www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=201
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 25. jún 2022     Meniny oslavuje: Tadeáš

Zoεpédia - náhodný výber: Liturgické postoje –..., Bazilika, Voda.     pohľadnice

01.04.2002 | Ikonografia | Mgr. Jozef Gača | Čítanosť(6431)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Zamyslenie nad ikonou „Tomášova nevera“

Zamyslenie nad ikonou „Tomášova nevera“

Prichádza Ježiš znovu do stredu apoštolov iba kvôli Tomášovi? „Neuverím, kým nevložím ruku, kým nevložím prsty do rán…“ (porov. Jn 20,25).A je to znova za zatvorenými dverami a s veľkým strachom.

Nie iba kvôli Tomášovi, ktorému aj ty iste dávaš priezvisko „neveriaci“, ale aj kvôli ostatným apoštolom a učeníkom. Mária Magdaléna bežala od hrobu, kde sa rozprávala so zmŕtvychvstalým Ježišom, oznámiť to bratom. Lenže zvesť o vzkriesení ostala za zatvorenými dverami zamknutá strachom.

Aj kvôli tebe vstupuje zmŕtvychvstalý Ježiš na ôsmy deň do stredu apoštolov so slovami „Šalóm lechém – Pokoj vám!“. Veď aj ty často, ba až priveľmi často hovoríš „…kým neuvidím, neuverím“. A o strachu, o tom tichom spoločníkovi, by sa dalo tiež veľmi veľa rozprávať. Silné reči – to je naša zdanlivo mocná zbraň proti útokom na našu „silnú“ vieru. Stoj čo stoj to dávaš najavo, dokiaľ ťa život nepostaví pred vážny problém, do zdanlivo neriešiteľnej situácie, ktorú treba vo viere zdolať.

Prečo? Lebo vieš iba rozprávať o viere. A aj to iba v kruhu svojich známych, vyvolených, najbližších priateľov, ktorí zdieľajú tvoje názory. Je nato aj moderné slovo v „kuloároch“, v skupinách, za zatvorenými dverami. Žaluje sa tam na svet, aký je zlý, ale bez túžby ho zmeniť. Ľudia sa stávajú z minúty na minútu odborníkmi na všetko.

A keď sa rozprava skončí, vyjdeme spoza zatvorených dverí a spokojne zapadneme znova do ľudského davu, do šedej priemernosti, ktorá nemá chuť nič meniť, veď je to predsa také ťažké, všetci sa na nás budú pozerať ako na …

Urobiť niečo nové v láske – o tú predsa ide najviac – nejaký nový krok zdanlivo možno aj späť v našich medziľudských vzťahoch. Na to nemáme chuť ani odvahu a nestačí na to ani naša taká „silná“ viera.

Ježiš aj tebe daruje „Pokoj“. Pozri sa vyššie a hlbšie! Nemaj klapky na očiach! Svet nie je len to, čo vidíš po horizont. Je aj za horizontom a mení sa. Život je tajomstvom, kde viera detských rokov neobstojí. Aj svätý apoštol Pavol nás pobáda zanechať „detské spôsoby“ (1 Kor 13,11).

Otvor dvere a choď! Povedz všetkým, že Ježiš žije! Neboj sa!

Zdroj: Slovo 04/2002
Autor: Mgr. Jozef Gača - všetky články od tohto autora (11)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε