako to, že Daniel zostal verný jedinému Bohu napriek vplyvu pohanského dvora, na ktorom bol vychovávaný? Ako to, že bol schopný vydať svedectvo aj keď mu hrozila smrť? Daniel poznal Boha osobne, mal s ním skutočný, pevný vzťah ... bol verný osobnej modlitbe. Jedným z najväčších prejavov skutočnej lásky je schopnosť darovať milovanej osobe čas, byť s ňou, zaujímať sa o ňu,  venovať jej plnú pozornosť.

 „I zavolal Pán, Boh, Adama a povedal mu: „Kde si?“ (Gn 3,9).

Znejú tieto slová aj dnes? Áno. Komu? Mne i tebe. Kde si? Prečo je tvoja modlitebná komôrka opustená? Tvoj modlitebný život nestály? Prečo si Ježišovi neverný?

 „Volaj ku mne a vyslyším ťa a oznámim ti veľké, nevystihnuteľné veci, o ktorých nevieš“ (Jer 33,3).

Po čom túži Boh? Chce, aby  si k nemu volal, lebo ťa chce vypočuť, chce ti oznámiť veľké a nevystihnuteľné veci, chce s tebou hovoriť.

 „Mojžiš vzal stánok, postavil ho mimo tábora, ... a nazval ho stánkom zjavenia. Každý, kto sa chcel obrátiť na Pána, vyšiel k stánku zjavenia, čo stál mimo tábora. ...A len čo Mojžiš vošiel do stánku, spustil sa nad oblačný stĺp a ostal stáť pri vchode do stánku. Potom sa rozprával s Mojžišom. ...Pán sa však rozprával s Mojžišom z tváre do tváre, ako keď sa niekto rozpráva so svojím priateľom“ (Ex 33,7.9.11).

Osobná modlitba je čas, keď sa ti Boh dáva poznať (zjavuje sa ti), hovorí k tebe, no nie ako šéf k  svojmu podriadenému ale ako priateľ s priateľom.

 „...Mojžiš nevedel, že mu od rozhovoru s Pánom žiari tvár. ...Izraeliti zakaždým  videli Mojžišovu tvár a Mojžišovi tvár žiarila“ (Ex 34,29b.35).

Čo sa s tebou stane po rozhovore s Pánom? Budeš žiariť, budeš premenený, bude na tebe vidieť, že chodíš s Bohom, že si mal „rande“ s milovanou osobou.

 „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vám dám odpočinúť“ (Mt 11,28).

Je modlitba vždy len drina a námaha? Nie, je to i čas, keď môžeš na Ježiša zložiť všetky svoje bremená  a starosti, lebo On ti chce dopriať odpočinok. Neexistuje miesto, kde by si si mohol lepšie oddýchnuť (ani na Kanárskych ostrovoch). „Na neho zložte všetky svoje starosti, lebo on sa o vás postará“ (1Pt 5,7). Toto je návod ako naložiť s našimi starosťami – vložiť ich na Ježiša.  „O nič nebuďte ustarostení. Ale vo všetkom modlitbou, prosbou a so vzdávaním vďaky prednášajte svoje žiadosti Bohu. A Boží pokoj, ktorý prevyšuje každú chápavosť, uchráni vaše srdcia a vaše mysle v Kristovi Ježišovi“ (Flp 4,6-7). Kresťania nemôžu hovoriť, že majú starosti, nemajú nato právo. Ich starosti nepatria im ale Ježišovi. Neprestajne predkladaj svoje žiadosti, nech nad tebou nevládnu tvoje problémy ale tvoj Boh. Keď to urobíš, zažiješ to, o čom hovorí Pavol: „...uchráni Boží pokoj tvoje srdce i myseľ.“

 „Vlej mi dôveru, Pane, Kráľ všetkých ostatných bohov a akejkoľvek mocnosti. Vlož mi do úst dobre upravenú reč, keď budem stáť pred levom ...“ (Est 14,12-13).

 „Daj mne, vdove, do rúk silu urobiť, čo zamýšľam. Znič úskočnými slovami mojich úst otroka s pánom a pána s jeho služobníkom; zlom ich povýšenosť rukou ženy. Lebo tvoja sila nie je v množstve, ani tvoja vláda sa nezakladá na silákoch“ (Jdt 9,9-11).

Toto sú úryvky osobných modlitieb dvoch biblických žien: Ester a Judity. Obe stáli pred uskutočnením dôležitého rozhodnutia. Odhodlali sa urobiť veci, ktoré boli nad ich sily, aby zachránili svoj ľud. Ester chcela predstúpiť pred kráľa bez toho, aby čakala na jeho  zavolanie, začo jej hrozila smrť.  Judita sa chcela lesťou dostať do tábora nepriateľa a zabiť veliteľa asýrskeho vojska. Obe strávili predtým veľa času v osobných modlitbách a pôstoch. Tam a len tam prijali zmocnenie pre činy, ktoré chceli vykonať. Osobná modlitba je čas, keď ťa Boh vyzbrojuje pre duchovný boj a posilňuje ťa, aby si obstál v tlakoch a napätiach rôzneho druhu, dáva ti odvahu podstúpiť  bolesť a utrpenie, ktoré prichádza, dáva ti svojho Ducha, aby ťa viedol, a svoju múdrosť, ktorej nikto neodolá. Ak nemáš osobnú modlitbu, nemôžeš sa vedieť dobre rozhodovať a nemôžeš si byť nikdy istý, či ideš správnym smerom, lebo nevidíš veci Božím spôsobom; nemôžeš obstáť v boji s pokušením, lebo si neprijal moc z výsosti; a keď máš v živote vážne problémy,   nemôžeš chodiť vo viere, lebo si nedal Bohu možnosť, aby ťa povzbudil a dodal ti odvahu.

 „Kniha tohoto zákona nech sa nevzdiali od tvojich úst. Rozjímaj nad ním vo dne v noci, aby si mohol bedlivo plniť všetko, čo je v ňom zapísané. Potom ťa bude na tvojej ceste sprevádzať zdar, potom budeš jednať prezieravo“ (Joz 1,8).

Kedy ťa bude sprevádzať zdar a budeš jednať múdro a prezieravo? Keď nikdy nebudeš ďaleko od slov svojho Pána. Ako to môžeš dosiahnuť? Ber počas osobnej modlitby do rúk Bibliu, dotýkaj sa slov svojho Pána rukami, očami a srdcom.  Prajem ti, aby Božie slovo v tebe bohato prebývalo.

Zdroj: Slovo 03/2002
Autor: Zuzana Sarnecká - všetky články od tohto autora (7)

všetky súvisiace odkazy (6) »

Pane, nauč nás modliť sa...
04.07.2011 | Duchovné články | | Čítanosť(6892)
Pane, nauč nás modliť sa...
Boh odpovedá na modlitbu
04.07.2011 | Duchovné články | | Čítanosť(5391)
Boh odpovedá na modlitbu
Čo chcete, aby som vám urobil?
19.02.2011 | Duchovné články | Čítanosť(5850)
Čo chcete, aby som vám urobil?

všetky súvisiace články (22) »

všetky súvisiace správy (1) »

všetky súvisiace heslá (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε