www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=190
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Trojica - novozákonn..., Myropomazanie, Sviatosť pokánia.     pohľadnice

01.03.2002 | Spiritualita | JUDr. Alexander Nemec | Čítanosť(5757)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Verme evanjeliu

Verme evanjeliu

Komunálny odpad sa stal pre našu spoločnosť postrachom. Sú ním zaťažované priekopy pri cestách, kdejaké remízky v lesoch či brehy riek a potokov.

Jeho likvidácia a riešenie tohto problému bude stáť každého z nás nemalé finančné prostriedky.

Natíska sa otázka, prečo ľudia bez rozmyslu a na vlastnú škodu ničia svoje životné prostredie? Kresťanov musí celkom samozrejme znepokojovať tento ekologický problém, nakoľko v súlade s biblickým učením, je povinnosťou človeka správať sa k zemi ako kurátor a nie ako uzurpátor.

Zem bola stvorená pre potreby ľudí, aby bola čistým a zdravým domovom ľudskej rodiny.

Mala byť rajom poriadku a krásy. Za žiadnych okolností sa nemala stať zapáchajúcou skládkou odpadu (porov. Gen 2,8-9). Už od starovekého ľudu Boh vyžadoval, aby náležitým spôsobom odstraňoval svoj odpad (porov. Deut 23,13). Ľudia však spyšneli a zavrhli Božské vedenie a začali budovať vlastný spôsob spravovania sveta. Výsledkom týchto zbytočných pokusov a omylov je i dnešný problém likvidácie odpadu vo všetkých jeho formách. Paradoxne sa to všetko dialo a neraz ešte deje v mene momentálneho „blaha“ človeka. Takýto egocentrický a koristnícky vzťah ku krajine a životnému prostrediu predstavuje nielen istú formu degradácie spoločnosti, ale signalizuje popretie budúcnosti. Ak svojimi nešetrnými zásahmi do životného prostredia popierame budúcnosť, znamená to, že vôbec nemyslíme na tých, ktorí majú prísť po nás.

Ježiš Kristus počas svojho pozemského účinkovania síce neurčil žiadne postupy ako riešiť ekologické problémy, ale stanovil, čo je v živote kresťana prvoradé: „Hľadajte najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a všetko ostatné dostanete navyše“ (porov. Mt 6,33).

Skutočná bratská láska k blížnemu utvára priestor pre úctu k majetku iných, či už verejnému alebo súkromnému a pre konanie dobrých skutkov. Ak sa kresťan dokáže vyhnúť duchovnému znečisteniu, dokáže vôkol seba šíriť nielen náboženskú a mravnú čistotu, ale vytvoriť životné prostredie, ktoré ozdraví krajinu i ľudské srdcia.

Takto môžu byť i problémy životného prostredia natrvalo vyriešené k spokojnosti všetkých. Sväté Písmo je  nielen základom pre každú teologickú prácu, ale obsahuje tiež posolstvo použiteľné i za hranicami obce „veriacich“, ako inšpirujúci program pre život súčasnosti.

Preto čiňme pokánie a verme evanjeliu (porov. Mk 1,15).

Zdroj: Slovo 03/2002
Autor: JUDr. Alexander Nemec - všetky články od tohto autora (4)
Povinnosť každého človeka
01.03.2006 | Publicistika | Slovo 05/2006 | Čítanosť(6220)
Povinnosť každého človeka
Velebte Pána všetky jeho diela
20.01.2003 | Publicistika | Čítanosť(6196)
Velebte Pána všetky jeho diela

všetky súvisiace články (3) »

všetky súvisiace články (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε