www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=20
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Agapé, Lazaristi, Liturgické gestá – z....     pohľadnice

01.01.2001 | Spiritualita | Prof. PhDr. Ján Komorovský, CSc. | Čítanosť(6423)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Mystika a ezoterika

Mystika a ezoterika

Kedysi dávnejšie francúzsky katolícky filozof Jacques Maritain predpovedal, že koniec 20. storočia bude poznamenaný mystickým hľadaním. Keď sa však dnes rozhľadíme po svete, vidíme v duchovnej oblasti strašný zmätok. Mnohí kresťania sa nechávajú unášať všetkým tajomným, uchyľujú sa ku každému učeniu, ktoré sa im núka a je im ľahostajné, odkiaľ pochádza a akého je ducha. Zaplavila nás vlna ezoteziky, tzv. nového náboženského vedomia. Komunistický režim svojou materialistickou propagandou úplne vyprázdnil ľudí malej viery a tí teraz cítia potrebu vyplniť túto vnútornú, duševnú prázdnotu; nech by to bolo hocičo – okultizmus, mágia, satanizmus, psychokultúra, alternatívne náboženské hnutia, ekologická náboženskosť, každá premena duchovných hodnôt sa im hodí. Anonymné hnutie „Nový vek“ (New Age), ktoré nemá nijakého zakladateľa, zato má utajeného režiséra z démonického sveta, ktorý ho riadi. Chce nám nahovoriť, že nastáva éra spojenia všetkých náboženstiev od tých najelementárnejších až po tie najvyspelejšie, že zodiak pochádza zo znamenia „rýb“ do znamenia „vodnára“, ktoré má priniesť celosvetový mier, akýsi raj na zemi. Mnohí sa nazdávajú, že je to pravá mystika, a zatiaľ je to obyčajná „gebuzina“. Akoby ste všetky náboženstvá pohádzali do jedného vreca, zatrepali ním, aby sa všetko poriadne pomiešalo – pravé s nepravým, pravdivé so lživým, a keď sa to vysype, v skutočnosti dostaneme nesúrodú zmes myšlienok, učení, predstáv, ktoré si jedna druhej odporujú, dostaneme synkretický chaos. Za takých okolností sa stávajú aktuálnymi slová Pána a Učiteľa: „Nájde Syn človeka vieru na zemi, keď príde?“ (Lk 18, 8). Lebo vystúpia falošní proroci a mesiáši, ktorí budú hovoriť podvodne v Ježišovom mene, ako napríklad Kórejčan Moon, ktorý sa vyhlasuje za nástupcu Krista na zemi, ktorý ho poveril „parúziou“, jeho druhým príchodom.

Iní kresťania dneška ukájajú prirodzený smäd po Absolútne tým, že nachádzajú útočisko v tradícii rozmanitých náboženstiev, či je to hinduizmus, budhizmus, čínsky taoizmus, japonský zen alebo dokonca šamanizmus a pod. A zatiaľ už sám fakt kresťanskej viery v Božieho Syna Ježiša Krista a Najsvätejšiu Trojicu sám o sebe je hlbokým prameňom mystických zážitkov. Naozajstný kresťan by mal žiť vo vedomí stálej Božej prítomnosti. Nie každému je dané prežívať extatické mystické spojenia s Pánom Bohom v láske. Tento dar a milosť dostali len nemnohí svätci, medzi nimi sv. Katarína Sienska a sv. Terézia z Avily, učiteľky Cirkvi. Podľa psychológa W. Jamesa mystický stav je taký stav, ktorý nemožno vyjadriť slovami. Podstatný znak mystika je znak negatívny. Mystik rovno hovorí, že mu chýba slovný výraz, aby vyjadril svoju mystickú skúsenosť. Z toho vyplýva, že ho musí zakúsiť každý jednotlivec bezprostredne sám. Nie je možné ho zdieľať spoločne s iným, ani na iného prenášať. Pre túto zvláštnosť sa mystické stavy ponášajú skôr na stavy citové, než rozumové. No hoci sa mystické stavy veľmi ponášajú na tieto stavy, tým, ktorí ich prežívajú, sa vidia ako stavy poznania. Sú to stavy vnútorného nazerania do hĺbky pravdy nedostupnej kritickému rozumu, ktorý je skôr náchylný k pochybovačnosti.

Mystické skúsenosti veľkých svätcov obohacujú našu vieru. Kresťan nie je odkázaný na nekresťanské náboženstva, s ktorými síce možno viesť dialóg, ale nemožno sa s nimi plne stotožniť. Jedine plnokrvný kresťanský život viery môže naplniť náš vnútorný duchovný svet a dať mu vyšší zmysel.

Zdroj: Gréckokatolícky kalendár 2001
Autor: Prof. PhDr. Ján Komorovský, CSc. - všetky články od tohto autora (1)
Communio
01.06.2006 | Publicistika | SLOVO 2006, č. 11. | Čítanosť(5602)
Communio

všetky súvisiace články (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε