www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=199
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Duchovný zážitok, Eminencia, Trioď.     pohľadnice

01.04.2002 | Spiritualita | ThLic. Radovan Šoltés | Čítanosť(7871)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Počítač a výchova v rodine

Počítač a výchova v rodine

Výchova má v rodine svoje nezastupiteľné miesto. V kruhu rodiny sa dieťa formuje a vytvára si svoj hodnotový rebríček. Preto majú rodičia za formovanie dieťaťa veľkú zodpovednosť, ako pred Bohom, spoločnosťou, tak aj samotným dieťaťom, ktoré im plne dôveruje.

Dnes sa rodičom ponúka mnoho možností, ktoré môžu napomôcť, ale aj poškodiť vo výchove detí. Preto musia rodičia vstúpiť do zrelého rozlišovania a rozhodovania sa vo výbere tých prostriedkov, ktoré majú obohatiť ich rodinný život a majú byť prospešné pre ich deti.

Jedným z nich je aj počítačová technika, ktorá sa pomaly stáva dôležitou pomôckou pre moderný život rodiny. Tým sa však otvárajú nové možnosti nielen pre používanie, ale aj pre jej zneužívanie členmi rodiny, zvlášť deťmi.

Nesprávne postoje

Počítačová technika dnes žiaľ v mnohých prípadoch nahrádza alebo zastupuje rodičov vo venovaní sa dieťaťu. Je naozaj omnoho pohodlnejšie nechať dieťa pohltené nejakou počítačovou hrou, či na akejsi internetovej stránke, ako sa mu zodpovedne venovať. Ešte horšie, ak na vzťah medzi rodičom a dieťaťom nie je čas. Mnohí rodičia si však ani zďaleka neuvedomujú „komu“ nechávajú dieťa. Pocit dobre investovaných peňazí zakúpením počítača pre dieťa, ktoré už nepotrebuje nikoho, aby sa mu venoval, je uspokojujúci.

Niektoré deti dokážu presedieť pri počítačových hrách celé hodiny. Je naozaj na zváženie či tieto hry sú pre dieťa vhodné v takejto miere. Počítačové hry izolujú dieťa vo vlastnej izbe, pripútavajú ho k sebe, a tým klesá jeho komunikácia s rodinou. Takto sa stáva bytosťou žijúcou v inom svete. Dieťa si pomocou počítačových hier, či internetu vytvára svoj svet a viac-menej sa stáva len pasívnym konzumentom.

Dieťa potrebuje rozvíjať svoju osobnosť po každej stránke, ako duchovnej, tak i telesnej. Dlhé sedenie pred počítačom môže mať na dieťa neblahé psychologické i zdravotné následky. Aj keď má mnoho informácií, môžu do úzadia ustupovať tie hodnoty, ktoré rozvíjajú jeho ľudský rozmer osobnosti.

Taktiež je dôležité neprehliadať obsahovú stránku informácie, ktorá sa dieťaťu ponúka. Dieťa ešte nedokáže dostatočne rozlišovať medzi pravdou a fikciou, medzi dobrom a zlom v informáciách a scénach, ktoré sa mu ponúkajú. Preto je veľmi dôležité neponechať ho samé na seba, ale venovať sa mu, viesť ho a učiť ho.

Mnoho počítačových hier je postavených na násilí. T. Repta hovorí, že „násile, krv a ničenie, sa z hier prenáša aj do bežného života hráča, ktorý si nedokáže uvedomiť reálnosť okolitého sveta, stáva sa agresívnym, nevyrovnaným a vo vzťahu k okoliu problémový.“ Nie je správne, aby sa už malé deti aktívne podieľali na vytváraní násilia, hoci aj prostredníctvom počítačových hier. Krvavé scény, zabíjanie môžu vážne vplývať na citový život dieťaťa.

Deti, ktoré prirodzene hľadajú vzory pre svoj život, sa potom snažia stotožňovať so vzormi z televíznych obrazoviek a podľa toho sa aj správajú medzi rovesníkmi, súrodencami, v škole a pod. Deti sa učia od dospelých, preto je na rodičoch, aby im pomohli v správnej orientácií.

Poniektorí rodičia sa uspokoja s vedomím, že ich dieťa sa prácou na počítači, v internetovej sieti alebo pri počítačových hrách viac vzdeláva, a že to má veľký osoh pre jeho budúce uplatnenie. Iste to môže napomôcť väčšiemu vzdelaniu, avšak veľká informovanosť ešte neznamená veľký rozvoj osobnosti dieťaťa, zvlášť, ak mu chýba láskyplný vzťah k rodičom a rodičov k nemu. Veľkým sa človek stáva láskou, ktorej je potrebné učiť sa už od detstva.

Budovanie vzťahu

Svätý otec Ján Pavol II. v Liste rodinám píše: „Výchova je predovšetkým venovaním ľudskosti zo strany oboch rodičov.“

Potreba vzťahu v komunikácii cez prijímanie a dávanie sa, je jedným z najdôležitejších prvkov vo výchove. Práve, ak chýba takýto vzťah medzi rodičom a dieťaťom, môže nastať nezdravý vzťah dieťaťa k počítaču. Dieťa potrebuje pocítiť, že rodič má oň záujem. Žiaľ, pre niektorých rodičov je to príliš namáhavé, zvlášť, ak sú veľmi zaneprázdnení svojimi starosťami. Zanedbanie detí však neskôr prinesie starostí omnoho viac. Takí rodičia nezriedka budujú tzv. „vianočnú lásku“, keď dieťa zahrňujú darčekmi a možnosťami, ktoré majú nahradiť spolu strávený čas. To však dieťaťu nikdy nepostačí.

Zanedbanie alebo podcenenie výchovy dieťaťa môže hlboko narušiť väzbu medzi dieťaťom a rodičom, ktorá sa vytvára od prvých chvíľ života. Pre dieťa je toto puto akousi istotou, že je svojimi rodičmi milované, prijímané a chránené, že im na ňom záleží a preto im môže dôverovať. Takto je dieťa otvorené pre pôsobenie zo strany rodičov s vierou, že to myslia dobre, aj keď nie vždy všetkému rozumie.

Isté dievčatko večer čo večer počúvalo rozprávky, ktoré jej čítal jej otec. Jednu rozprávku si natoľko obľúbila, že žiadala otca, aby ju stále čítal.. Tak ju otec načítal na magnetofónovú kazetu s tým, že si ju dcérka bude môcť kedykoľvek vypočuť. Večer však opäť prišla s prosbou, aby jej prečítal rozprávku. „Ale veď si ju môžeš vypočuť z magnetofónu.“- povedal otec. „Áno, ale magnetofónu nemôžem sedieť na kolenách.“- odpovedalo dievčatko.

Venovanie sa dieťaťu v starostlivosti, v rozhovoroch, v spoločných prácach a hrách je najlepšou prevenciou, aby dieťa nepodľahlo negatívnym vplyvom počítačových hier alebo ich závislosti, na ktorú reálne poukazujú mnohí psychológovia. Zároveň takto majú príležitosť učiť dieťa správne si voliť a rozhodovať sa v spleti ponúk. Dobré a hodnotné počítačové produkty potom môžu v správnej miere prispieť ku vzdelaniu a radosti dieťaťa.

Zdroj: Slovo 04/2002
Autor: ThLic. Radovan Šoltés - všetky články od tohto autora (2)

všetky súvisiace odkazy (1) »

JEDNOTA VO VÝCHOVE A VÝCHOVA K ÚCTE K AUTORITÁM
01.06.2003 | Spiritualita | Slovo 06/2003 | Čítanosť(8806)
JEDNOTA VO VÝCHOVE A VÝCHOVA K ÚCTE K AUTORITÁM
Výchova detí v kresťanskej rodine
01.05.2003 | Spiritualita | Slovo 05/2003 | Čítanosť(11076)
Výchova detí v kresťanskej rodine
Liturgia a výchova
01.09.1997 | Liturgia | Čítanosť(10880)
Liturgia a výchova

všetky súvisiace články (4) »

všetky súvisiace články (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε