www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=191
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Diptychy, Kirie elejson, Innatizmus.     pohľadnice

01.06.2002 | Ikonografia | Mgr. Jozef Gača | Čítanosť(6800)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Nad ikonou Zoslania Svätého Ducha

Nad ikonou Zoslania Svätého Ducha

„Kráľu nebeský, Utešiteľu, Duchu pravdy, ktorý si všade a všetko naplňuješ. Poklad dobra a darca života, príď a prebývaj v nás. Očisť nás od každej poškvrny a spas, Dobrotivý, naše duše.“

Tvoja každodenná modlitba. Dennodenne ňou prosíš o Ducha pravdy, aby prišiel Svätý Duch a prebýval v tebe, očistil ťa. Či azda to len tak rýchlo odrecituješ, aby si si urobil aj dnešný deň čiarku „splnil som aj toto“ ?

Niekoľko storočí pred udalosťou Zoslania Svätého Ducha na apoštolov zhromaždených vo večeradle napísal prorok Joel: „Potom vylejem svojho Ducha na každé telo a budú  prorokovať vaši synovia i vaše dcéry, vaši starci budú mávať sny a vaši mládenci budú mať videnia. Aj na služobníkov a služobnice vylejem v tých dňoch svojho Ducha“ (Joel 3, 1-2).

Dodnes sa spĺňa toto proroctvo. Svätý Duch nezostúpil iba jednorázovo vtedy vo večeradle na apoštolov. Aj na teba zostúpil pri sviatosti myropomazania – birmovania s celou plejádou svojich darov. Daruje všetko, čo potrebuješ. Dary Ducha sú neodvolateľné, ale veľmi veľa z toho, čo si dostal, je v tvojom vnútri zatvorené ako vo väzení. Ako v tajomnej skrinke a nie je z toho úžitok.

Boží plameň je v tvojom vnútri, v tvojom srdci. Prečo mu brániš rozhorieť sa na veľkú vatru? Pri plamienku sviečky sa polievka neuvarí.

Boh je Duch. Boha nikto nikdy nevidel (porov. Jn 4,24; 1,18). Ježiš hovorí: „Vy ste svetlo sveta…nech tak svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je na nebesiach“ (Mt 5,14.16).

Svätý Duch nás neustále pobáda k dobru, vnuká nám dobré myšlienky, ponúka vykonať šľachetné, dobré skutky, ktoré sú jeho ovocím. Veľakrát však táto jeho iniciatíva stroskotá na našich ľudských ohľadoch. Dusíme plameň lásky Svätého Ducha. Sme pohotoví dávať Božej múdrosti protiotázky, stavať okolo seba hradby ľahostajnosti, pýchy, sebectva, domnelej ohľaduplnosti, pravdaže iba voči sebe… Pripomeniem niekoľko fráz, ktorými kladieme Svätému Duchu prekážky a odmietame nimi jeho vnuknutia.

 „Prečo by som mal ja urobiť prvý krok?“

 „Ja sa mám ponížiť, veď ja nie som vinný.“

 „Nemôžem sa predsa k nej ozvať, veď preto sa mi všetci vysmejú.“

Duch Svätý, Duch pravdy ťa chce oslobodiť a očistiť, aby si horel ohňom lásky a nedusil sa v dyme ľudských výmyslov a hriechu.

Zdroj: Slovo 06/2002
Autor: Mgr. Jozef Gača - všetky články od tohto autora (11)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε